facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-07-30
 

Ines Papert - pierwsza również w skale!

Ines Papert pokazała klasę na ekstremalnej, wielowyciągowej drodze w Dolomitach.


Wielokrotna mistrzyni i zdobywczyni Pucharu Świata we wspinaniu lodowym, dwukrotna triumfatorka „Ouray Ice Festival” - Ines Papert , pokazała klasę również na ekstremalnej, wielowyciągowej drodze w Dolomitach.

Niemiecka alpinistka dokonała pierwszego kobiecego klasycznego przejścia Via Camillotto Pellissier na północnej ścianie Cima Grande di Lavaredo.

Droga została poprowadzona w 1967 r. przez Włochów Enrico Mauro i Mirko Minuzzo, z intensywnym użyciem techniki podciągowej i wierceniem. Pierwszego klasycznego przejścia dokonał dopiero w 2004 r. sławny włoski wspinacz Mauro „Bubu” Bole i zaproponował wycenę 8b.

Papert próbowała przejść drogę przed rokiem, ale obrażenia odniesione w czasie długiego lotu na południowej ścianie Marmolady, położyły kres jej planom. Przejście RP 11-wyciągowej drogi powiodło się 20 lipca, po 10 dniach prób i „rozpracowywania” poszczególnych miejsc. Towarzyszyli jej Wasti Schöndorfer i fotograf Rainer Eder. Po przejściu Ines zaproponowała niewielkie korekty w wycenie poszczególnych wyciągów, ale jeśli chodzi o urodę drogi – nie miała żadnych wątpliwości: „To poprostu było marzenie!”

Zdjęcia: R. Eder

Źródło: http://www.planetmountain.com , PZA

2006-07-30

(dg)

 


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com