facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-07-13
 

Maraton Gór Stołowych - relacja

To była druga edycja maratonu, szóstego biegu z serii Salomon Trail Running (www.salomonrunning.com/pl), która w tym roku zgromadziła 248 zawodników oraz całą rzeszę kibiców, którzy spędzili wspólnie słoneczny weekend w Górach Stołowych.
Trasa tak jak w ubiegłym roku prowadziła po szlakach w Polsce i Czechach: start spod schroniska Pasterka, Machovski Kriz, Kamienna Brama, Dolina Kowarowa, Błędne Skały i meta na szczycie Szczelińca Wielkiego, którą poprzedzało podejście po upiornych schodach (665!) od strony Karłowa. Zmianie uległ tylko kierunek pętli między 10 a 20 km.

Na szczęście wiele osób nauczonych doświadczeniem z roku poprzedniego lepiej przystosowało się do trudnej trasy i mieli ze sobą wodę, żele energetyczne i osłonę głowy. Ustawione bufety co 10 km z wodą, izotonikiem i owocami oraz niezapowiedziany punkt z wodą na Błędnych Skałach (niespodzianka od organizatorów) mogły nie wystarczyć każdemu. Kilka osób przypłaciło zawody przegrzaniem, skurczami czy omdleniem…


Fot. Monika Strojny

Walka na trasie była pasjonująca, niestety pokrzyżowało ją trochę przewieszenie przez niesportowych żartownisiów oznaczeń zawodów, przez co niektórzy pomylili trasę i musieli nadrabiać nawet po kilka minut. Od początku na prowadzeniu biegł Marcin Świerc (dwa tygodnie temu wraz z Piotrkiem Hercogiem, budowniczym tej trasy, wygrał Bieg Rzeźnika), a konsekwentnie trzymali się za nim m.in. Piotrek Łobodziński, Rafał Gaczyński, Michał Jędroszkowiak, Piotrek Karolczak (zwycięzca z 2010 roku), Maciek Więcek (tydzień wcześniej wygrał ultra bieg Trans Jura) i Paweł Dybek, który niestety w połowie trasy bardzo osłabł i na metę dotarł z dużą stratą. W pierwszej dziesiątce walczyli też Czesi z niedalekich Polic i Brna: Mirek Hornych, Jan Pohl i ostatecznie szósty - Osvald Kozak. Zawody zwyciężył fenomenalny Marcin Świerc, który poprawił czas Piotrka Karolczaka z 2010 roku o 35 minut. Dla porównania warto dodać, że Piotrek miał lepszy czas od swojego poprzedniego o 10 minut.


Fot. Monika Strojny

U pań na dwóch pierwszych miejscach podium mieliśmy powtórkę - Anna Celińska wygrała z Magdą Bartoszewicz, na trzecim skończyła Kasia Zając, która dwa tygodnie temu zwyciężyła 65 km trasę biegu Zugspitz UltraTrail. Dwie pierwsze panie nie przekroczyły 5 godzin! Do 15 km deptała im po piętach także Magda Łączak, ale z powodu kontuzji musiała zejść z trasy.

Już wiadomo, że zawody odbędą się w roku 2012, w drugi weekend lipca. Limit zgłoszeń jest jeszcze nie znany, ale sugerujemy rozpoczęcie treningów już dziś. Mogą się przydać…

Zwycięzcy II Maratonu Gór Stołowych

Kobiety


1. Anna Celińska (Byledobiec Anin) 4 h 41 min 39 s
2. Magda Bartoszewicz (Salomon Suunto) 4 h 59 min 09 s
3. Kasia Zając (Salomon Suunto) 5 h 14 min 42 s

Mężczyźni


1. Marcin Świerc (Salomon Suunto) 3 h 43 min 43 s
2. Piotr Łobodziński (AZS UW) 3 h 58 min 06 s
3. Piotr Karolczak 4 h 08 min 56 s

Źródło: www.ceneria.pl


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com