facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Marcello Bombardi powtarza "Estado Critico" 9a w Siuranie!

Tej zimy wspinacze nie mogą narzekać na pogodę w Hiszpanii - od Katalonii, przez Wyżynę Aragońską, aż po Costa Blancę "warun" jest wyjątkowo pomyślny - każdy, kto wybrał półwysep Iberyjski za cel swojego tripa z pewnością nie żałuje decyzji. Sypią się też mocne przejścia - wczoraj donosiliśmy o sukcesie młodziutkiej Laury Rogory w Perles, teraz przenosimy się do Siurany, gdzie pięknie zawalczył jej rodak, Marcello Bombardi. 25-letni Włoch wpiął się do łańcucha Estado Critico 9a w słynnym sektorze El Pati. 

Marcello Bombardi w cruxie L'odi social 8c+ Fot. Elisa Negro


Estado Critico to linia wytyczona przez Daniego Andradę, autorem pierwszego przejścia jest zaś nie kto inny jak legenda hiszpańskiego wspinania sportowego - Ramon Julian Puigblanque. Rzecz miała miejsce w 2004r. Trzy lata później drogę bardzo szybko, bo w 3 próbie pokonał 14-letni wówczas Adam Ondra i przecenił ją na 8c+. Jednak po oberwaniu się jednego z chwytów, wycena wróciła do pierwotnego kształtu. W 2013r. Alex Megos przechodząc ją w stylu OS zapisał się na kartach historii - była to pierwsza 9a na świecie pokonana "bez znajomości". Estado Critico ma również dwa polskie powtórzenia - wkrótce po Megosie zmierzył się z nią Łukasz Dudek - zawodnik z Częstochowy potrzebował około 10 prób by wpiąć się do łańcucha. Znacznie szybciej uporał się z nią natomiast tego roku Piotrek Schab, meldując się na topie już w 3 próbie. 

Piotrek w swoim kapowniku zapisał przy Estado Critico "soft" i podobnie uczynił bohater tegoż newsa, Marcello Bombardi. Różnica jest jednak taka, że dla Włocha była to pierwsza 9a w karierze. Finalista ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Innsbrucku tym samym rozpoczął nowy rok od życiówki - jak czytamy na jego profilu na Instagramie, przejście miało miejsce 1 stycznia. Nazajutrz Marcello zmienił sektor i z El Pati przeniósł się na Can Piqui Pugui, gdzie szybko powtórzył L'odi social 8c+. 


"Obydwie drogi zajęły mi po dwa dni prób na każdą - Estado Critico padło w piątej wstawce, siedem prób potrzebowałem na L'odi social. W tym roku jednak główny fokus położę na starty w zawodach, a zwłaszcza przygotowania pod kątem Olimpiady. Moim marzeniem jest uzyskanie kwalifikacji do Tokyo i byłoby cudownie je spełnić." - komentuje swój sukces Marcello. 


Cóż - życzymy w takim razie powodzenia!

A na deser mamy dla Was filmową propozycję - co prawda materiału z przejścia Włocha nie ma, ale jest za to video z pierwszego kobiecego powtórzenia, dokonanego przed dwoma laty przez Francuzkę Alizée Dufraisse:

 

Źródło: 8a.nu & thecrag.com & Instagram

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com