facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-06-18
 

Legendarny LEATHERMAN

Gdy posiada się sztandarowy model multi-toola LETHERMAN® Charge AL z dodatkowym wyposażeniem w niezależny zestaw Bit Kit, czyż można marzyć o czymś innym?
OPIS

Jest coś takiego w mentalności człowieka, że chce się mieć coraz lepsze urządzenia czy sprzęt. Ale w momencie posiadania sztandarowego modelu multi-toola LETHERMAN® Charge AL z dodatkowym wyposażeniem w niezależny zestaw Bit Kit, czyż można marzyć o czymś innym? Chyba już nie. Ten amerykański zestaw wyprodukowany został w Portland w stanie Oregon. Producent daje na swój wyrób 25 lat gwarancji (to nie pomyłka!). Mała zwarta konstrukcja: szczypce z odginanymi rękojeściami, które mieszczą w sobie szereg przyborów i narzędzi. Złożony tool z łatwością mieści się w dłoni, jednym ruchem kciuka, dzięki specjalnym otworom w klindze, możemy otworzyć nóż, a właściwe mamy do wyboru dwa noże: jeden o gładkim ostrzu, a drugi łagodnie ząbkowany. W tym samym złożonym układzie mamy do dyspozycji piłę i dwustronny pilnik (diamentowy i zwykły do drewna lub metalu). Te cztery narzędzia blokowane są blokadą liner-lock. Jednym palcem, np. kciukiem, zwalniamy blokadę, a drugim, wskazującym, składamy nóż lub pilniki. Czarne okładziny rękojeści wykonane zostały z anodyzowanego lotniczego stopu aluminium. Po rozłożeniu rękojeści szczypce gotowe są do pracy. Kombinerki posiadają długie i wąskie ząbkowane szczypce, które przechodzą w eliptyczny również ząbkowany uchwyt umożliwiający mocne trzymanie śruby czy nakrętki do rozmiaru 19, i następnie mamy przecinaki do drutu zwykłego i grubszych, twardych. W jednej rękojeści znajduje się nóż do konserw (otwieracz do kapsli) i końcówka, a właściwie uchwyt do wymiennych bitów śrubokrętów (płaskich lub krzyżakowych), imbusów czy torxów. Druga zawiera w sobie uchwyt do małych precyzyjnych wkrętaków (płaski, krzyżakowy), nożyczki i duży płaski solidny wkrętak. We wnętrzach rękojeści znajduje się numer kolejny wyrobu, mój to 1008. Wszystkie przybory dostępne po rozłożeniu toola posiadają zapadkowe blokady back-lock. Jeśli chcemy multi-toola nosić bezpośrednio na pasku, a nie w fabrycznym pokrowcu, to możemy założyć mu sprężystą skuwkę i zaczepić go, równie dobrze na pasie biodrowym plecaka. Zamiast klipsa możemy założyć oczko do zawiązania cienkiej linki. W komplecie LETHERMAN® Charge AL znajduje się zestaw siedmiu wymiennych dwustronnych bitów.OCENA


Dzięki temu że po wzięciu toola do ręki możemy jednym ruchem kciuka otworzyć ostrze, to w efekcie mamy również podręczny nóż do błyskawicznego użycia. Tu warto zwrócić uwagę na wyjątkowo dobrą i odporną na stępienie stal o symbolu 154CM (noże z górnej półki posiadają takie klingi). Obłożenie rękojeści Charge’a anodyzowanym i matowym specjalnym aluminium daje nam pewny uścisk kombinerek w czasie pracy. Zaokrąglone brzegi i brak ostrych krawędzi sprawiają, że leżą w ręku. Gdy próbowałem przecinać gwoździe i druty półstalowe grubości 3 mm, to kombinerki (przecinaki) radziły sobie z tą czynnością bardzo dobrze, a na ostrzach nie pozostały żadne ślady. Widać, że zostały wykonane z dobrej stali (420). W komplecie znajdują się dodatkowe wymienne bity na plastikowej listwie, które poszerzają zakres możliwych czynności. Ja dodatkowo posiadam niezależny zestaw bitów w osobnym etui na dwóch plastikowych listwach – uchwytach, czyli 21 sztuk podwójnych wymiennych końcówek ułatwiających życie. Toolem również możemy mierzyć, gdyż posiada podziałkę metryczną i calową na swoich rękojeściach. Przyjemnie jest mieć takie narzędzie, które wykonane jest z dużą dokładnością i precyzją, żadnych luzów i wszystko perfekcyjnie działa. W czasie pracy wymiennymi końcówkami (przykręcanie, odkręcanie) tak możemy ukształtować sobie narzędzie, aby było najbardziej ergonomiczne i ułatwiało czynności związane z użyciem dużej siły. Złożony posiada wymiary dł.100 mm, szer. 35 mm, gr. 21 mm (z klipsem do noszenia 24 mm). Reasumując: praktyczne, poręczne i bardzo przydatne narzędzie wielofunkcyjne nie wyposażone w korkociąg.

Dystrybutor: www.militaria.pl    

Piotr Jasieński, rat. TOPR

GÓRY, nr 5 (180) maj 2009
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com