facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-05-07
 

Jak się ubrać?

Wybranie odzieży o odpowiednich parametrach zapewnia uniezależnienie od pogody oraz podnosi komfort ruchu.
W trakcie aktywności outdoorowych jesteś narażony na utratę ciepłoty ciała. Jej poziom zmienia się wraz z intensywnością poruszania się, wysiłkiem oraz warunkami atmosferycznymi. Wybranie odzieży o odpowiednich parametrach zapewnia uniezależnienie od pogody oraz podnosi komfort ruchu. Czynnikami, które wpływają na użyteczność naszej odzieży są woda, wiatr oraz intensywność pocenia się naszego ciała.



Nieprzemakalność
Nie ma znaczenia, czy poruszamy się podczas ulewy czy śnieżycy, najważniejszą kwestią jest aby to, co mamy na sobie, nie namokło. W mokrym ubraniu tracimy ciepło 32 razy szybciej. Jaki z tego wniosek? Odzież techniczna MUSI być wodoodporna. Według normy ISO 811 materiał jest nieprzemakalny jeżeli wytrzyma ciśnienie słupa wody o wysokości 1,3 m. Kiedy jesteśmy narażeni na niekorzystne warunki atmosferyczne, ciśnienie to może być kilka do kilkunastu razy wyższe. W praktyce, aby dany materiał był wodoodporny, powinien oprzeć się co najmniej 20 m słupa wody.

Wiatroszczelność
Na gospodarkę cieplną ciała również bardzo duży wpływ ma wiatr. Im silniejsze podmuchy, tym niższa temperatura odczuwalna. Dlatego też ważne jest, aby odzież była całkowicie wiatroszczelna.



Oddychalność
Za tym pojęciem kryje się odprowadzanie pary wodnej wydalanej przez ciało. Poprzez pocenie się organizm reguluje temperaturę ciała, dlatego ważne jest, aby pot nie zbierał się na wewnętrznej stronie ubrania, tylko był swobodnie odprowadzany na zewnątrz. Najbardziej obiektywnym i rzetelnym wskaźnikiem oddychalności odzieży jest wartość RET informująca o wielkości transmisji pary wodnej na zewnętrzną stronę materiału. W skrócie: im mniejszy współczynnik RET, tym mniejszy opór stawia membrana przenikającej z wewnątrz parze wodnej.



Odzież techniczna powinna spełniać trzy warunki: musi być wodoodporna, wiatroszczelna,
a jednocześnie świetnie odprowadzać pot podczas wzmożonego wysiłku. Dzięki tym właściwościom maksymalizuje się funkcjonalność odzieży Tilak w różnych warunkach pogodowych. Dodatkowym atutem odzieży Tilak jest jej trwałość, estetyczny i rozpoznawalny wygląd oraz niewielka waga. Odzież Tilak spełnia wszystkie wymagania stawiane funkcjonalnej odzieży technicznej.

"Na cebulkę"
Jeśli chcemy czuć się komfortowo podczas aktywności outdoorowych, musimy używać odpowiednią do tego typu działań odzież. Odzież, która jest właściwa dla zamierzonego poziomu wysiłku i spodziewanej (mniej lub bardziej) pogody. Nowoczesna odzież techniczna składa się z trzech różnych warstw, które współdziałając są odporne na warunki atmosferyczne, zapewniają odpowiednie odprowadzenie potu na zewnątrz, jak również nie pozwalają na wychłodzenie naszego organizmu.

* Warstwa wewnętrzna – wykonana z syntetycznych włókien niepochłaniających zapachów. Ściśle przylega do skóry, dzięki czemu wchłania pot i odprowadza wilgoć do kolejnych warstw.

* Warstwa izolacyjna – zapewnia odpowiednią temperaturę ciała oraz - dzięki świetnej oddychalności - nie gromadzi pary wodnej. Czasami warstwa ta spełnia funkcję warstwy zewnętrznej - wtedy nacisk kładzie się na jej wiatroszczelność i właściwości "odpychania" wody.

* Warstwa zewnętrzna – głównym zadaniem tej warstwy jest ochrona przed deszczem czy śniegiem. Z racji na dużą oddychalność warstwa ta odprowadza wilgoć na zewnątrz nie pozwalając na gromadzenie się jej na warstwach wcześniejszych. Dodatkowo chroni przed wiatrem, który jest jednym z głównych powodów wychłodzenia.

Więcej informacji:
www.tilak.sudetica.pl


Dystrybucja:
Sudetica Verticalia
www.sudetica.pl
biuro@sudetica.pl
tel. 609-634-000
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-13
BIZNES
 

Fjallraven Classic 2024

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com