Zaproszenie było konsekwencją złożonego do RDOŚ wniosku o udostępnienie do wspinania bulderowego części rezerwatu „Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach. Wniosek poprzedzony był kilkoma spotkaniami w gminie Ciężkowice, w tym wizją lokalną w rezerwacie, w której wzięli udział przedstawiciele wspinaczy tarnowskich, RDOŚ, Urzędu Gminy Ciężkowice i „Naszych Skał”.
Na posiedzeniu Rady mieliśmy okazję zaprezentować multimedialną wersję wniosku wraz z uzasadnieniem, oraz odpowiedzieć na wiele szczegółowych pytań przedstawicieli Rady. Omawianie spraw związanych ze wspinaniem w Ciężkowicach wywołało burzliwą dyskusję.
Nie wiemy, czy odbyło się oficjalne głosowanie nad wnioskiem (formalnie, zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody, wniosek skierowany był do Dyrektora RDOŚ), ani nie znamy wyników dyskusji wewnętrznej członków Rady, gdyż poproszono nas o opuszczenie tej części obrad.
Jedno jest pewne – zasialiśmy ziarno, które będzie kiełkować. Formalną odpowiedź na wniosek dostaniemy od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Tym niemniej, z doświadczeń „Naszych Skał” w udostępnianiu rezerwatów w województwie śląskim wynika, że procedury takie trwają kilka lat, a nie kilka miesięcy.
Przypomnijmy, że zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. w rezerwatach przyrody zabrania się wspinaczki (...) z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez (...) organ uznający obszar za rezerwat przyrody (art. 15. pkt. 1 ust. 17). Oznacza to, że obecnie działalność wspinaczy w rezerwacie „Skamieniałe Miasto” prowadzona jest niezgodnie z prawem. Jej zalegalizowanie może tylko pomóc w realizacji celów dla których rezerwat został powołany.
Włodzimierz „Jacooś” Porębski
IŚW „Nasze Skały”
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl