facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-04-11
 

Leszek Cichy: na szczytach nie tylko górskiej kariery

Już w najbliższy wtorek, 15 kwietnia, pierwsza część ekskluzywnego wywiadu video z Leszkiem Cichym, który jako pierwszy na świecie dokonał zimowego wejścia na Mount Everest i jako pierwszy Polak zdobył Koronę Ziemi.

Wywiad będzie dostępny dla Subskrybentów newslettera, na który można zapisać się na www.AktywnyBakcyl.pl

Leszek Cichy urodził się w podwarszawskim Pruszkowie 14 listopada 1951 roku. Z zawodu geodeta, z zamiłowania wspinacz. Już w czasie studiów zdobywał góry. Początkowo w Tatrach, potem w Alpach, gdzie dokonał dużo trudnych, skalnych i lodowych przejść. Wiele z nich to pierwsze polskie przejścia. W 1974 roku na swojej pierwszej himalajskiej wyprawie, zdobywa dziewicze Shispare (7611 m). W następnym roku nową drogą wchodzi szczyt Gasherbrum II (8035 m). Jest to ówczesny wysokościowy rekord Polski. W kolejnych latach wchodzi na Makalu (8470 m), Yalung Kang (8505 m), czterokrotnie na drugi szczyt Ziemi – K2 (8611 m).

W 1980 roku, wraz z Krzysztofem Wielickim dokonuje pierwszego zimowego wejścia na Górę Gór – Mount Everest (8850 m). Jest to zimowy rekord świata. O tej pamiętnej wyprawie opowiedział wraz z Krzysztofem Wielickim w książce Rozmowy o Evereście

W kolejnych latach, jako pierwszy Polak, kompletuje Koronę Ziemi, a więc najwyższe szczyty wszystkich kontynentów, łącznie z Antarktydą i Arktyką.

W latach 1996 – 1999 był prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. Za swoje górskie osiągnięcia pięciokrotnie odznaczony Złotymi Medalami za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W 2004 roku uhonorowany Krzyżem Kawalerskim RP. Cały czas zafascynowany urokiem Gór, dalej się wspina i realizuje swoje marzenia.

Ale Leszek Cichy, to nie tylko słynny polski himalaista. W lutym 1989 roku wyjechał na indywidualny kontrakt do Syrii. Dwuletni nadzór nad ogromnym projektem hydrologicznym na rzecze Habur w dalekim Hassake i geodezyjny nadzór nad drążonym z obu stron siedmiokilometrowym tunelem w okolicy Latakii ukoronowały jego pracę zawodową jako geodety.

Po powrocie do Polski w lutym 1991 roku i zdobyciu licencji biegłego wycen nieruchomości, rozpoczął pracę w polskiej bankowości. Rozpoczynając pracę jako stażysta w Polskim Banku Rozwoju po dwóch latach zostaje dyrektorem Departamentu Inwestycji Kapitałowych, a po połączeniu Banku z BRE Bankiem zostaje wiceprezesem Domu Inwestycyjnego BRE Banku.

Dwunastoletnią karierę bankową kończy jako Dyrektor Zarządzający w Kredyt Banku, a potem przez dwie kadencje jako Wiceprezes Banku Współpracy Europejskiej.W roku 2001 odchodzi z bankowości do pracy w korporacjach.

Przez kolejne pięć lat jest Wiceprezesem i Dyrektorem Finansowym w Grupie Kapitałowej ERGIS, a potem w Krakowskiej Fabryce Kabli – ”TELEFONIKA SA”


Poniżej link do video-zapowiedzi wywiadu:

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com