facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Mont-Blanc Marathon - druga odsłona cyklu Golden Trail World Series. Bartek Przedwojewski w gronie faworytów! Debiut Krzysztofa Bodurki.

W niedzielę 30 czerwca odbędzie się druga odsłona słynnej Golden Trail Series. Tym razem najszybsi specjaliści od biegania po górach na dystansie maratońskim spotkają się w słynnym francuskim Chamonix. 2 tysiące biegaczy, którzy pobiegną w zawodach, czeka 42 km, 2780 metrów w górę i zapowiadana fala upałów. U podnóża Mont Blanc zobaczymy dwóch obecnie najszybszych Polaków na dystanie okołomaratońskim: Bartka Przedwojewskiego i Krzysztofa Bodurkę. Bartek po sukcesie w Zegamie i pod nieobecność Kiliana Jorneta będzie chciał ponownie powalczyć o pudło. Krzysiek zadebiutuje na imprezie tej rangi i życzymy mu, aby jego debiut był równie udany jak debiut Bartka w ubiegłym roku.

Najlepsi zawodnicy otwierającej edycji Golden Trail Series 2019 - Killian Jornet, Bartłomiej Przedwojewski i Stian Angermund-Vik. Fot. materiały organizatora


Golden Trail Series to cykl biegów, który pojawił się w kalendarzu w 2018 roku. Można pokusić się o stwierdzenie, że GTS to swego rodzaju biegowa Liga Mistrzów, która została stworzona przez markę Salomon i jest przez nią wspierana. Każdy z sześciu biegów wchodzących w skład cyklu został wybrany bardzo staranie. Biegi charakteryzuje zbliżony do siebie dystans, ale każdy z biegów ma w sobie jakąś wyróżniającą się cechę. Zegama-Aizkorii, Mont Blanc Marathon, Dolomyths Run, Sierre-Zinal, Pikes Peak Marathon, Ring of Steall Skyrace i finałowy Annapurna Trail Marathon, zostały wybrane do serii nieprzypadkowo.

 

Czerwcowa Zegama Aizkorii – to bieg z bez wątpienia najlepszymi kibicami na świecie. Odbywający się pod koniec czerwca Mont Blanc Marathon – organizowany jest w najpiękniejszej górskiej scenerii. Lipcowy Dolomyths Run – jest najkrótszy, ale bardzo wymagający. Sierpniowy Sierre-Zinal - jest najszybszym biegiem z serii i jednocześnie jednym z najstarszych górskich biegów na świecie. Amerykański Pikes Pik jest biegiem rozgrywanym najwyżej, a szkocki, rozgrywany we wrześniu Ring of Steall – jest najbardziej technicznym. Finałowy Annapurna Trail Marathon będzie rozgrywany w Himalajach, a to mówi samo a siebie.

 

Pierwszy bieg Golden Series World Series w ramach Zegama-Aizkorri został rozegrany 2 czerwca i zgodnie z przewidywaniami wygrał niesamowity Kilian Jornet. Tym razem Kiliana zabraknie, ale lista startowa jest bardzo mocna. I tak w stawce mamy miedzy innymi mocnych Amerykanów: Andy Wackera i Cole Watsona, Włocha Francesco Puppi. Nie może zabraknąć bardzo mocnych przedstawicieli Salomona. Poza naszym Bartkiem, jest Francuz Thibaut Baronian, Szwajcar Remi Bonnet, Jan Margarit oraz Norweg Stian Angermund-Vika, mistrz inauguracyjnej serii Golden Trail w 2018r. Z pewnością o zwycięstwo powalczą również: Oriol Cardona, Alexi Sevennec, wschodząca włoska gwiazda Davide Magnini, Sage Canaday oraz Włoch Nadir Maguet, którego pamiętamy z niesłychanej walki z Kilianem Jornetem podczas zeszłorocznych Mistrzost Świata Skyrunning w Szkocji.

 

Bartłomiej Przedwojewski na trasie tegorocznej Zegamy. Czy powtórzy swój sukces u stóp Mont Blanc? Fot. materiały organizatora

 

O ile zwycięstwo Kiliana w Zegamie było do przewidzenia o tyle Eli Anne Dvergsdal, która zwyciężyła wśród Pań zaskoczyła niemal wszystkich kibiców. Tym razem o zwycięstwo może być jeszcze trudniej. Do rywalizacji w GTWS przystępuje bowiem Ruth Croft z Nowej Zelandii. Croft to najlepsza biegaczka cyklu z 2018 roku i zwycięzczyni z Chamonix z ubiegłego roku. Wśród faworytek należy także wymienić: Amerykankę Megan Kimmel, Holenderkę Ragne Debats, Hiszpanki Azare Garcie i Eli Gordon, Włoszkę Silvia Rampazzo, Francuzki Amandine Ferrato i Celine Lafaye, Meg Mackenzie z RPA, Szwedkę Fanny Borgstrom.

 

Przypominamy, że finał całego cyklu odbędzie się w październiku w Nepalu, gdzie pojadą najlepsi zawodnicy cyklu. Zawodnicy muszą wziąć udział w trzech z sześciu wyścigów podczas serii, aby zakwalifikować się do finału. 10 najlepszych kobiet i mężczyzn z najlepszymi punktami w trzech najlepszych wyścigach zostanie nagrodzonych wielkim finałem.

 

W ramach festiwalu Mont Blanc Marathon będą rozgrywane również zawody: Mont-Blanc 90 km, Young race Marathon, Mont-Blanc 23 km, Mont-Blanc Vertical KM.

 

Cały Mont Blanc Marathon będzie transmitowany na stronie facebookowej Golden Trail Series i na kanale YouTube Golden Trail Series. Gospodarzem będzie  Marc Lauenstein i Martin Gaffuri. Francuską audycję poprowadzą Michel Lanne i Hugo Ferrari na stronie Mont Blanc Marathon na Facebooku. Wyścig będzie wspierany przez zespół kamerzystów rozlokowanych na trasie całego wyścigu, wykorzystujących do transmisji między innymi rowery. Nad biegaczami będzie także krążył helikopter.


Tutaj podgląd na trasę:

 

Start 30/06/2019, godzina 7:00

 

Tekst Przemek Ząbecki
Zdjęcia: materiały organizatora GTWS

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-02-06
BIEGI GÓRSKIE
 

Poczuj magię Babiej Góry! – 11. Ultramaraton Babia Góra

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-13
BIEGI GÓRSKIE
 

NNormal – The Shoe, reinvented

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com