facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-07-18
 

Jarmark Ikon (22 lipca, Sanok)

Niewiele osób wie, że w Sanoku znajdują się największe zbiory ikon w Europie.


Sanok przygotowuje się do "Jarmarku Ikon". Pracownia ikon "Angeloi" zaproponowała wspólne malowanie ikony, która ma zostać przekazana do licytacji podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2008 roku. Praca będzie o wymiarach 184/140 cm. Przedstawiała będzie Archanioła Michała, patrona miasta. Szacuje się że w pracy nad nią weźmie udział dziesiątki osób, wśród nich burmistrz Sanoka Wojciech Blecharczyk.

Niewiele osób wie, że w Sanoku znajdują się największe zbiory ikon w Europie. Składają się na nie kolekcje w Muzeum Historycznym i w Muzeum Budownictwa Ludowego. W Sanoku rozpoczyna się również „Szlak Ikon”. Wiedząc że w dniu jarmarku przyjadą tysiące turystów, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Jerzy Ginalski postanowił tego dnia udostępnić zwiedzanie skansenu bezpłatnie, a dyrektor Muzeum Historycznego zadecydował, udostępnienie swoich zbiorów za symboliczne 2 zł.

Do organizacji jarmarku postanowił się dołączyć wójt gminy Sanok Mariusz Szmyd. Gmina przygotowała 10 atrakcyjnych stoisk – regionalnych chat, w których będzie można smakować ciasta, pierogi, nalewki, miody i inne smakołyki przygotowane przez gminne koła gospodyń wiejskich. Do wzięcia udziału w jarmarku przygotowuje się stowarzyszenie „Bieszczadzki Produkt Lokalny” z Lutowisk. Jego szefowa Izabela Cicha zapowiedziała przyjazd wszystkich najlepszych twórców ikon bieszczadzkich, na czele z Jadwigą Denisiuk. Na stoiskach stowarzyszenia podziwiać będzie można również prace i wyroby rzeźbiarzy, malarzy, garncarzy, tkaczy, koronkarzy itp. Zaprezentują się m.in. sławni w Polsce bieszczadzcy bibułkarze, wśród nich Andrzej Kusz z Bóbrki. Bogata ofertę dla turystów przygotowują producenci regionalnej zdrowej żywności, nabyć będzie można miody, sery owcze i kozie, pieczywo, nalewki i różne potrawy. Na „Jarmark Ikon” zapowiedzieli przyjazd również wikliniarze, garncarze, kowale i inni rzemieślnicy z całego Podkarpacia.

Nie zabraknie także straganów z książkami. Na jednym z nich swoje wydawnictwo zatytułowane „Przewodnik po kościele i klasztorze franciszkanów w Sanoku” zaprezentują Ojcowie Franciszkanie. Swój udział zapowiedziało także Opactwo Ojców Cystersów ze Szczerzyca oraz Ojców Benedyktynów z Tyńca. Będą oni prezentować i sprzedawać własne wyroby tj.: piwo klasztorne Frater, wino mszalne CANTO, zioła, konfitury oraz inne produkty.

Wiceburmistrz Sanoka Marian Kurasz, zapowiada że dla turystów przygotowano ponad 100 stoisk oraz specjalne parkingi. Uliczne show w rytmie samby zapewnią artyści zespołu Latin, którzy wystąpią o godzinie 17:00 na scenie usytuowanej na Placu Św. Michała.. Posłuchać będzie można także koncertu kapeli podwórkowej "Biesiada".

2007-07-18

(kg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com