facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-12-03
 

Jak nie zmarznąć?

Podstawowe zasady ubierania się na zimowe wycieczki w góry i kilka wskazówek, które pomogą ci uniknąć utraty ciepła.

Nasz organizm jest podstawowym źródłem ciepła w czasie zimowych wypraw w góry. Jak tłumaczy Jacek Będkowski, organizujący w Tatrach szkolenia z cyklu PZU kursylawinowe.pl – „Różnego rodzaju materiały, z których wykonywana jest odzież turystyczna, mogą jedynie zatrzymywać ciepło wydzielane przez organizm, izolować od zimnego powietrza i chronić przed chłodzącym działaniem wiatru czy wilgoci. Działają też w drugą stronę odprowadzając na zewnątrz parę wodną powstającą w czasie wysiłku fizycznego. Podstawowym sposobem na zapewnienie sobie komfortu termicznego w czasie zimowych wycieczek będzie zatem zawsze dobranie odpowiednich warstw odzieży.”

 
Każda z tych warstw ma trochę inne zadanie:

 

1. Bielizna termiczna, przylegająca bezpośrednio do ciała, przede wszystkim odprowadza wilgoć z powierzchni skóry i zatrzymuje ciepło wydzielane przez organizm. Rodzaj bielizny powinien być dobrany do intensywności planowanego wysiłku fizycznego. Ta, przeznaczona do uprawiania sportów aerobowych wykonana jest zazwyczaj z włókien syntetycznych, które najlepiej radzą sobie z odprowadzeniem wilgoci z powierzchni skóry. Najcieplejsze są z kolei produkty z domieszką, lub wykonane w całości z wełny (np. Merino). 

 

2. Warstwa pośrednia stanowi uzupełnienie bielizny termicznej. Jej głównym zadaniem jest zatrzymanie ciepła wydzielanego przez organizm i zapewnienie izolacji od zimnego powietrza. Zależnie od tego jak intensywny będzie wysiłek i jak niskie temperatury sięgnąć można po bluzy i kurtki z materiałów syntetycznych (np. najpopularniejszy Polartec), kurtki z warstwą syntetycznej „ociepliny” (Primaloft, Thermoball) aż po kurtki, w których termoizolację zapewnia gęsi puch. Często w czasie wzmożonego wysiłku odzież taka pełni rolę warstwy zewnętrznej. Dlatego wiele produktów zapewnia też ochronę przed wiatrem i wilgocią.

 

3. Warstwa zewnętrzna ma chronić przed najbardziej niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - śniegiem, deszczem oraz wiatrem. Najlepiej przed wilgocią chronią kurtki techniczne z materiałów takich jak Gore-Tex czy HyVent. Jeżeli jednak będziemy mieli do czynienia jedynie z wiatrem, to jako warstwa zewnętrzna świetnie sprawdzi się softshell. Kurtki tego typu nie przepuszczają wiatru i lepiej radzą sobie z odprowadzeniem na zewnątrz pary wodnej. Co bardziej zaawansowane są także wodoodprone i z powodzeniem zastępują opisane wyżej hardshelle, zwłaszcza przy niskich temperaturach, gdzie nie ma ryzyka przemoknięcia. 


 

O czym jeszcze pamiętać?

 

Dobór odpowiednich warstw odzieży to oczywiście nie wszystko. By utrzymać temperaturę ciała na odpowiednim poziomie warto pamiętać także o kilku zasadach, których stosowanie zależne jest od panujących warunków, sytuacji czy intensywności wysiłku fizycznego.

 

  • Podstawowa zasada, to po prostu unikać utraty ciepła, bo w zimie bardzo trudno rozgrzać organizm. Dlatego, kiedy stajemy żeby odpocząć, czy spędzamy więcej czasu w jednym miejscu, trzeba założyć dodatkową warstwę odzieży, cieplejszą czapkę i rękawice. Cienki sweter puchowy, czy primaloft zawsze powinien znaleźć się w plecaku właśnie na wypadek takiej sytuacji.
  • Chronić tzw. peryferia, czyli ręce, głowę i nogi. W plecaku nie powinno zabraknąć pary zapasowych, suchych i cieplejszych rękawiczek. Jeżeli w czasie podejścia głowę chroniliśmy tzw. kominem lub chustą, to w razie postoju warto założyć grubszą i suchą czapkę.
  • Chronić się przed wiatrem, zwłaszcza po dłuższym podejściu, kiedy odzież jest wilgotna. Takie połączenie sprzyja niestety szybkiemu wychłodzeniu organizmu. Właśnie dlatego tak ważne jest, by odzież szybko odprowadzała parę wodną i wysychała, a nie nią nasiąkała.
  • Z tego samego powodu nie zakładamy zazwyczaj wszystkich trzech warstw w czasie podejścia. Im więcej warstw i uwięzionego między nimi powietrza, tym lepsza izolacja. Dostosowywać jednak trzeba ich liczbę i grubość do panujących warunków, by uniknąć sytuacji, w której odzież będzie mokra od naszego własnego potu.
  • W plecaku dobrze mieć termos z ciepłym, dobrze osłodzonym płynem i batony energetyczne. Chodzi przede wszystkim o dostarczenie organizmowi węglowodanów, bo sama temperatura płynu nie ma aż takiego znaczenia.
  • W razie załamania pogody i spadku temperatury najważniejsze to po prostu ruszać się. Pracujące mięśnie wydzielają ciepło, którego część odpowiednio dobrana odzież będzie w stanie zatrzymać, nie dopuszczając jednocześnie zimnego powietrza z zewnątrz.

 

Więcej na temat tego jak przygotować się do wyprawy w góry dowiesz się z cyklu video wyprodukowanego przez kursylawinowe.pl i PZU. Pierwsze 10 odcinków dostępne jest na kanale YouTube kursylawinowe.pl

(https://www.youtube.com/playlist?list=PLh_BlLZ4AAIMdg8IuhSuPiIqojBkrmdRV ).

 Więcej informacji:

 www.kursylawinowe.pl

www.facebook.com/lawiny

www.instagram.com/kursylawinowe.pl

www.youtube.com/kursylawinowepl

 

Partner strategiczny: PZU

Akcję wspierają: The North Face, Armada Skis, Primus, Uvex, Odlo

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Poznaj Świat, Góry, skionline.pl, ski2die.pl

Partnerzy akcji: TPN, TOPR

Organizator: PSF

 

 

materiały prasowe

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Weronika Biernacka
 
2021-08-31
SPRZĘT
 

Test butów Keen Tempo Flex WP

Komentarze
0
 
 
Kinga Pachura
 
2021-08-18
SPRZĘT
 

Test butów biegowych The North Face Flight Vectiv

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-08-10
SPRZĘT
 

Test butów Keen Ridge Flex

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-20
SPRZĘT
 

Propozycje Columbia Sportswear na upalne dni

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com