facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Koci Łeb - skałoplan

Moja znajomość z tą jak się okazuje całkiem stylową skała rozpoczęła się w samej końcówce XX w. Gdy penetrowałem tamtejsze okolice w poszukiwaniu nowych, „nieznanych” skał. 

Oglądając ją z oddali, stojącą na stromym zboczu nad mocno wciętą doliną uznałem, ze jest zbyt daleko do szosy i ze zbyt solidnym podejściem by była tak atrakcyjnym celem do „ataku na już”. Miała pecha, ponieważ byłem już wtedy po wizycie w Trzebniowie gdzie całkiem fajne skały znajdowały nieprzyzwoicie blisko od drogi i oferowały naprawdę duże możliwości eksploracyjne. Koci Łeb stał sobie spokojnie  aż do tego roku kiedy to zainteresował się Guma czyli Artur Pierzchniak. Mając nieskończone zasoby spręża do ekiperki razem z Łukaszem Bartosiewiczem, Wojciechem Załężnym ubezpieczyli na tej skale 6 dróg a w najbliższej okolicy zlokalizowali kilka innych obiektów wspinaczkowych i zanosi się, że powstanie tam fajny, kameralny rejonik. Jesienią postanowiłem, że trzeba wreszcie zobaczyć z bliska tą skałę ale już nie w celach eksploracyjnych ale żeby się powspinać po istniejących drogach.  W kilka osób podeszliśmy (stromo) pod skałę i okazało się, że wygląda całkiem ładnie a liczne typowe dla północnej Jury dziurki gwarantują całkiem ciekawe wspinanie. Po skompletowaniu dróg mogłem tylko potwierdzić, że były z tych fajnych. Jednym słowem mogłem żałować, że lata temu nie sprężyłem się by na tej skale zadziałać i równocześnie pogratulować autorom dróg po których tutaj się wspinałem.

 

 

Dojście

Mając na uwadze różne możliwości parkowania należy też być przygotowanym na związane z dojście „niedogodności”. Od parkingu przy zabudowaniach na Damiaku dojście jest po płaskim i w końcówce oferuje trochę zejścia. Trzeba jednak dobrze nawigować (w oparciu o krawędź lasu) by trafić na skałę (zasłania nią las). Dojście od Mzurowa to spacer dnem mocno wciętej doliny do miejsca gdzie wysoko na zboczu po prawej widać skałę i solidne jak na Jurę podejście. W tym przypadku nawigacja jest bezproblemowa.

 

 

1.Kot w Butach VI.1+ (4R+ST), Ł. Bartosiewicz, A. Pierzchniak, W. Załężny 2017
2. Fasolka VI.1 (4R,1Bolt+ST), Ł. Bartosiewicz, A. Pierzchniak, W. Załężny 2017



3. Kocur VI (5Bolt+ST), Ł. Bartosiewicz, A. Pierzchniak, W. Załężny 2017
4. Kocica IV+ (3Bolt+ST), Ł. Bartosiewicz, A. Pierzchniak, W. Załężny 2017
5. Miniu V (3Bolt+ST), Ł. Bartosiewicz, A. Pierzchniak, W. Załężny 2017
6. Ryś Super Bryś VI+ (3Bolt+ST), Ł. Bartosiewicz, A. Pierzchniak, W. Załężny 2017


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-09-02
WSPINACZKA SPORTOWA
 

„Nasze Skały” – prośba o respektowanie zasad w skałkach

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-04-15
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2021-03-30
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Pierwsze 9b+ w Siuranie - Will Bosi prowadzi "King Capella"

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com