facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-01-22
 

ISPO PRESS TOUR 2008

Największe na świecie Targi Sprzętu i Odzieży Sportowej ispo zawsze dbały o dobry kontakt z przedstawicielami mediów.

Największe na świecie Targi Sprzętu i Odzieży Sportowej ispo zawsze dbały o dobry kontakt z przedstawicielami mediów. Swego rodzaju tradycją, kultywowaną przez organizatorów monachijskiej imprezy, stały się wyjazdy prasowe. Co roku podczas „ispo press trip” dziennikarze, reprezentujący sportowe, outdoorowe i związane z modą media z całej Europy, mają okazję połączyć pożyteczne z przyjemnym – z pierwszej ręki otrzymać komplet informacji o kolejnej edycji targów oraz uczestniczyć w interesującym programie, który zawsze „kręci się” wokół sportu, outdooru i mody. Jesienią 2008 roku międzynarodowa grupka dziennikarzy – w której tradycyjnie nie zabrakło przedstawiciela GÓR – udała się do Zurychu, gdzie uczestniczyła w wykładach i konferencjach prasowych poświęconych ispo, miała okazję zwiedzić fabrykę i główną siedzibę jednego ze światowych liderów rynku outdoorowego – firmy Mammut, a nawet... powspinać się w imponującym centrum wspinaczkowym. 

KONFERENCJE, PRELEKCJE, CZYLI CO NOWEGO NA ISPO WINTER 2009 

Tematem najważniejszej konferencji prasowej, zaplanowanej na pierwszy dzień pobytu w Zurychu, była naturalnie prezentacja ispo winter 09. Tradycyjnie głównym prelegentem był komisarz ispo Tobias Gröber, który po zwięzłym podsumowaniu poprzednich, niezwykle udanych targów, pokrótce przedstawił prognozy oraz najważniejsze nowości, programy i platformy dotyczące zbliżającej się edycji. Okazało się, iż nawet w obliczu ogólnego kryzysu gospodarczego, ispo nie spuszcza z tonu i wszystko wskazuje na to, że i tym razem poprawi wyniki z poprzedniej edycji. Podobnie jak rok wcześniej, ispo winter 09 zajmą całą powierzchnię wystawienniczą gigantycznych terenów targowych w Monachium. Liczba wystawców znowu wyniesie ponad 2000, a powierzchnia, na jakiej zaprezentują oni swoją ofertę przekroczy 185 tys. m2 . Liczby mówią więc same za siebie, świadcząc o tym, że impreza jest niejako „skazana na sukces”, ale organizatorzy nie byliby sobą, gdyby spoczęli z tego powodu na laurach i nie zaproponowali nowych „tematów przewodnich” imprezy czy wielu rozwiązań, które ułatwią życie odwiedzającym.
Z pewnością warto wspomnieć o owych „kluczowych motywach” targów A.D. 2009, ponieważ pokazują one, iż ambicją ispo jest nie tylko doraźny rozwój imprezy, ale że organizatorzy starają się perspektywicznie patrzyć na rozwój rynku sportów zimowych i outdoorowych oraz inicjować pewne trendy. Jednym z tematów jest „active kids” – dotyczył będzie sposobów przekonania najmłodszego pokolenia do sportu i outdooru, a zarazem odciągnięcia najmłodszych od szeregu aktywności, które pojawiły się w ostatnich latach i są zagrożeniem dla aktywnego trybu życia (gry komputerowe, iPody, Internet etc.). Drugi wątek przewodni brzmi „winter sports are still alive”. W wolnym tłumaczeniu można by przetłumaczyć go jako „sporty zimowe żyją i mają się dobrze” i – jak łatwo się domyśleć – dotyczy perspektyw rozwoju i trendów w sportach uprawianych na śniegu.
Sporą część konferencji poświęcono także rozwiązaniom organizacyjnym, które powinny ucieszyć tych, którzy wybierają się do Monachium oraz zachęcić jeszcze nie zdecydowanych przedstawicieli branży. Biorąc pod uwagę ogrom imprezy znakomicie sprawdzającym się patentem jest możliwość dostania się do ułożonych tematycznie hal poprzez najbliżej położone wejście na teren targów. Podobnie jak rok temu głównym wejściem dla osób, reprezentujących outdoor i sporty zimowe będzie Entrance East. Tym wejściem dostaniemy się bezpośrednio do (aż!) czterech hal outdoorowych: A5, A6 oraz B5, B6, a szybko możemy dojść do sektora „ski ispo”, który króluje na halach B3 i B4 oraz ispovision (A4). Począwszy od tego roku, odwiedzający ispo napotkają rozwiązania nie tylko ułatwiające poruszanie się po terenach targowych, ale także po mieście – zapewnią to punkty informacyjne oraz pracujący dla targów woluntariusze, których znajdziemy na lotnisku, stacjach metra, dworcach itp. Po raz kolejny niezwykle przydatne okaże się posiadanie karty ispo (ispocard), która zapewnia bezpłatne przejazdy komunikacją miejską na terenie Monachium oraz liczne zniżki i darmowe usługi zarówno na terenie targów, jak i w miejscach współpracujących z ispo. Na niezwykle atrakcyjne zniżki (do 70%!) mogą też liczyć osoby, które zdecydują się na wcześniejszy zakup biletów na tragi przez Internet.
Cieszy ogromne znaczenie sektora outdoor, który – o czym świadczy chociażby liczba hal – wyrasta na prawdziwą targową potęgę. W 2009 roku kontynuowane będą wszystkie projekty ispo outdoor z poprzednich lat (m.in. nagrody Outdoor Award, Outdoor Fashion Show czy Snow, Ice & Rock Summit). Nowością – związaną ze wspominaną platformą „active kids” – będą bulderowe zawody dla dzieci.
Podczas pobytu w Zurychu dziennikarze mieli okazję wysłuchać prelekcji poświęconej także innym imprezom ispo: ispo china oraz Runnig Order Show.
 
W KRÓLESTWIE MAMMUTA I NIE TYLKO

Szczególną gratką dla dziennikarzy związanych ze sportami górskimi była wizyta w siedzibie firmy Mammut, która mieści się w małej miejscowości Seon położonej w sąsiedztwie Zurychu. Najpierw przedstawiciele mediów oraz ekipa ispo miała okazję wysłuchać inspirującej prelekcji Rolfa Schmida, dyrektora generalnego firmy Mammut i twórcy potęgi tej firmy, a zarazem prezydenta EOG (European Outdoor Group). Szef Mammuta pokazał drogę do sukcesu i filozofię biznesową firmy, która w ciągu 12 lat (1996-2007) zwiększyła obrót z 20 do 180 milionów franków szwajcarskich, stając się ważnym graczem na europejskiej i światowej scenie biznesu outdoorowego. Bezpośrednio po prelekcji miało miejsce ważne wydarzenie dla europejskiego rynku outdoor – przedłużenie kontraktu ispo z EOG, który został podpisany przez najważniejszych przedstawicieli Targów Monachijskich oraz Europejskiej Grupy Outdoorowej. Później dziennikarze zwiedzili linię produkcyjną lin firmy Mammut, dzięki czemu mieli okazję podglądnięcia całego – wbrew pozorom bardzo skomplikowanego – procesu wytwarzania lin przeznaczonych do wspinaczki skalnej i alpinizmu. Następnym punktem programu była wizyta w miejscu, w którym można było samemu przetestować liny Mammuta – imponującym centrum wspinaczkowym Kraftreaktor, położonym w sąsiedniej miejscowości Lenzburg. Jak się okazało, w niewielkim miasteczku, liczącym niecałe 8 tysięcy mieszkańców, znajduje się ściana wspinaczkowa o jakości i gabarytach, których próżno szukać w najlepszych polskich obiektach tego typu. W dodatku centrum odwiedzają tylko okoliczni mieszkańcy (w Zurychu jest kilka ścian o podobnej wielkości), co jednak zapewnia sporą frekwencję. Rolę przewodnika po hali, a zarazem instruktora, pełniła należąca do wspinaczkowego teamu Mammuta, znana Szwajcarka Christina Schmid.
Oczywiście wizyta w siedzibie firmy Mammut, choć dla nas najbardziej interesująca, nie była jedynym objazdowym punktem programu, którzy zaplanowali organizatorzy. Ponadto dziennikarze mogli odwiedzić firmę Zimmstern produkującą „odjechaną” odzież dla snowboardzistów oraz sklepy, w których... sportowa moda spotyka się z prawdziwą awangardą. 

Reasumując, zaproszeni przez ispo dziennikarze wrócili do swoich redakcji nie tylko z kompletem wiadomości, dotyczących ispo winter 09, ale również pełni wrażeń i inspiracji, które są niezwykle potrzebne w tym fachu. 

Tekst i zdjęcia: Piotr Drożdż
 
 
 
 Christina Schmid podczas pokazu wspinaczki
 Ściana wspinaczkowa w centrum Kraftreaktor w Lenzburgu
 Linia produkcyjna lin Mammuta
 Spotkanie mody sportowej z awangardą
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-13
BIZNES
 

Fjallraven Classic 2024

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com