facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Lód na Senja Island

W lutym 2014 Ines Papert, Rudi Hauser i Thomas Senf wspinali się na norweskiej wyspie Senja, gdzie poprowadzili takie drogi jak Finnmonster (A2+, WI6 400 m, Eagles Paradise (8/IIIV WI5 500m) i Crazy Maze (8+/IX WI4+ 600m).

Inspiracją do wyjazdu, była wcześniejsza wizyta Ines w Norwegii. Głównym celem było wytyczenie nowej linii na Finnmannen (Ines próbowała rok temu przejść tą ścianę, razem z Bentem Vidarem Eilertsenem).

 

 

Ines na Finnmonster. Fot. Thomas Senf


Podstawę osiągnęli za pomocą kajaków. Ścianę przecinało kilka ogromnych okapów, na których można było dojrzeć systemy rys. Niestety skała okazała się krucha i zamiast klasycznego wspinania, zdecydowali się na zaawansowaną hakówkę. Być może mogliby przejść sporo odcinków, lecz musieliby użyć spitów. A tych woleli nie instalować, ze względu na lokalną tradycję.
 
Po wytyczeniu Finnmonster zdecydowali się na dziewiczą północną ścianę Roalden. Formacje skalne podobne były nieco do tych spotykanych w Szkocji. Linia otrzymała nazwę Eagles Paradise.

 

 

Rudi Hauser na Eagles Paradise. Fot. Thomas Senf


Wyjazd powoli zbliżał się do końca, lecz mieli czas na jeszcze jedną ścianę. Wybór padł na Breitinden, najwyższą górę na wyspie. Dzięki informacji otrzymanych od znajomych Brytyjczyków, zdecydowali się na prawą stronę ściany, atakowaną wcześniej przez Anglików (Wycof 100 metrów przed szczytem).

 

 

Linia drogi Eagles Paradise. Fot. Thomas Senf

 

Ines bogatsza o informację, ominęła kluczowy wyciąg i przekopała się przez wypełniony śniegiem komin na szczyt. Crazy Maze wyceniła na 8+/IX WI4+.

 

 

Ines na Crazy Maze. Fot. Thomas Senf


Źródło: planetmountain.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
Maciek Szopa
 
2015-02-25
GÓRY
 

Ines Papert powtarza szkocki hardcore

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com