facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-11-21
 

Jak zabezpieczyć odzież sportową?

Ważne jednak, by pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ubrań czy butów. Jak to zrobić?

Wielu użytkowników odzieży sportowej liczy na jej długą wytrzymałość. Droższy sprzęt to często gwarancja wysokiej jakości. Ważne jednak, by pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ubrań czy butów. Jak to zrobić?


Fot. Bergson



Gdy wybieramy dla siebie buty, szczególnie inwestując w nie większą sumę, liczymy, że sprawdzą się przez kilka lat. W przypadku odzieży turystycznej niezwykle istotna jest funkcjonalność oraz użyteczność w warunkach na przykład intensywnego deszczu czy niskich temperatur. Decydując się na kupno kurtki, spodni czy obuwia trekkingowego upewniamy się, czy wybrane przez nas produkty wyróżnia wysoka jakość, która po części gwarantuje ich długie użytkowanie. Po części, gdyż bardzo wiele zależy również od nas…
 
Doradca doradzi…
Sprzedawcy w sklepach sportowych, którzy na co dzień mają kontakt z klientem, często starają się doradzić, jak najlepiej zadbać o kupiony towar. Dzięki odpowiedniemu użytkowaniu i impregnacji odzieży można bowiem znacznie wzmocnić materiał i wydłużyć życie produktu.
- W zależności od rodzaju materiału, zalecamy stosowanie różnych impregnatów. Na przykład do odzieży membranowej najlepiej używać impregnatu w płynie, dodawanego w czasie prania. Bezdetergentowe mydło w płynie delikatnie czyści, zachowuje i odnawia właściwości wodoodporne odzieży – wyjaśnia Maciej Gadek, doradca klienta w sklepie BERGSON. Jak podkreślają sprzedawcy, środek taki utrzymuje ponadto właściwości „oddychające”, usuwa brud, który może przesłonić wodoodporne wykończenia, a także nie pozostawia po sobie resztek przyciągających wodę i przyspieszających przemakanie tkanin.
– Inne impregnaty stosujemy do materiału Soft Shell (najlepsze są te, które optymalizują oddychalność materiału, odpychają wodę, olej oraz brud z powierzchni włókien), inne natomiast do odzieży puchowej. Ważne, by w momencie zakupu produktu, zapytać sprzedawcę o odpowiedni do danego materiału środek impregnujący, a nie kupować przypadkowo dobrany – dodaje.
Nieliczni użytkownicy odzieży sportowej wiedzą, że środki zabezpieczające to również spreje. Te z kolei najlepiej jest stosować do materiałów syntetycznych, bądź w przypadku, gdy produkt miał kontakt z wodą.
 
A co z butami?
Wiele jest impregnatów przeznaczonych do obuwia. Nie należy jednak zapominać o odpowiednim dobraniu środka zabezpieczającego do rodzaju buta. Może to zapobiec szybkiemu jego zniszczeniu. Welur to materiał delikatny i trudny do utrzymania w czystości. Obuwie letnie, wykonane z tego materiału można impregnować pastami bądź kremami. W przypadku deszczu jednak najlepiej zastosować spreje. Jak podkreślają użytkownicy – wcześniej buty należy wyczyścić gumową szczotką.
– Gdy but posiada wstawki wykonane z materiału, wówczas używamy impregnatów na bazie wody. Świetnie sprawdzają się w przypadku materiałów tego typu. Obuwie wykonane ze skóry licowej z kolei najlepiej zabezpieczać woskiem, gdyż ten zapewnia jej długą wytrzymałość – tłumaczy Maciej Gadek. Nie można go jednak stosować na przykład do zamszu, nubuku oraz materiałów oddychających jak Sympatex czy Gore-Tex – dodaje.
Preparaty, w których zastosowano mieszaninę pszczelego wosku i olejów silikonowych najskuteczniej zabezpieczają i odżywiają skórę, pozostawiając ją gładką i giętką. Można je stosować do wszystkich rodzajów obuwia ze skór gładkich i ziarnistych. Preparat taki nie tylko działa jako czynnik impregnujący, ale także wzbogaca i konserwuje naturalne oleje zawarte w skórze butów. W przypadku impregnacji wnętrza obuwia, najbardziej polecane są dezodoranty. One jednocześnie eliminują bakterie oraz usuwają przykry zapach, zapewniając świeżość w środku buta i zapobiegając jego szybkiemu zniszczeniu.
 
Czego nie wiemy, a jest ważne?
 
Niezależnie od miejsca, do którego się wybieramy, należy się odpowiednio zabezpieczyć. Odzież i buty to istota wyposażenia w trakcie wyprawy. Nie można jednak zapominać o innych, równie ważnych elementach ekwipunku. Warto na przykład zastosować kilka prostych rad, by nasz śpiwór na długo zachował swoje właściwości. Poza odpowiednimi detergentami, używanymi w czasie prania, należy taki śpiwór przechowywać w zalecany przez fachowców sposób. Detergenty pomagają zachować sprężystość i zdolność oddychania puchu (puch nie zbija się i jest dodatkowo natłuszczany), odpowiednie złożenie śpiwora natomiast – pomaga utrzymać jego naturalne kształty.
- Śpiwory, gdy z nich nie korzystamy, najlepiej trzymać jest na wieszaku, a nie złożone w pokrowcu. W ten sposób nie tracą swojej objętości. Jeśli wkładamy śpiwór do worka – wówczas należy go wciskać, a nie rolować, jak robi to większość z nas. Dzięki temu materiał nie zapamiętuje kształtów i zgięć, co w efekcie zapobiega załamaniom w strukturze materiału – wyjaśnia Maciej Gadek.

2008-11-21

(kg)
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-13
BIZNES
 

Fjallraven Classic 2024

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com