facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-04-27
 

IŚW „Nasze Skały” na posiedzeniu RROP w sprawie „Skamieniałego Miasta”

W dniu 19 kwietnia 2012 roku w Krakowie odbyło się posiedzenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, w którym, na zaproszenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska uczestniczyli
przedstawiciele Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” - Mariusz „bieDruń” Biedrzycki i Włodzimierz „Jacooś” Porębski.
Zaproszenie było konsekwencją złożonego do RDOŚ wniosku o udostępnienie do wspinania bulderowego części rezerwatu „Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach. Wniosek poprzedzony był kilkoma spotkaniami w gminie Ciężkowice, w tym wizją lokalną w rezerwacie, w której wzięli udział przedstawiciele wspinaczy tarnowskich, RDOŚ, Urzędu Gminy Ciężkowice i „Naszych Skał”.

Na posiedzeniu Rady mieliśmy okazję zaprezentować multimedialną wersję wniosku wraz z uzasadnieniem, oraz odpowiedzieć na wiele szczegółowych pytań przedstawicieli Rady. Omawianie spraw związanych ze wspinaniem w Ciężkowicach wywołało burzliwą dyskusję.

Nie wiemy, czy odbyło się oficjalne głosowanie nad wnioskiem (formalnie, zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody, wniosek skierowany był do Dyrektora RDOŚ), ani nie znamy wyników dyskusji wewnętrznej członków Rady, gdyż poproszono nas o opuszczenie tej części obrad.

Jedno jest pewne – zasialiśmy ziarno, które będzie kiełkować. Formalną odpowiedź na wniosek dostaniemy od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Tym niemniej, z doświadczeń „Naszych Skał” w udostępnianiu rezerwatów w województwie śląskim wynika, że procedury takie trwają kilka lat, a nie kilka miesięcy.

Przypomnijmy, że zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. w rezerwatach przyrody zabrania się wspinaczki (...) z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez (...) organ uznający obszar za rezerwat przyrody (art. 15. pkt. 1 ust. 17). Oznacza to, że obecnie działalność wspinaczy w rezerwacie „Skamieniałe Miasto” prowadzona jest niezgodnie z prawem. Jej zalegalizowanie może tylko pomóc w realizacji celów dla których rezerwat został powołany.

Włodzimierz „Jacooś” Porębski
IŚW „Nasze Skały”

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-14
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Piętnasty Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już za Nami!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com