facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-03-08
 

Kolosy po raz dwudziesty! 8-10 marca 2019 roku, Gdynia

8 marca rusza w Gdyni największy festiwal podróżniczy w Europie. Jak zawsze potrwa trzy dni, a jego program szczelnie wypełniają dziesiątki prezentacji i filmów z wypraw w niemal wszystkie zakątki świata. Wybitne dokonania eksploracyjne światowej rangi, podróże „przed siebie” w pogoni za marzeniami i zaskakujące odkrycia całkiem blisko – to wszystko i o wiele więcej już niebawem w Gdyni. Głównym punktem 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów będzie ceremonia wręczenia Kolosów, nagród za podróżnicze dokonania roku. W tym roku Kapituła przyzna je już po raz dwudziesty.

 

Kolosy to pierwsze polskie nagrody za dokonania eksploracyjne. Przyznawane są corocznie, począwszy od marca 2000 roku. Ich pomysłodawcą i organizatorem jest Janusz Janowski. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w Wieliczce, kolejne dwie w Krakowie, a od roku 2003 finał Kolosów nieprzerwanie wieńczy Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Tym razem jednak trochę się zmieni.

 

Żywa historia Kolosów, czyli kajakarze słynnej grupy Canoandes'79 ze statuetką Super Kolosa 2000, który otrzymali w dwudziestą rocznicę spłynięcia kanionem rzeki Colca w Peru. Fot. arch. Festiwal Kolosy

 

Wszystko jasne


Nowością tegorocznej edycji będzie rozdzielenie ceremonii wręczenia statuetek na dwa wydarzenia. Pierwszy finał Kolosów (za rok) 2018 odbędzie się w sobotę po południu – Kapituła ogłosi wtedy nazwiska zwycięzców i wyróżnionych w kategoriach Alpinizm, Eksploracja jaskiń oraz Żeglarstwo. Na resztę werdyktów – w tym w kategoriach Podróże i Wyczyn roku – poczekamy, jak zwykle, do niedzieli. Wtedy też dowiemy się, kto otrzyma Nagrodę im. Andrzeja Zawady i Nagrodę Wiecznie Młodzi, ufundowane przez prezydenta Gdyni.

 

Jedną decyzję Kapituły Kolosów już znamy. Zgodnie z tradycją tuż przed imprezą ogłoszono, do kogo trafi Super Kolos, czyli nagroda za całokształt dokonań. Laureatem został w tym roku wybitny żeglarz, Richard Konkolski, który m.in. trzykrotnie opłynął kulę ziemską w samotnych rejsach. Jego niezwykle barwnych opowieści z mórz i oceanów będzie można posłuchać „na żywo” tuż przed niedzielnym finałem.

 

Richard Konkolski - tegoroczny laureat Super Kolosa. Fot. arch. Festiwal Kolosy

 

Drugą najistotniejszą zmianą na tegorocznych Kolosach jest wyraźne przyporządkowanie nominowanych wypraw do poszczególnych kategorii. Wszystko po to, by widzom łatwiej było się zorientować w programie i wybrać to, co ich najbardziej interesuje. A wybór jest w tym roku naprawdę imponujący.

 

W sześćdziesiąt godzin do setki


Od piątku do niedzieli w hali Gdynia Arena oraz w położonym nieopodal Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbędzie się blisko sto prelekcji, pokazów filmów, warsztatów i spotkań z autorami książek. Łącznie to ponad sześćdziesiąt godzin o wszystkim, co najciekawsze i najważniejsze w polskich podróżach i eksploracji w 2018 roku.

 

W piątek zobaczymy m.in. prezentację na temat pływackiego projektu pokonania wpław największych cieśnin świata, relację z niezwykłej podróży Marka Kamińskiego na kraniec Azji… samochodem elektrycznym czy relację ubiegłorocznego zwycięzcy Nagrody Wiecznie Młodzi dla podróżników powyżej 65. roku życia ze wspinaczki na ośmiotysięcznik Makalu.

 

Będą też wyprawy nominowane do nagród w kategorii Żeglarstwo (m.in. rejs pod żaglami dookoła Antarktydy czy samotna wyprawa wokółziemska bez zawijania do portu na najmniejszym jachcie w historii, na jakim zrealizowano taki wyczyn), wieczorem zaś scenę w hali Gdynia Arena zdominują grotołazi i alpiniści. Wśród nich m.in. Janusz Gołąb, który latem ubiegłego roku uczestniczył w bezprecedensowej, zakończonej spektakularnym sukcesem próbie zjazdu na nartach z K2, którego dokonał Andrzej Bargiel.

 

Sobota będzie tradycyjnie dniem podróży i wyczynu, a przegląd wypraw i projektów, które zostaną zaprezentowane, jest niezwykle różnorodny. Począwszy od samotnego trawersu mongolskiej pustyni Gobi, przez podróż w głąb Gujany Francuskiej, o której opowie ubiegłoroczny laureat Nagrody im. Andrzeja Zawady, Tomasz Owsiany, aż po wyprawę do Jakucji, by w sercu tajgi… wziąć ślub.Publiczność zobaczy też kilka relacji z bardzo popularnych w ostatnich latach przejść długodystansowych szlaków pieszych oraz z wypraw rowerowych (m.in. przez himalajskie przełęcze oraz zimą przez Mongolię) i motocyklowych (przez obie Ameryki oraz wokół Indii). Nie zabraknie też wyprawy w poszukiwaniu białych niedźwiedzi (chociaż nie albinosów). Opowie o niej specjalistka w tej dziedzinie, Kamila Kielar.

 

Z kolei w niedzielę wrócimy nieco do przeszłości. Na dużej sali w hali Gdynia Arena pojawią się osoby, które przez dwadzieścia lat miały ogromny udział w tworzeniu historii Kolosów. Przypomną swoje najważniejsze dokonania, za które były nagradzane przez Kapitułę, i opowiedzą o aktualnie realizowanych projektach. W retrospektywie wezmą udział m.in. Monika Witkowska, Tomek Michniewicz i Krzysztof Starnawski.

 

Komu mało


Oprócz pokazów na dużej sali w hali Gdynia Arena, która na czas trwania Kolosów stanie się największą salą kinową w Polsce (pomieści ok. 4000 widzów), równolegle w sali seminaryjnej będą się odbywały warsztaty i spotkania m.in. z autorami książek, a w pobliskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia prelekcje w ramach fotoplastykonu.

 

Przez trzy dni w hali Gdynia Arena będzie też można oglądać prace prezentowane w ramach wystawy FotoGlob, fotograficzną retrospektywę z okazji 20-lecia Kolosów, wystawę obrazów Julii ŁukasiakSzczyty i lodowce Bregaglii” oraz zdjęcia Michała Ciszewskiego z jaskini Lamprechtsofen, zaś w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia wystawę fotograficzną Jana Siemińskiego przedstawiającą zdjęcia z różnych zakątków Europy.

 

Jak zwykle przez cały czas trwania Kolosów w hali obecni będą też wydawcy książek i czasopism podróżniczych oraz producenci i dystrybutorzy sprzętu outdoorowego.

 

Pełen program 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów jest dostępny na stronach www.kolosy.plgdynia.pl/spotkania oraz na profilu facebook.com/kolosy.org

 

Transmisja on-line z pokazów prezentowanych na dużej sali w hali Gdynia Arena zostanie przeprowadzona w sobotę na stronie gdynia.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

 

Organizatorami 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są Miasto GDYNIA i agencja MART. Sponsorem głównym jest PORSCHE.

 

Źródło: informacja prasowa

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-04-04
WYDARZENIA
 

KIERAT 2024 – 19. edycja kultowych zawodów

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-03-20
WYDARZENIA
 

11. Dni Lawinowo-skiturowe

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-11-08
WYDARZENIA
 

Wystawa „Spojrzenie z góry. Archiwum Wady Rutkiewicz”

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-07-28
WYDARZENIA
 

Wystawa „Skały”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com