facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-03-15
 

Kolosy nad morzem

Przez trzy marcowe dni Gdynia stanie się podróżniczą stolicą kraju.


Przez trzy marcowe dni Gdynia stanie się podróżniczą stolicą kraju. Portowe miasto zyska to miano dzięki odbywającym się w nim VIII Ogólnopolskim Spotkaniom Podróżników Żeglarzy i Alpinistów oraz finałowi nagrody Kolosy 2005.

Tym razem miejscem prelekcji i pokazów będzie kino Silver Screen, mieszczące się w gdyńskim Centrum Gemini. Znamy już program imprezy. Pierwszy dzień - 16 marca, to Dzień Wody - dominować będą tu wyczyny żeglarskie oraz wyprawy kajakowe. O swoich wieloetapowych rejsach polarnych opowiedzą kapitanowie jachtów „Panorama” i „Zjawa IV”. Pierwszy z nich kilkukrotnie przepłynął Horn docierając jednocześnie do stałego lądu Antarktydy, drugi zaś, dopłynął do dziewiczych krańców kanadyjskiej zatoki Hudsona. Nie zabraknie oczywiście żeglujących pań. Kapitan Barbara Królikowska „zabierze” słuchaczy jachtem „Karolka” w rejs dookoła świata i przybliży swoje spotkanie z tsunami. Podróżnik - kajakarz, Piotr Opacian, opowie o swojej samotnej wyprawie boliwijską rzeką Madidi, a Marcin Gieniczko o spływie canoe kanadyjskimi wodami Mackenzie. Na zakończenie Tomasz Świnder podzieli się ze słuchaczami doświadczeniami zdobytymi Tomasz Świnder podzieli się ze słuchaczami doświadczeniami zdobytymi podczas samotnej żeglugi małym jachtem „Lucyfer”, poprzez trudne wody Zatoki Meksykańskiej i trójkąt bermudzki na druga stronę Atlantyku.

Druga odsłona Spotkań to - Dzień Podróży - tu wysłuchamy gości specjalnych - laureata Super Kolosa sprzed roku - Wojtka Moskala i guru polskich globtroterów Andrzeja Urbanika. O swojej wyprawie opowie także znany z poprzednich edycji Marek Klonowski. Tym razem rowerem i autostopem dotarł na Alaskę, gdzie trawersował Mt. McKinleya. Oczywiście na tym nie koniec, będzie o rowerowych wyprawach wokół Islandii, przez kontynent australijski i po zamarzniętym jeziorze Bajkał, pokonaniu na motocyklach trasy z Gdańska przez Afrykę Wschodnią do Kapsztadu, wizycie w zamkniętym dla cudzoziemców mieście na dalekiej północy Rosji i wyprawie do dzikich rejonów Papui Nowej Gwinei. A o wędrówkach w miejsca, gdzie nigdy wcześniej nie widziano podróżnika, opowie Marek Śliwka.

Dzień trzeci - Dzień Gór - to przede wszystkim samotny atak, bez tlenu, Marcina Miotka na Mt Everest a także dalsza eksploracja, przez polsko - hiszpański zespół, jaskini J2 w górach Sierra Juarez w południowym Meksyku. Tradycyjnie nie zabraknie odwołań do historii polskich dokonań. Będzie o zdobytym 21 lat temu, nową drogą, patagońskim Fitz Royu i początkach taternictwa jaskiniowego. Nadarzyła się szczególna okazja, by przywołać akurat tamte wydarzenia - 50 lat temu, po raz pierwszy przekroczona została bariera 1000 m w głębokości jaskiń, a wśród pionierów był również Polak - Kazimierz Kowalski. Natomiast rok 2005 przyniósł w tej dziedzinie nowy rekord - Polacy zeszli poniżej 2080 metrów. Tego dnia zobaczymy także projekcje filmowe, między innymi o polskiej wyprawie na Shisha Pangma i K2.

W sobotę 18 marca, o godz. 18.00, podczas uroczystej ceremonii zostaną wręczone Kolosy 2005 - nagrody za dokonania minionego roku a także Super Kolos wieńczący całokształt osiągnięć. Podczas ceremonii, już po raz piąty, Anna Milewska wręczy nagrodę im. Andrzeja Zawady dla najlepiej rokującego młodego (do 27 lat) podróżnika-eksploratora. Z nagrodą idzie w parze grant na realizację wyprawy (10.000 zł) ufundowany przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Wymienione pozycje to tylko wierzchołek góry lodowej, bo Spotkania to ponad 40 prelekcji i pokazów w przeciągu trzech dni - od przedpołudnia aż do późnych godzin nocnych.

Wstęp przez wszystkie dni będzie wolny.

Szczegółowe program na:
www.kolosy.pl

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com