facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-06-03
 

III Mistrzostwa Polski w Skyrunningu

Już 7 czerwca spod kina Sokół w Zakopanem wyruszy Bieg im. dh Franciszka Marduły – największa tego typu impreza w Polsce będąca jednocześnie Mistrzostwami Polski w Skyrunningu. Emocji będzie sporo, jako że na ostatecznej liście startowej widnieje już aż 350 nazwisk!

Czym jest skyrunning? To ekstremalna forma biegów wysokogórskich. Co w niej takiego ekstremalnego? 2000 m wysokości nad poziomem morza, nachylenie 30%, teren o charakterze lekko wspinaczkowym (II stopnia). Sport zapoczątkował Marino Giacometti – włoski biegacz, który wraz z grupą zaprzyjaźnionych wspinaczy na początku lat 90-tych realizował biegi na takie masywy jak Mont Blanc czy Monte Rosa. Nie musiał czekać długo aż ta jakże abstrakcyjna dla wielu forma przesuwania granic własnych możliwości zaczęła cieszyć się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Obecnie nad rozwojem dyscypliny czuwa Międzynarodowa Federacja Skyrunningu, a według jej danych co roku rozgrywanych jest już 200 różnych biegów skyrunningowych, w których startuje ok. 30 000 biegaczy z 54 krajów. Jedną z tych imprez jest właśnie Bieg im. dh Franciszka Marduły.

 

 

Dystans 25,3 km, deniwelacja na poziomie +1985/-1609, trasa biegnąca m.in. przez Przełęcz Nosalową, Kuźnice, Dolinę Jaworzynki, Murowaniec, Przełęcz Karb, Przełęcz Świnicką, Liliowe
i Kasprowy Wierch. Na starcie zobaczymy aż 305 mężczyzn i 45 kobiet. Kto dobiegnie jako pierwszy do Hotelu Górskiego na Kalatówkach? Zapraszamy do kibicowania!

 

Sponsorem sprzętowym Biegu organizowanego przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo
w Zakopanem została techniczna marka DYNAFIT – producent najwyższej jakości nart, wiązań i butów skitourowych oraz obuwia, odzieży i sprzętu do biegów górskich.

 

Skyrunning to wciąż bardzo młoda, jednak ciesząca się coraz większym zainteresowaniem dyscyplina. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do jej dynamicznego rozwoju. Jako ultratechniczna marka specjalizująca się w produkcji m.in. nowoczesnej odzieży i obuwia do biegów górskich z radością skorzystaliśmy z okazji sprzętowego wsparcia tej niepowtarzalnej imprezy, jaką są III MP w Skyrunningu. Tym bardziej, że przebiegać – dosłownie  – będą one pod patronatem wybitnej osoby, jaką był dh Franciszek Marduła. Powodzenia dla wszystkich!” – mówi Piotr Gąsiorowski, General Marketing Manager DYNAFIT Polska.


Oficjalna strona Biegu: http://www.biegisokole.pl/

DYNAFIT: http://www.dynafit.com/en

***

Nazwisko Marduła rozpoznawane jest głównie w gronie lutników
i muzyków. Oprócz lutnictwa, które długo pamiętać go będzie jako postać wybitną, miał on jednak wiele innych pasji w tym stolarstwo, pedagogika i sport. Jeden z pierwszych absolwentów Zakopiańskiej Szkoły Drzewnej, przez większość swojego życia zajmował się, podobnie jak ojciec, meblarstwem artystycznym, wykonując tradycyjne zakopiańskie meble i realizując autorskie projekty. Jego dorobek lutniczy to natomiast około 650 instrumentów i ponad 300 smyczków oraz liczne nagrody na konkursach w kraju i za granicą. Jako sportowiec realizował się przede wszystkim w narciarstwie, skokach narciarskich i bieganiu, ale również gimnastyce i strzelectwie sportowym. Czternaście razy brał udział w zawodach Mistrzostw Polski oraz w Mistrzostwach Świata FIS w 1939 w biegach na 18 i 50 km oraz skokach do kombinacji. Członek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” od 1926 roku i jego honorowy Prezes począwszy od 1994 roku. (na podstawie pracy dr Alicji Hołogi-Marduły, fot. Franciszek Marduła podczas zawodów FIS w 1939, biegisokole.pl)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com