facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-12-21
 

Latok III dla płci pięknej

Angielsko-kanadyjski zespół, w składzie Luisa Giles, Sarah Hart i Jacqueline Hudson, wytyczył nową drogę na wschodniej ścianie prawego z dwóch skalnych filarów położonych poniżej Latok III.


Angielsko-kanadyjski zespół, w składzie Luisa Giles, Sarah Hart i Jacqueline Hudson, wytyczył nową drogę na wschodniej ścianie prawego z dwóch skalnych filarów położonych poniżej Latok III w grupie Latoka w Pakistanie. Na wspinaczkę i powrót do bazy zespół potrzebował trzech dni. Powstała w ten sposób droga, która została ochrzczona jako The Partition. Oferuje ona prawie 900 metrów terenu o trudnościach TD 5.10b 19 wyciągów plus 300 metrów asekuracji lotnej.

Droga wyprowadza na przedwierzchołek, znajdujący się około 100 metrów poniżej właściwego szczytu iglicy. Panie zdecydowały się zakończyć swoją wspinaczkę w tym miejscu, gdyż jej kontynuowanie na szczyt wiązałoby się z pokonaniem odcinka bardzo kruchego terenu, a także wymusiłoby zmianę drogi powrotu do bazy na lodowcu Choktoi.

W ścianie napotykano stare pętle zjazdowe, co może świadczyć o wcześniejszych próbach przejścia tej ewidentnej linii. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, by ktoś ją wcześniej pokonał w całości. Być może na niektórych odcinkach The Partition pokrywa się z brytyjską drogą, wytyczona w 1997 roku. Nazwa drogi (ang. partition – podział) nawiązuje do 60 rocznicy uzyskania przez Pakistan niepodległości.

Należy wspomnieć, że na sąsiednim, bliźniaczym filarze istnieje, wytyczona w 1990 roku przez brytyjski doborowy zespół w składzie Sandy Allani Doug Scott droga Indian Face Arete (5.10 A3). Linia ta otrzymała już kilka powtórzeń, podczas których próbowano, poprzez wytyczenie dość dużych wariantów, pokonać ją w całości klasycznie – jak na razie bezskutecznie.

Góry 11 (162) 2007

(kg)

 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com