facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-04-10
 

Marcin Tomaszewski i Michał Król w Dolinie Romsdal

Celem wyjazdu było wytyczenie nowej drogi mikstowej na jednej z lodowych ścian doliny...


W połowie marca w Dolinie Romsdal (Norwegia) działał zespół w składzie:  Marcin Tomaszewski (Marmot team) i Michał Król (Vasque team).

Celem wyjazdu było wytyczenie nowej drogi mikstowej na jednej z  lodowych ścian doliny. Po dotarciu do zaplanowanego miejsca, zastaje nas piękna pogoda z dość dobrymi warunkami lodowymi. W pełni zadowolenia, już na drugi dzień udaje nam się, spośród setek ścian i lodowych nitek, zlokalizować cel naszych zmagań.

Nasza ściana to ok. 500–-600 m wspinania mikstowego. Pierwsze 250 m to lód. Następny odcinek, to ok. 60 m czystej skalnej ściany, wyprowadzającej pod potężny wiszący sopel, który jest końcem 200 m jęzora, opadającego z krawędzi ściany. Po dokładnej analizie zdjęć ściany w naszej drewnianej chacie, jesteśmy zdecydowani na wspinaczkę wytyczoną wcześniej linią.
 
Jednak nazajutrz warunki radykalnie zmieniają się nie do poznania. Dodatnia temperatura, wiatr, deszcz ze śniegiem sprawiły, że nasz cel staje się coraz bardziej odległy. O godz. 6 rano podchodzimy pod ścianę. Zajmuje nam to 40 minut. Pod ścianą zastajemy wodospady i obrywy lodu z górnych partii ściany. W trakcie prowadzenia przez Marcina pierwszego wyciągu (lodowe WI 6) widzieliśmy, że jesteśmy narażeni na spadające bryły lodu. Po krótkiej naradzie postanowiliśmy zjechać i zakończyć próbę.

W ciągu kilku kolejnych dni przechodzimy kilka bezpiecznie usytuowanych w dolinie lodospadów o trudnościach WI 6, prawdopodobnie wcześniej nie pokonanych. Po kilku dniach opadów i roztopów, które trwały aż do dnia naszego wyjazdu, warunki lodowe w dolinie Romsdal znacznie się pogorszyły, co pokrzyżowało nasze dalsze plany wspinaczkowe.
 
Ze względu na duży potencjał eksploracyjny doliny (drogi lodowe) planujemy w przyszłości dokończyć realizację naszego celu.
 
Sponsorzy wyjazdu: Polski Związek Alpinizmu,  Miasto Nowy Targ.

Wsparcie sprzętowe: Marmot, Vasque.
 
Michał Król

Żródło: PZA

2006-04-10

(dg)


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com