facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Marcin Świerc wygrywa bieg TDS na Ultra Trail du Mont Blanc!

Po niesamowicie emocjonującej walce, ponad 13 godzinach nadludzkiego wysiłku jakim było niewątpliwie pokonywanie 123 kilometrów przy przewyższeniu sięgajacym 7300m, Marcin Świerc, jako pierwszy Polak w historii wygrał bieg na prestiżowym Ultra Trail du Mont Blanc! Jak dotąd ta sztuka nie udała się nikomu z naszych rodaków podczas UTMB - i nie chodzi tylko o dystans TDS, ale o jakikolwiek bieg organizowany w ramach imprezy. Tym bardziej więc zawodnikowi teamu Columbia Sportswear & BUFF należą się wielkie gratulacje!

Marcin daje upust swojej radości na mecie w Chamonix. Fot. materiały prasowe Columbia Sportswear

 

Tytułowy dystans TDS czyli dokładnie Sur les Traces des Ducs de Savoie (w wolnym tłumaczeniu "Bieg śladami władców Sabaudii") stanowi liczącą bagatela 123 km pętle, okrążającą masyw Mont Blanc i wiodącą m.in przez Beaufort, Tarentaise i Dolinę Aosty. Zawodnicy, których wedle ścisłych regulacji nie może być więcej niż 1600, muszą pokonać przewyższenie ok. 7300m. By ukończyć bieg mają 34 godziny, ale oczywiście ci walczący o najwyższe lokaty czynią to kilkukrotnie szybciej. ;-)


Marcin Świerc na 51 kilometrze trasy w Bourg Saint Maurice. Fot Marcin Świerc FanPage


Do tych ostatnich należał Marcin Świerc, który trasę pokonał w 13h i 24 minuty, co wystarczyło do zwycięstwa. Od samego początku Polak biegł bardzo pewnie, trzymając się czołówki. Jego średnia prędkość na całym dystansie wynosiła 9,2 km/h - spróbujcie tyle biec przez 2,3 godziny, a co dopiero 13! Najbardziej emocjonującym fragmentem był oczywiście finisz, gdzie Marcin gonił Rosjanina Dimitrija Mitajewa i jednocześnie uciekał przed Amerykaninem Dylanem Bowmanem. Choć Bowman wyprzedził Polaka w Les Houches na 115 kilometrze trasy, to jednak Marcin uzupełniwszy płyny ruszył w pogoń za uciekającymi mu zawodnikami i po kapitalnej walce wyprzedził wyżej wymienioną dwójkę, stając się tym samym pierwszym Polakiem w historii całego UTMB, który wygrał jakikolwiek bieg - i to jaki! TDS wszak należy do najbardziej prestiżowych dystansów w ramach całej imprezy. Wielkie gratulacje w imieniu całej redakcji GÓR, która mocno ściskała kciuki!


Nieoceniony doping od kibiców na trasie przybierał m.in takie formy. ;-) Fot. Marcin Świerc FanPage


Podium na dystansie TDS - mężczyźni:

 

1) MARCIN ŚWIERC - PL - 13:24:00

2) DYLAN BOWMAN - USA - 13:25:02
3) DMITRIJ MITAJEW - RUS - 13:25:44

 

Podium na dystansie TDS - kobiety:

 

1) AUDREY TANGUY - FRA - 16:05:22
2) RORY BOSIO - USA - 16:19:36

3) CAROLINE BENOIT - FRA - 17:18:02

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat przygotowań Marcina do startu, sprzętu jakiego używa oraz doświadczeń, które zebrał podczas ubiegłorocznej edycji (startując na dystansie CCC) - koniecznie zajrzyjcie do specjalnego, tatrzańskiego numeru GÓR - więcej szczegółów na temat tego materiału tutaj. ;-)


Źródło: profil Marcina Świerca na FB, utmbmontblanc.comWięcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-09-21
BIEGI GÓRSKIE
 

Ciemno, zimno, do mety daleko

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-13
BIEGI GÓRSKIE
 

Wjosa - ostatnia dzika górska rzeka Europy

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-08-22
BIEGI GÓRSKIE
 

Bieg Ultra Granią Tatr 2023

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-11
BIEGI GÓRSKIE
 

8. Bieg po Oddech dedykowany pamięci Kacpra Tekieliego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-08
BIEGI GÓRSKIE
 

Ekscytujące wspomnienia z okolic Drogi Śmierci w Boliwii

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com