facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-02-03
 

Karnawał Karpacki 2009 (7 lutego, Lipnik)

Stowarzyszenie "Olszówka" wspólnie ze Stowarzyszeniem "Sałasz" i Teatrem CST serdecznie zapraszają na niezwykłą zabawę karnawałową pełną muzyki i pieśni całych Karpat.
Te zabawy-koncerty cieszą się ogromnym powodzeniem. Różnią się one od wszystkich innych tzw. ludowych czy góralskich zabaw "dla turystów lub biznesmenów", głównie dlatego, że wykonawcami są znakomici muzycy ludowi wsparci inwencją teatralną aktorów Teatru CST.

Widzowie są uczestnikami autentycznej wiejskiej zabawy z elementami obrzędowości.
W ubiegłym roku wszyscy byli biesiadnikami łemkowskiego wesela i stanowili rodziny państwa młodych. W tym roku zaprosimy uczestników do familii zbójeckiej. Pojawią się również postacie znanych karpackich hetmanów.

W koncercie bierze udział blisko 20 muzyków, a w tym kapela "Torka" Kazimierza Urbasia, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Suskiej z Suchej Beskidzkiej, Łemkowska kapela ze wsi Mokre oraz aktorzy Teatru CST.

"KARNAWAŁ KARPACKI" odbywa się w sali byłego "Domu Polskiego" w Lipniku.
Sala ta posiada starą drewnianą podłogę i znakomitą atmosferę.

Dom Kultury w Lipniku znajduje się w centrum wsi, które jest usytuowane w dolinie otoczonej ze wszystkich stron zboczami, gdzie przez wieki miejscowa ludność schodziła się do kościoła, na zakupy, zabawy.
Dzięki temu i uczestnicy "Karnawału" będą musieli się w ten sam sposób dostać na zabawę. Co prawda już niekoniecznie pieszo, a na pewno nie furmankami, ale chcemy zachować prastary zwyczaj schodzenia się do centrum wsi, gdzie odbywają się ważne dla miejscowej społeczności wydarzenia i ma miejsce wymiana dóbr, słowem - tam, gdzie toczy się życie - to zwyczajne, i to od święta.

Lipnik to niegdyś bardzo prężna i duża wieś, którą zamieszkiwała w przeszłości ludność mówiąca wieloma językami, gdzie na przestrzeni wieków gospodarowali przedstawiciele różnych narodów, kultur i religii.

Początek, 7 lutego 2009 roku, o godz. 17:00.
Miejsce: Dom Kultury, Bielsko-Biała Lipnik, ul. Podgórna 29.

Organizator: Stowarzyszenie "Olszówka"
Rezerwacja biletów: Jacek Zachara, 693-315-998, zacharajacek@wp.pl, GG:10427321

KARNAWAŁ KARPACKI jest częścią projektu Stowarzyszenia "Olszówka", "Każdy naród dawał, każdy brał" realizowanego w ramach Programu dla Tolerancji, ze środków Fundacji Batorego i Fundacji Forda.

Źródło: http://www.pogorza.pl
 Plakat
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com