facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-06-26
 

Jak dbać o odzież i buty turystyczne?

Spacer zapowiadał się obiecująco, aż tu nagle spada deszcz! Przemoczone buty, mokre spodnie oraz kurtka. Deszcz nie zostawił na Tobie suchej nitki. Znasz ten scenariusz? Jeśli tak - czytaj dalej!


Pielęgnacja odzieży turystycznej

 

Odzież turystyczna posiada specjalne właściwości zapewniające wodoodporność oraz komfort w ekstremalnych warunkach. Kurtki zazwyczaj wyposażone są w wodoodporne, oddychające membrany, a zewnętrzny materiał pokryty jest warstwą impregnacji (tzw. powłoka DWR – Durable Water Repelent – Stale Odpychająca Wodę). I to właśnie dzięki tym atrybutom kurtka chroni Cię przed deszczem i wiatrem. Transportowana jest również wilgoć (pot) na zewnątrz, co sprawia, że czujesz się ciepło, sucho i komfortowo – niezależnie od pogody. Inwestując w odzież turystyczną należy mieć świadomość, że wymaga ona specjalnej pielęgnacji.

 

 

Czyszczenie

 

Poprzez codzienne użytkowanie, materiał z którego wykonana jest odzież ulega zabrudzeniu, wynikiem czego jest utrata właściwości hydrofobowych (odpychających wodę) oraz oddychającyh, co sprawia,  że jest bardziej narażona na zniszczenie. Aby tego uniknąć i jak najdłużej utrzymać funkcjonalność odzieży, należy ją regularnie czyścić. W przypadku częstego użytkowania, zleca się czyszczenie około trzy razy do roku. Bardzo istotny jest dobór środka czyszczącego. Zwykłe proszki nie tylko usuwają powłokę DWR ale też pozostawiają hydrofilowy (przyciągający wodę) osad, który ogranicza funkcjonalność odzieży technicznej. Zatem jakiego środka użyć, by nie uszkodzić odzieży? Do czyszczenia zalecane są specjalne środki takie jak TechWash firmy Nikwax. 

Środek ten ożywi DWR, a co za tym idzie – właściwości oddychające twojej odzieży. Jest łatwy w użyciu – do prania ręcznego lub w pralce i działa on już w temperaturze 30°C. Nie można oczywiście zapomnieć o przestrzeganiu zaleceń dotyczących pielęgnacji zamieszczonych na metce przez producenta. Piorąc odzież w pralce, trzeba pamiętać o usunięciu ewentualnych pozostałości proszku do prania i płynu do płukania z dozowników w pralce. 

 

 

Impregnacja

 

Stosowanie produktu Tech Wash firmy Nikwax przedłuża funkcjonalność oryginalnej powłoki DWR. Z czasem jednak impregnacja ulega starciu i materiał zewnętrzny zaczyna wchłaniać wodę. Należy zatem pamiętać o regularnej impregnacji odzieży. Tutaj na ratunek przychodzi Nikwax TX.Direct – impregnat do stosowania w pralce (wash in) oraz w spray (spray on). Warto pamiętać, że impregnacja nie może być nałożona na brudną i przepoconą odzież. Zatem zaleca się najpierw wyprać ją w Tech Washu, a następnie w osobnym cyklu prania dodać Impregnat Nikwax TX.Direct. Jeżeli zamierzamy użyć środka z atomizerem, najlepiej spryskać nim kurtkę zaraz po praniu kiedy jest ona jeszcze wilgotna. Dzięki temu, wilgoć zawarta w materiale pomoże w równomiernym rozprowadzeniu impregnatu.

 

 

Pielęgnacja obuwia

 

Obuwie zwykle wykonane jest ze skóry, gdyż jest ona naturalnie wodoodporna i posiada właściwości „oddychające”. Im mniej wody zostanie zaadsorbowane przez skórę tym dłużej będzie ona służyć i tym wygodniejsza będzie dla stóp. Skóra gdy raz namoknie - rozciąga się i staje się słabsza, następnie podczas wysychania kurczy się i staje się krucha. Aby zachować właściwości obuwia w jak najlepszej formie należy o nią odpowiednio zadbać 

 

 

Czyszczenie

 

Najważniejsze podczas pięlęgnacji jest regularne czyszczenie. Nawet małe cząsteczki brudu mogą przedostać się pomiędzy włókna skóry powodując ich przetarcie i zerwanie. Najpierw należy spłukać błoto i brud wodą z kranu, jeśli nie chce zejść – warto zastossować Nikwax Footwear Cleaning Gel. Po każdym użyciu należy upewnić się, że również szwy butów zostały wyczyszczone przy użyciu mokrej ścierki. 

 

 

Impregnacja

 

Jest ważna, nie tylko po to, by stopy pozostały suche, ale również żeby obuwie było dłużej czyste i trwałe. Po czyszczeniu obuwia wodą należy więc zastosować odpowiedni impregnat Nikwax na cały but zwracając szczególną uwagą na szwy i okolice akcesoriów (wszędzie tam gdzie skóra została przebita) aby zapewnić całkowitą ochronę tych elementów. Zastosować ponownie jeśli będzie taka potrzeba lub po korzystaniu z butów w trudnych warunkach. Dla uzyskania lepszych efektów należy pozwolić obuwiu schnąć 24 godziny przed użyciem.

 

Teraz wyobraź sobie taki scenariusz: Spacer. Góry. Morze. Las... i nagle spada deszcz! A Ty jak w piosence Czerwonych Gitar idziesz dalej i podziwiasz widoki. Wracasz do domu bogatszy o nowe doświadczenia i jesteś... suchy! 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-03-28
SPRZĘT
 

Ostatnie buty trekkingowe, jakie kupisz

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com