facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-01-16
 

Mustang - tybetańskie królestwo za Annapurną (18 stycznia, Kraków)

Turystyczne Koło Naukowe "Wagabunda" zaprasza serdecznie na podróż do Nepalu Północnego, w którą zabierze nas wielokrotny prelegent wtorkowych slajdowisk - Marek Kalmus.
Mustang, czyli dawne tybetańskie królestwo Lo za masywem Annapurny zostało podbite przez Gurkhów w połowie XVIII i włączone do Nepalu. W dalszym ciągu region ten ma pewną autonomię, a król Jigme Palbar Basta cieszy się autorytetem. Przez długi czas był całkowicie zamknięty dla turystyki.

Mimo otwarcia w 1992 r. dalej nie ma tu zbyt wielu turystów ze względu na wysokie opłaty trekkingowe oraz odległość miejsca. Do średniowiecznej stolicy Lo Manthang, niewielkiego miasteczka otoczonego potężnymi obronnymi murami dociera się pieszo starożytnym szlakiem karawanowym łączącym Tybet z Nepalem i Indiami prowadzącym kanionem potężnej Kali Gandaki i przez czterotysięczne przełęcze. 


Tangge, fot. Marek Kalmus

W wioskach zachowały sie stare klasztory buddyjskie (najstarszy pochodzi z VIII w.). potężnych nadrzecznych klifach w pobliżu wiosek przed wiekami mieszkańcy wykuli tysiące jaskiń w których dawniej mieszkali, a w niektórych, pełniących funkcję kaplic i pustelni medytacyjnych zachowały się wspaniałe malowidła i czorteny oraz posągi z XIII i XIV w. 


Wioski Chhusang i Chhomnang w kanionie Kali Gandaki, fot. Marek Kalmus

Krajobrazy Mustangu zapierają dech w piersiach: potężne kaniony o pionowych ścianach porozmywanych w fantazyjne "organy", niezwykłe bogactwo kolorów skał, a nad tym potężne szczyty Himalajów pokryte lodowcami lśniącymi na tle granatowego nieba. 
Mustang to jedna z najpiękniejszych najbardziej niezwykłych krain Nepalu i Tybetu.

 
Widok z klasztoru w Charang, fot. Marek Kalmus
 
Marek Kalmus - podróżuje po Azji od ponad 30 lat, w czasie 35 podróży spędził tam łącznie ponad 4 lata. Tybetolog i badacz kultur himalajskich, a niezależnie od tego geolog, filozof i dr religioznawstwa. Wykłada na studiach Dalekiego Wschodu UJ. Od ponad 20 lat organizuje kursy medycyny chińskiej. Organizuje autorskie wyjazdy w Himalaje, do Indii, Nepalu, Tybetu i Bhutanu. Autor m.in. takich książek jak: "Tybet. Legenda i rzeczywistość", "Tybet. Wyprawy marzeń", "Chiny, kuchnia... tajemnice medycyny".
  
Slajdowisko odbędzie się o godz. 19.00 we wtorek 18.01.2011 w sali nr 9 pawilonu Sportowo-Dydaktycznego na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (ul. Rakowicka 27).
 
Zapraszamy wszystkich serdecznie
Wstęp wolny
TKN Wagabunda
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com