facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Legendarna Biographie dla Stefano Carnatiego!

Swoją pierwszą 9a+ pokonał w wieku 17 lat. Teraz, za jego sprawą, jedna z najsłynniejszych dróg wspinaczkowych na świecie ma już 17 pogromców. Mowa o młodziutkim Włochu, Stefano Carnatim, który przed trzema dniami wpiął się w łańcuch legendarnej drogi Chrisa Sharmy w Céüse, Biographie. 

Stefano Carnati na Biographie 9a+ Fot. Marco Zanone

 

Stefano prace nad drogą rozpoczął w lipcu ubiegłego roku - dokładnie wtedy, gdy z Biographie mierzyła się Amerykanka Margo Hayes. Jak doskonale pamiętamy, wówczas zakończyło się to pierwszym kobiecym przejściem - rzecz miała miejsce pod koniec września 2017r. Carnatiemu wówczas nie udało się powtórzyć sukcesu Margo - ambitny cel pozostał na kolejny rok. Od tamtego czasu młody Włoch odwiedził jeszcze kilkaktornie skalny mur Céüse, co przyniosło m.in. szybkie potwórzenie klasyku w stopniu 8c+ - Mr Hyde (w tym roku uporał się także z nim Wojtek Pełka, o czym pisaliśmy tutaj). Cały czas jednak Biographie pozostawała poza zasięgiem. Tak było aż do zeszłego piątku - korzystając z ostatnich dni rewelacyjnej, letniej pogody, Stefano zrealizował swoje największe wspinaczkowe marzenie. 

"Zacząłem pracować nad Biographie w lipcu 2017r. i już we wrześniu byłem w stanie pokonać kilkuktornie pierwszą część drogi. Kiedy wróciłem na nią w maju tego roku, próby rokowały już coraz lepiej, ale przez większość czasu nie mogłem wstrzelić się w optymalne warunki. W piątek wszystko ułożyło się perfekcyjnie: wiał mocny wiatr, czułem się bardzo dobrze - zarówno fizycznie jak i psychicznie - byłem spokojny i zrelaksowany. Nie mogłem stracić jednej z ostatnich szans w tym roku by pokonać Biographie. Finalnie wszystko poszło po mojej myśli!" - tak podsumował swoje wrażenia Stefano w niezwykle emocjonalnym wpisie na swoim profilu na FB. Jego pełną treść znajdziecie tu.

 

Przejście, którego dokonał Stefano było tak jak wspominaliśmy na wstępie 17 przejściem drogi autorstwa Chrisa Sharmy. Tym samym Biographie stała się trzecią najczęściej "chodzoną" drogą w stopniu 9a+. Więcej potwórzeń mają tylko Papichulo (18) i La Rambla (23).

 

Źródło: 8a.nu/planetmountain.com

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com