facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-04-02
 

Komfortowo w śpiworze

Zdrowy sen jest niezmiernie ważny, również podczas noclegów na powietrzu. Warto więc zadbać o odpowiedni śpiwór, który zapewni komfort nawet w ekstremalnych warunkach.
Mimo powstających kompleksów hotelowych, które oferują luksusowe warunki oraz rozmaite atrakcje, wciąż wielką popularnością cieszą się wyjazdy pod namiot. Noclegi w plenerze to nieodłączny element spływów kajakowych, a także, coraz częściej, wakacji nad morzem, nie tylko polskim. Jednak należy pamiętać, że nawet, gdy w dzień temperatura jest bardzo wysoka i świeci słońce, nocą robi się chłodno. Niezbędny jest zatem śpiwór, który osłoni przed zimnym podłożem oraz wilgocią. Warto wiedzieć, że nie ma uniwersalnego śpiwora, który sprawdzi się 
w każdych warunkach. Trzeba zastanowić się, jakie będzie jego przeznaczenie, gdzie chcemy wyruszyć oraz o jakiej porze roku. Wówczas uda się wybrać produkt, który właściwie spełni swoją rolę. 

Wędrówka w góry
W górach niezwykle istotna jest waga oraz rozmiar ekwipunku. Tu nie może być mowy o ciężkich, nieporęcznych bagażach. Śpiwór powinien więc być lekki oraz zajmować mało miejsca po złożeniu.

Podczas wyprawy w góry priorytetem jest zapewnienie ciału optymalnego ciepła podczas snu, nawet przy bardzo niskich temperaturach. – W takim przypadku sprawdzają się śpiwory z wypełnieniem puchowym FILL DOWN™, które posiadają właściwości izolacyjne - mówi Marcin Misiejuk z firmy Bergson. - Produkty te są niezastąpione podczas ekspedycji wysokogórskich, ponieważ utrzymują właściwą temperaturę ciała w skrajnych warunkach atmosferycznych. Są także niezwykle lekkie oraz mają małe rozmiary. Wadą puchu jest jednak utrata właściwości termicznych po zamoknięciu. Z tego względu nie są polecane w warunkach dużej wilgotności - tłumaczy Misiejuk. 
 
Wycieczka nad wodę
Zupełnie inne produkty będą potrzebne podczas wakacyjnych wypadów nad wodę. Jeśli planujemy nocleg w pobliżu rzek oraz strumieni, niezwykle ważne jest, aby śpiwór szybko wysychał oraz nie absorbował wilgoci. - Doskonałym rozwiązaniem będzie antyalergiczne wypełnienie poliestrowe MICRO-THERM™ - radzi Misiejuk. - Jest bardzo lekkie i ciepłe, a także ma niewielkie rozmiary. Właściwościami dorównuje puchowi, jednak ze względu na odporność śpiwory z wypełnieniem MICRO-THERM™ można stosować także w warunkach dużego zawilgocenia – mówi Misiejuk. 

Przydatne dodatki
Nowoczesne produkty firmy Bergson posiadają również praktyczne detale ułatwiające użytkowanie. Bardzo przydatne są dwustronne zamki, które pozwalają otworzyć śpiwór zarówno w części górnej jak i dolnej. Ponadto, wszystkie śpiwory typu „mumia” dostępne są w dwóch wersjach: z zamkami po lewej lub po prawej stronie, co pozwala na łączenie ich w pary.

Planując nocleg na powietrzu należy pamiętać, że najwięcej ciepła ulatuje z organizmu przez głowę, trzeba więc szczególnie ją chronić. Nieodzowny będzie odpowiednio zaprojektowany kaptur śpiwora, który stanowi skuteczną barierę przed zimnem oraz zmniejsza tym samym ryzyko wychłodzenia ciała. Aby poprawić komfort snu w plenerze firma Bergson pomyślała także o zwiększeniu z reguły ograniczonego miejsca na nogi poprzez zastosowanie specjalnie wyprofilowanej dolnej części śpiwora.

Źródło: BERGSON
 camper, fot. BERGSON
 rocker, fot. BERGSON
 rocker II, fot. BERGSON
 square, fot. BERGSON
 rocker III, fot. BERGSON
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-13
BIZNES
 

Fjallraven Classic 2024

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com