facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-08-02
 

Julbo Run Zebra

Właściwie zawsze miałam problem z dopasowaniem odpowiednich okularów do kształtu mojej twarzy. I nie chodziło tylko o to, jak wyglądam (typowo kobiecie :) ), tylko przede wszystkim o to, by okulary zwyczajnie trzymały się na nosie.
Tekst: Kamila Gruszka

Pierwsze wrażenie


Właściwie zawsze miałam problem z dopasowaniem odpowiednich okularów do kształtu mojej twarzy. I nie chodziło tylko o to, jak wyglądam (typowo kobiecie :) ), tylko przede wszystkim o to, by okulary zwyczajnie trzymały się na nosie. Modele innych marek miały to do siebie, że albo były za duże, albo mnie cisnęły, albo odstawały, wcale nie chroniąc odpowiednio przed światłem. Julbo Run okazały się dopasowane idealnie! Przylegają od góry, dołu i boku do twarzy, jednocześnie nie uwierając, ani w okolicach nosa, ani uszu. Na pewno przyczyniają się do tego gumowe miękkie wstawki na oprawkach, chroniące jednocześnie przed przesuwaniem w tych newralgicznych miejscach, a podczas aktywności zapobiegają całkowitemu zsunięciu się z twarzy.
Okulary do wszystkiego - czy to możliwe?

Mimo że angielska nazwa okularów sugeruje, że są przeznaczone do biegania, a producent dedykuje je także na rower, większość sklepów poleca je jako “okulary ogólnego przeznaczenia”. I mimo że w ośnieżone góry na pewno bym ich nie poleciła, to jednak jest w tym stwierdzeniu sporo słuszności. Ja sama tak naprawdę potrzebowałam swego czasu okulary na co dzień, do biegania i na rower oraz na wycieczki w góry, gdzie jak wiadomo, intensywność promieniowania słonecznego jest znacznie wyższa niż na nizinach. Wybrałam model Run uznając, że najbardziej przydadzą mi się w tym momencie okulary biegowe, gdyż potrzebę posiadania takowych najbardziej odczuwałam i najtrudniej byłoby je zastąpić jakimiś zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi. W okulary do reszty zastosowań postanowiłam zaopatrzyć się w późniejszym terminie.

Okazało się jednak, że model, który wybrałam, świetnie sprawdza się także w użytkowaniu codziennym, w skałach oraz podczas wycieczek w niewysokie góry. Faktem tym byłam naprawdę mocno zdziwiona, gdyż szkła tych okularów mają kolor pomarańczowy, co zawsze kojarzyło mi się z przeznaczeniem zdecydowanie nieprzeciwsłonecznym. Nie doceniłam jednak firmy Julbo, która produkuje soczewki jedynie najwyższej klasy. Zebra, które zastosowano w moim modelu (Run można także kupić z soczewkami Polarized 3, Spectron 3+ i Spectron 3), mają właściwości zmiany absorpcji promieni słonecznych w zakresie od 2 do 4 (wg kategoryzacji Julbo) w ciągu 28 sekund! Jedynie gdy chodziłam w górach w pełnym słońcu, czułam, że oczy mi się męczą i właściwsze byłoby wtedy założenie okularów z ciemniejszymi szkłami. W bardzo słoneczny dzień promienie mnie oślepiały. Musiałam wtedy patrzeć na świat pod odpowiednim kątem, żeby cokolwiek widzieć. Wiem, że po prostu na takie warunki muszę zaopatrzyć się w drugą parę okularów. Już teraz wiem, że na pewno będą one marki Julbo.

Typowo biegowo


Ponieważ okulary te bardzo chętnie używam do biegania, a nazwa zobowiązuje, przedstawię poniżej kilka spostrzeżeń dotyczących tej dziedziny użytkowania. W początkach mojej kariery biegowej nigdy w okularach nie biegałam, gdyż wydawało mi się to niewygodne. Ciemnie okulary ograniczały pole widzenia, poza tym zawsze bardziej niż na bieganiu skupiałam się na tym, by okulary nie zsunęły mi się z nosa. Dodatkowym - i chyba najważniejszym - problemem było to, że soczewki okularów podczas wysiłku fizycznego bardzo szybko zasnuwały się mgiełką pary. Run posiadają zabezpieczenie antifog i mimo że kilku moich znajomych biegaczy twierdziło, że rzadko w rzeczywistości ten patent w okularach działa, ani razu nie zdarzyło się, by moje okulary zaparowały. Doceniam je także, gdy biegam późnym popołudniem czy wieczorami po lesie. Do spoconej biegaczki zlatują się wtedy wszelkie stwory, na szczęście okulary skutecznie trzymają je na odległość od moich oczu - a jak wiadomo w biegu bardzo łatwo zdarza się, że coś nam do oka wpadnie (czasem nawet do gardła, ale na to okulary też nie poradzą). Jednocześnie o takiej przedwieczornej porze okulary nie przeszkadzają mi we właściwym widzeniu świata (w ciemnych biegałabym chyba po omacku), co więcej - wyostrzają obraz.

 
Julbo - Made in France

Okulary są praktycznie niezniszczalne. Producent daje nawet dożywotnią gwarancję na soczewki wykonane w technologii NXT. Podobno materiał ten pierwotnie był produkowany na potrzeby wojskowe - chodziło o kuloodporność (!), a jednocześnie armia miała zapotrzebowanie na przeźroczyste, lekkie i trwałe tworzywo. Wykorzystano je w okularach marki Julbo. Jedyny problem, jaki z nimi mam to to, że czasem trudno je doczyścić...


Dokończenie recenzji sprzętu na stronie www.Ceneria.pl.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-26
BIZNES
 

Miłość do gór, w Zillertal

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-22
BIZNES
 

Omni-Heat od Columbia Sporstwear na Srebrnym Globie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-11-30
BIZNES
 

Sezon zimowy 2023-2024 w Południowym Tyrolu

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com