facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-02-07
 

Mick Fowler znowu w Chinach

Laureat Złotego Czekana z 2002 roku i zdaniem wielu ekspertów jeden z najwybitniejszych alpinistów wszechczasów Mick Fowler...


Laureat Złotego Czekana z 2002 roku i zdaniem wielu ekspertów jeden z najwybitniejszych alpinistów wszechczasów Mick Fowler (przypomnijmy, iż nagrodę otrzymał za przejście wraz z Paulem Ramsdenem północnej ściany Siguniang, 6250 m, drogą wiodącą wspaniałą lodową nitką Centralnego Kuluaru ED+, VII/AI6/M6, 1500 m, 7 dni, styl alpejski),  udał się w towarzystwie Chrisa Wattsa do chińskiego rejonu Nyainquentaglia we wschodnim Tybecie, jeszcze niedawno zamkniętego dla cudzoziemców. Brytyjczycy, mający wybitny „talent odkrywczy”, po raz kolejny udowodnili, że są jeszcze na Ziemi miejsca nieznane, którymi zachwyci się każdy alpinista.

Ich wybór padł na dziewiczy szczyt Kajaqiao (6447 m), przechrzczony – z powodu swej smukłej, piramidalnej sylwetki – na „Chiński Matterhorn”. Zespół uderzył w stylu alpejskim na liczącą ok. 1000 m wysokości zachodnią ścianę tego szczytu. W trakcie pobytu wspinacze natrafili na fatalne warunki śnieżne i pogodowe. Fowler opisywał sytuację następująco: „Pogoda była okropna. W czasie naszego przejścia spadło 1,5 metra śniegu, temperatura poniżej -20°C, a wiatr osiągał 70-80 km/h... Była to jedna z moich największych górskich przygód”. W ustach alpinisty o takim doświadczeniu stwierdzenie takie jest wyjątkowo wymowne. W tych warunkach wspinaczka zachodnią ścianą i pn.-zach. żebrem trwała 6 dni. Kolejne trzy potrzebne były na zejście. Powstała droga o długości 1100 m i, zdaniem autorów, średnich (nieekstremalnych) trudnościach. Jednak biorąc pod uwagę skrajnie nieprzyjazną aurę, urodę celu i dzikość rejonu, a także najczystszy styl alpejski wejścia, z pewnością zasługuje na wyróżnienie.

Przypomnijmy może, iż Mick już od ponad 20 lat organizuje wyprawy w mało znane rejony górskie, dokonując w świetnym stylu wybitnych przejść wielkościanowych. Swe piętno odcisnął w eksploracji takich szczytów, jak m. in. Taulliraju (Peru), Uszba, (Rosja), Spantik i Hunza Peak (Pakistan), Changabang, Cerro Kishtwar i Arwa Tower (India), Taweche (Nepal), czy też ostatnio w Siguniang i Kajaqiao w Tybecie.

Congratulations, Mick & Chris!

12-01 (139-140) 2005/2006

(kg)

 

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-01-27
GÓRY
 

Wystartowała Fundacja Wandalistki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2021-12-01
GÓRY
 

Rusza Akademia GOPR!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com