facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

"La Fabelita" 8c dla Niki Potapovej

Gwiazd nowego, wspinaczkowego pokolenia nie brakuje! Tym razem 15-letnia Ukrainka, Nika Potapova, poprowadziła klasyk hiszpańskiej Santa Linyi - Fabelitę 8c. To już jej druga droga w karierze o takiej wycenie.

Pierwsze próby Niki Potapovej na Fabelicie przed trzema laty. Fot. Henning Wang

 

Fabelita 8c, którą jako pierwsza kobieta powtórzyła Norweżka Hannah Mitdtbø, była celem Ukrainki już w 2016 r. Miał to być jej debiut na trudnościach 8c, którego ostatecznie dokonała jednak kilka miesięcy później w słoweńskim Ospie, pokonując Strelovod 8c. Nika wróciła w tym roku do Hiszpanii zmierzyć się z Fabelitą jeszcze raz i mimo panujących przez większość czasu niesprzyjających warunków pogodowych (mgła i bardzo niskie jak na Hiszpanię temperatury) odniosła sukces. Szczęśliwie nawet słońce wyszło na ostatnie dni jej tripa. :-)

 

Położona w sektorze Cova Gran Fabelita to jedna z najchętniej wybieranych i najczęściej „chodzonych” 8c wśród dziewczyn. Poza wspomnianą Hanną Mitdtbø, do łańcucha wpinały się kolejno Johanna Erst, Angy Eiter, Evgenyia Malamid, Hélène Janicot, Mina Markovič, Janja Garnbret (drogę pokonała flashem(!)), Katherine Choong, Ida Kupś (była to jej pierwsza droga w tym stopniu), Jessica Pilz, Hannah Schubert i Molly Thompson-Smith. Teraz do tego prominentnego grona dołączyła młodziutka Potapova.

 

15-letnia Ukrainka swoją techniką mogłaby zawstydzić niejednego starszego kolegę i koleżankę. ;-) Fot. arch. Nika Potapova

 

Polskiej publiczności Nika znana jest głównie ze swojego świetnego występu na ostatniej edycji kultowych zawodów boulderowych Bloco Masters, które miały miejsce przed dwoma laty. Awansowała wówczas do finału, gdzie bez żadnej tremy rywalizowała ze znacznie starszymi od siebie dziewczynami. Ostatecznie zdobyła ostatni stopień na podium i… serca warszawskiej publiki.

 

Jako ciekawostkę dodamy, że Nika ustanowiła nieoficjalny kobiecy rekord świata w wiszeniu na Zlagboardzie (2 min. 40s.) w wieku 13 lat! Poniżej próbka jej możliwości na tejże chwytotablicy:

 

 

Źródło: 8a.nu & Instagram & climbingaway.fr

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com