facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-07-21
 

Marcin Miotk - Pamir 2006

Marcin wyrusza do Tadżykistanu, aby zmierzyć się z Pikiem Korżeniewskiej i Pikiem Kommunizmu.


Marcin Miotk (Bergson Team, KW Warszawa) nie zwalnia tempa. W rok po pierwszym polskim wejściu na Mount Everestu bez tlenu Marcin wyrusza do Tadżykistanu, aby zmierzyć się z dwoma siedmiotysięcznikami - Pikiem Korżeniewskiej (7 105 m n.p.m.) i Pikiem Kommunizmu (7495 m n.p.m.)."To powrót w moje ulubione strony" - twierdzi Marcin. Po brawurowym zdobyciu w 2004 roku Piku Pobiedy (7439 m n.p.m.) - jednego z najtrudniejszych siedmiotysięczników świata (wyróżnienie PZA), Marcin i tym razem stawia sobie ambitny cel: wejście w stylu alpejskim północną granią na Pik  Kommunizmu.
PAMIR to pasmo górskie położone w w środkowej Azji, na terytorium Tadżykistanu, Afganistanu oraz Chin. Pamir nazywany jest często Dachem Świata, ponieważ zbiegają się tu najwyższe na świecie łańcuchy górskie: z południowego wschodu Karakorum i Himalaje, z północnego wschodu Tien-Szan, z południowego zachodu Hindukusz.
 
Pik Kommunizma (7495 m n.p.m.) - Szczyt został odkryty w 1932 roku przez tadżycką ekspedycję prowadzoną przez N. Gorbunowa. Już rok później rosyjsko-tadżycka wyprawa prowadzona przez E. Abałakowa dokonała pierwszego wejścia na szczyt wschodnią granią.

Pik Korżeniewskiej (7 105 m n.p.m.) - Ten czwarty najwyższy szczyt byłego Związku Radzieckiego został odkryty przez rosyjskiego geografa N. Korżeniowskiego, który nazwał szczyt imieniem swojej żony Eugenii. Pierwsze wejście na szczyt miało miejsce w 1953 - dokonał tego A. Agarow wchodząc północną ścianą.

 

Marcina w sprzęt górski wyposażył Bergson, a żywność dostarczył Travellunch.

2006-07-21

(dg)


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Weronika Biernacka
 
Weronika Biernacka
 
2020-10-24
GÓRY
 

Lhotse - ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2020-10-19
GÓRY
 

Kołowy Szczyt – nowe drogi

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2020-10-09
GÓRY
 

Tatry – nowe drogi w Dolinie Batyżowieckiej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com