facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-10-28
 

Kuchenka NOVA firmy OPTIMUS

To palnik na wszystkie rodzaje ciekłego paliwa. Zwraca od razu uwagę mała i zwarta konstrukcja kuchenki. Dysza palnika znajduje się w małej cylindrycznej obudowie


OPIS

To palnik na wszystkie rodzaje ciekłego paliwa. Zwraca od razu uwagę mała i zwarta konstrukcja kuchenki. Dysza palnika znajduje się w małej cylindrycznej obudowie. Na jej obwodzie znajdują się trzy półokrągłe profile, stanowiące jednocześnie nóżki kuchenki i podstawę dla naczynia, w którym gotujemy. W stanie złożonym przylegają do cylindrycznej obudowy. Rozkładanie odbywa się poprzez odciągnięcie ich, do wyczuwalnego oporu, przy jednoczesnym zablokowaniu zapadką sprężynową. Rozłożona maszynka daje podstawę o średnicy 16 cm. Regulacja wielkości płomienia odbywa się pokrętłem o składanym uchwycie. Dla mniej obeznanych na uchwycie pokrętła umieszczono informację jak zwiększać, zmniejszać lub wyłączać płomień. Kuchenka połączona jest z zasobnikiem paliwa (butlą) cienkim miękkim zbrojonym przewodem. Przed użyciem kuchenki wkręcamy w butlę zamiast korka pompkę, zdejmujemy chroniący kapturek i tzw. szybkozłączką podłączamy do wspomnianego przewodu. Butelkę z paliwem kładziemy poziomo, ale w taki sposób aby napis "ON" był widoczny od góry. Już parę naciśnięć pompki wytwarza wewnątrz butli ciśnienie pozwalające na zapalenia płomienia. W chwilę po zapaleniu palnik uzyskuje właściwą temperaturę i płomień pozwalający na postawienie naczynia. Sygnalizuje to charakterystyczny cichy warkot maszynki. NOVA posiada w swoim wyposażeniu kluczyk ze wszystkimi potrzebnymi rozmiarami, pozwalającymi rozebrać ją na czynniki pierwsze. Znajduje się tam również silny magnes. To nowatorskie rozwiązanie. W mosiężnej dyszy palnika znajduje się stalowa ruchoma iglica, magnesem możemy wprowadzić ją w ruch, czyszcząc jednocześnie dyszę. Kuchenka w komplecie posiada fuel bottle. Spakowana maszynka mieści się w firmowym czarnym pokrowcu z widniejącym logo firmy Optimus. Jako dodatek możemy zaopatrzyć się w aluminiową Wind foil, aby osłonić maszynkę w czasie pracy przed wiatrem.

OCENA

Mała i wygodna. Rozkładane pokrętło regulacji płomienia pozwala na postawienie na niej naczynia o średnicy 30 cm i swobodną, ale precyzyjną regulację siły płomienia. Jest bardzo stabilna, a dzięki trzem punktom podparcia nawet na nierównym podłożu można ją bez problemu ustawić w poziomie. Rozkłada się błyskawicznie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest szybkozłączka, która umożliwia odłączenie butli bez wykręcania pompy. Kiedy chcemy wyłączyć maszynkę, przekręcamy tak butelkę z paliwem, aby widoczny był na pompie napis "OFF", wtedy wypala się paliwo będące w przewodzie, a następnie zakręcamy zawór. Dzięki temu po rozłączeniu z przewodu zasilającego nie wycieka paliwo. W czasie użytkowania nie zdarzyło mi się, aby rozgrzana maszynka wykazywała jakieś zakłócenia w pracy. Wygodne jest to, że szyjka butelki na paliwo jest takiej średnicy, że mieści się w niej swobodnie nalewak dystrybutora benzynowego. Praktyczne jest posiadanie dwóch butelek, ponieważ czasem nie chcą sprzedawać mniej niż litr paliwa. Bardzo ekonomiczna, gdyż 0,5 l benzyny wystarcza na dwie godziny pracy. Jest lekka tylko 420 gram (oczywiście bez butli). Należy pamiętać, aby stawiać menażki na rozgrzanym palniku, w ten prosty sposób unikniemy okopcenia naczyń. Mnie nie udawało się zagotować litra wody w ciągu 3–4 minut, gdyż zawsze trafiałem na wietrzną pogodę (nawet stosując firmową aluminiową osłonę Wind Foil), ale mimo tego miałem dużą satysfakcję z użytkowania tej maszynki.

Dystrybutor: Polana, Warszawa, www.polana.pl    

Piotr Jasieński, ratownik TOPR

"Góry", nr 10 (137) 2005

(kg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com