facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-01-19
 

K2 sześćdziesiąt lat później - Janusz Gołąb

Spotkanie z himalaistą - 22 stycznia (czwartek) 2015 r. o godz. 18.00

Prawie pół roku temu Janusz Gołąb zdobył K2 (8611m), drugi co do wysokości szczyt ziemi. K2 jest uznawany za najtrudniejszy do zdobycia ośmiotysięcznik. Ze względu na liczne wypadki śmiertelne o szczycie mówi się "Góra Morderca". Janusz Gołąb jest dopiero jedenastym Polakiem, który zdobył wierzchołek K2. Jako pierwsza dokonała tego w 1986 roku Wanda Rutkiewicz. W XXI wieku szczyt spośród Polaków zdobyli jedynie Dariusz Załuski (2011) i Adam Bielecki (2012), no i oczywiście podczas tej samej wyprawy kilka godzin później na szczycie stanął Marcin Kaczkan. Obaj zrobili to dokładnie (31 lipca) w 60. rocznicę pierwszego w historii zdobycia K2. Janusz Gołąb uczestniczył z wyprawie w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015 www.polskihimalaizmzimowy.pl.  W jej ramach polscy wspinacze mieli zdobyć górę w lecie, by przygotować się do wyprawy zimowej. W wyprawie na K2 w 2014 r. brali udział: Marcin Kaczkan (kierownik), Janusz Gołąb, Artur Małek, Paweł Michalski i Piotr Snopczyński. K2 to jeden z dwóch nie zdobytych dotąd zimą ośmiotysięczników.

 

O swoim zdobywaniu K2 opowie podczas spotkania w ramach Klubu Miłośników Gór, na które zapraszają organizatorzy: Agencja Extreme Group i Dom Kultury Chwałowice.

 

Janusz Gołąb - himalaista, alpinista, wspina się od 1985 roku. Członek legendarnego „Dream Team” (obok Jacka Fludera, Stanisława Piecucha, później także Grzegorza Skorka), który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu, w tym m.in. zimowego przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, pierwszego zimowego przejścia drogi Manitua na pn. ścianie Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc. Na swoim koncie ma również pierwsze polskie przejście drogi Piola-Ghilini na pn. ścianie Eigeru. Nie brakowało również ekstremalnych wspinaczek na Alasce, Grenlandii. Uczestnik głośnej wyprawy w góry Patagonii "Pepsi na Max". Zwieńczeniem jego alpinistycznych sukcesów było wytyczenie w 1999 roku nowej drogi na jednej z najtrudniejszych ścian w Himalajach - ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. Po prawie 10-letniej przerwie Janusz Gołąb wrócił w 2012 r. w góry wysokie, gdzie wspólnie z Adamem Bieleckim, jako pierwsi dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gasherbrum I (8068m). Było to drugie w historii zimowe wejście na ośmiotysięcznik w Karakorum. Janusz Gołąb jest dwukrotnym laureatem prestiżowej nagrody Kolosy, odznaczony został także Medalem Za Wybitne Osiągnięcia SportoweSwoją przygodę z himalaizmem kontynuuje dalej, ma 46 lat i jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Gliwicach.

 

 

Wstęp to jedyne 8 zł.

 

Dzieci i młodzież szkolna - wstęp wolny!!!Gorąco zapraszam i polecam,

Krzysztof ŁapkaWięcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com