facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-12-09
 

Krakow Mountain Festival czyli KFG 2011

W dniach 2- 4 grudnia 2011 , po raz dziewiąty mogliśmy być uczestnikami kolejnej rewelacyjnej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Jak co roku organizatorzy festiwalu zapięli wszystko na ostatni guzik i zapewnili widzom ogromną dawkę emocji i adrenaliny.

Z roku na rok ludzi przybywa coraz więcej i jest to wielką zachętą dla organizatorów, by na nowo zwiększać poprzeczkę poziomu festiwalu. Jak co roku nie zabrakło stoisk firm outdoorowych, gdzie można było zobaczyć najnowsze kolekcje oraz wziąć udział w ciekawych konkursach.
Uniwersytet Ekonomiczny, na którym odbywa się KFG znów tętnił życiem jak nigdy. To tutaj zebrali się  ludzie gór z całej Polski oraz z zagranicy. Przyjechali, by wspólnie spędzić czas na tematach, które ich interesują i są pasją ich życia. Wspólne oglądanie filmów i wysłuchiwanie prelekcji znanych i doświadczonych ludzi gór to jest ta magia, która przyciąga rzeszę młodych i starszych do tego miejsca.

W piątek 2 grudnia festiwal gościł wybitnego himalaistę pochodzącego z Włoch – Simone Moro. Simone jest postacią bardzo barwną w świecie górskim nie tylko ze względu na swoje pozytywne podejście do życia, ale również dlatego, że w górach wie co robi i robi to z klasą. Simone opowiadał, jak to się stało, że obrał za swój cel ośmiotysięczniki, podkreślał również swój szacunek dla polskich himalaistów, od których bardzo wiele się nauczył. Dziś on jest mentorem dla wielu młodych ludzi. Potrafi zarazić swoim optymizmem nawet w najgorszych momentach.

Drugiego dnia festiwalu 3 grudnia już od samego rana wrzało. Można było wziąć udział w wykładach oraz warsztatach dotyczących np. lawin, sprzętu do wspinaczki zimowej oraz posłuchać prelekcji Oli Dzik dotyczącej kobiet na ośmiotysięcznikach i Daniego Andrady o jego poczynaniach w skałach.

Blok popołudniowo – wieczorny to same emocje. Filmy biorące udział w Międzynarodowym Konkursie Filmowym KFG od samego początku trzymały w napięciu. "The Prophet" Alaistera Lee opowiada o Leo Houldingu, ścianie El Capa i nieustającej walce o wytyczenie nowej drogi w dolinie Yosemite. "Ice Revolution" Josha Lowella to czysta, rewolucyjna wspinaczka lodowa w wielkim przewieszeniu po  niesamowitych formach soplów i naciekach. Film Ansona Fogla pt. "Cold" jest szczerą narracją z górskimi obrazami w tle. Opowieść o samotności, bólu, strachu, która miała miejsce podczas zdobywania Gasherbrum II przez Simone Moro, Denisa Urubko i Corego Richardsa. "Race to the Nose" Petera Mortimera i Nicka Rosena jest opowieścią o wyścigu. Wyścigu trwającym przez kilkadziesiąt lat o zdobycie słynnego 1000-metrowego The Nose na El Capie. Opowieść z humorem, ale i z dramatem. Dean Potter i Sean Leary są pewni swoich możliwości i swoich sił. Ich celem jest pobicie dotychczasowego rekordu . Po walce w ścianie – udało się. Udało im się pobić rekord o 20 sekund i są nowymi rekordzistami. "Monkey Business – a story behind the highlining" Wojtka Kozakiewicza jest filmem o highliningu w pigułce. Piękne obrazy przyrody, kultury, sportu, który dla wielu jest stylem życia. I ostatni polski film "Sztuka Wolności" Marka Kłosowicza i Wojtka Słoty jest dokumentem, który opowiada o istocie i fenomenie  polskiego himalaizmu. "Sztuka Wolności" to historia najpiękniejszych momentów i najtrudniejszych zdobyć. Jest to film o pokonywaniu swoich słabości, historia niewyobrażalnej odwagi i solidarności. Solidarności, która daleko od domu pozwoliła być zwycięzcami w górach wysokich. 

Tuż po filmach swoją prelekcję miało trio w Belgii - Nicolas i Olivier Favresse oraz Sean Villanueva.
Trio, które gościło 3 grudnia jest jednym z bardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych młodych zespołów dzisiejszego pokolenia. Nie straszne są im nowe wyzwania czy nowe tereny eksploracyjne. Chętnie jadą tam, gdzie mało kto był. Stawiają sobie poprzeczkę, ale nie tracą przy tym niezwykłego poczucia humoru. Często zamiast dodatkowego sprzętu wolą wziąć instrumenty muzyczne i grać. Widzowie festiwalu mieli okazję posłuchać zdolności muzycznych tego trio. Ich sobotnia prelekcja dotyczyła podróży na Grenlandię. Ich poczynania w tym roku zostały uznane i wręczono im Złotego Czekana, za trudności techniczne i przygodę podczas pobytu w Grenlandii.

Niedziela, 4 grudnia – dzień, na który większość z nas czekała ze względu na Finał Mistrzostw Polski w Boulderingu. Sala zapełniona po brzegi, dobra muzyka w tle i niesamowici wspinacze, którzy dali nieprawdopodobny popis swoich umiejętności.
Tegorocznymi zwycięzcami zostali: Kinga Ociepka-Grzegulska oraz Andrzej Mecherzyński-Wiktor. Drugie miejsca zajęli: Agata Modrzejewska (ubiegłoroczna zwyciężczyni) oraz Jakub Główka. Trzecie miejsce przypadło Sylwii Buczek oraz Aleksandrowi Romanowskiemu.
Po trofea sięgnęli Kinga Ociepka-Grzegulska oraz Jakub Jodłowski.

Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego zdobył film pt. "Solitaire" Nicka Waggonera. Druga nagroda przypadła reżyserowi Ansonowi Fogelowi za film pt. "Cold". Wyróżnienie tzw. Nagroda Tyrolu otrzymał film "Sztuka Wolności" reżyserii Marka Kłosowicza i Wojtka Słoty.

Festiwal pełen emocji, wrażeń, filmów trzymających w napięciu, spotkania z pasjonatami gór. Tegoroczna edycja zrealizowana została w 101 %. Za rok jubileusz Festiwalu i ciekawe, czy tym razem organizatorzy zaskoczą nas pozytywnie!

9. Krakowski Festiwal Górski
2-4 XII 2011

Tekst i zdjęcia: Martyna Włodarczyk/wspinaczki.pl

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z festiwalu.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com