facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-02-27
 

Kraulem przez Cieśninę Magellana

Turystyczne Koło Naukowe „Wagabunda” zaprasza na spotkanie z zimnymi wodami Cieśniny Magellana.
Rafał Ziobro, pierwszy Polak i dziewiąta osoba na świecie, pokonał dystans z Punta del Gada do Ziemi Ognistej w wodzie o temperaturze 4,5 stopni C.

Wspólnie z Krzysztofem Żelawskim, pilotem wyprawy, opowiedzą o szczegółach tego osiągnięcia.

„W trakcie kolejnych treningów i startów uświadamiałem sobie, że mam dość dobre predyspozycje do pływania w niskich temperaturach wody. Potrzebowałem tylko celu, który w pełni mnie zmobilizuje i zdeterminuje do treningów. Cieśnina Magellana była idealnym wyborem”.

Bałem się tylko i wyłącznie wychłodzenia. W Polsce trenowaliśmy w temperaturach znacznie niższych (woda miała około 3 stopni C, a powietrze czasami - 10). W trakcie treningów temperatura mojego ciała schodziła bardzo nisko - czasami nawet do 28 stopni. Uświadomiło mi to, że w trakcie próby na cieśninie muszę mieć bardzo dobrą asekurację. Cały czas na łodzi patrolowej byli ratownicy i nurkowie. Natomiast po obydwu stronach cieśniny, czekały karetki i śmigłowiec, żeby w razie problemów przetransportować mnie do Punta Arenas.”

Pokonując ten dystans, Rafał ubrany był jedynie w zwykły strój kąpielowy – żadnego skafandra, płetw i innych ułatwień. Wyprawa objęta była patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz południowoamerykańskiej organizacji Water World Swim.Rafał  Ziobro – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dyrektor siedmiu edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Jest długodystansowcem specjalizującym się w pływaniu oceanicznym w niskich temperaturach. Na swoim koncie pływackim ma już przepłynięcie Cieśniny Gibraltarskiej z Europy do Afryki (23 km) oraz w RPA z Robens Island, gdzie więziono Nelsona Mandelę, do Kapsztadu (8 km, temp. 12 C).

Spotkanie odbędzie się  o godz. 19 we wtorek 1.03.2011 w sali nr 9 pawilonu Sportowo-Dydaktycznego na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (ul. Rakowicka 27).


Zapraszamy wszystkich serdecznie.

Wstęp wolny.
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com