facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Julia Chanourdie pierwszą Francuzką z 9a+ na koncie - Super Crackinette

Pomimo ogólnego przygnębienia obecną sytuacją, wywołaną pandemią koronawirusa, docierają do nas również dobre wiadomości - kilka dni temu Julia Chanourdie zapisała się w historii jako pierwsza Francuzka z 9a+ na koncie, pokonując drogę Super Crackinette w rejonie St-Léger-du-Ventoux.

Julia Chanourdie na Super Crackinette 9a+; fot. Mélanie Cannac

 

Pokonana przez Julię Super Crackinette to stary projekt Quentina Chastagniera, stanowiący trudniejszy wariant Crackinette 8b+. W 2016 r. pierwszego przejścia dokonał Alex Megos, dwa lata później flashem (!) popisał się Adam Ondra (było to zarazem pierwsze na świecie przejście w takim stylu drogi o trudności 9a+). Ostatnie powtórzenie z kolei do niedawna należało do Géme'a Pouvreau

Julia Chanourdie nie tylko została pierwszą Francuzką z drogą o trudności 9a+ na koncie, ale dołączyła również do 
Margo Hayes, Anak Verhoeven, Angeli Eiter, Ashimy Shiraishi i Josune Bereziartu, które są jedynymi kobietami z tak wymagającą drogą w scorecardzie.


„Krótko mówiąc, zajęło mi 17 dni, aby dotrzeć do łańcucha na końcu Super Crackinette. Nie planowałam próbować tej drogi, ale mój przyjaciel Baptiste Dherbilly mnie do tego zmotywował i bardzo mi się to spodobało. Fizycznie od razu czułam się gotowa, ale mentalnie była to zdecydowanie trudniejsza walka. Wiele razy spadłam z wyższego cruxa.” - tak swoją przygodę z drogą opisała na instagramowym profilu

 

We wspomniamym fragmencie Julia skorzystała z patentu Sébastiena Berthe'a, wykorzystującego siłę palców, która - jak sama przyznaje w rzeczonym wpisie - jest jej mocną stroną i zdecydowała się z niej skorzystać. Opłaciło się. ;-)

Żeby zyskać nieco wyobrażenia na temat tego jak wyglądają przechwyty na Super Crackinette, warto podejrzeć w akcji rodaka Julii, Jeremy'ego Bondera:


Julia Chanourdie poza świeżym przejściem Super Crackinette może pochwalić się powtórzeniami takich klasyków w stopniu 9a jak Ground Zero, Molasse’son i La Cabane au Canada.

 

Jeśli sytuacja wywołana pandemią się unormuje, będziemy mogli oglądać Julię podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, na które bilet zdobyła podczas listopadowych zawodów kwalifikacyjnych w Tuluzie.

Źródło: fanatic-climbing.com & Julia Chanourdie na Instagramie

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com