facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-10-27
 

II Spotkania Podróżników i Eksplorerów (15-16 listopada, Kraków)

Zajazd Kościuszkowski Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie już po raz drugi będzie miejscem Spotkań Podróżników i Eksplorerów.


Zajazd Kościuszkowski Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie już po raz drugi będzie miejscem Spotkań Podróżników i Eksplorerów. Bohaterami tej imprezy są zarówno postaci znane i cenione w podróżniczym środowisku, jak i ich młodzi, zdolni następcy, także mający w dorobku ambitne osiągnięcia, nierzadko światowej rangi. Podczas Spotkań jedni i drudzy opowiedzą publiczności o swoich dokonaniach.W trakcie ubiegłorocznej, premierowej edycji SPiE, publiczność szczelnie wypełniała sale (prezentacje odbywały się równolegle w dwóch pomieszczeniach) przez dwa dni. Atmosfera była znakomita: bezpretensjonalna, otwarta i spontaniczna.

W tym roku wszystko zapowiada się co najmniej równie ciekawie. Będą opowieści z gór – takie z przed lat (Marian Bała o polskich wyprawach w afgański Hindukusz w l. 60. XX wieku), zupełnie świeże (Kirgizja 2008) i zupełnie nietypowe (niepełnosprawni na Kilimandżaro) – coś dla miłośników żeglarstwa (arktyczny rejs polskiej załogi, która jako pierwsza na świecie dotarła żaglowcem do osad na północy Zatoki Hudsona) i kajakarstwa (klub „Bystrze” na Ukrainie), a także dla rowerzystów (na „dwóch kółkach” wokół pustynno-górzystego Kirgistanu), grotołazów (Jaskinia Mała w Mułowie – jak z 11 m zrobiło się 500 m) i ekstremalnych rajdowców (fiatami 126p z Polski do Mongolii – wyczyn na miarę Czyngis-hana). Ponadto Afryka: ekspedycja w gabońską dżunglę Minkebe i dziewicze dorzecze Mvoung oraz prelekcja poświęcona Kazimierzowi Nowakowi – wciąż zbyt mało znanemu polskiemu podróżnikowi, który w l. 30-tych XX wieku dokonał rzeczy absolutnie niebywałej: w ciągu 5 lat przemierzył kontynent z północy na południe i z powrotem.
Z kolei o swoich wyprawach antarktycznych opowie prof. Krzysztof Birkenmajer, jeden z najwybitniejszych badaczy obszarów polarnych, uczestnik 23 ekspedycji, autor licznych odkryć geologicznych, który wprowadził do międzynarodowej terminologii naukowej wiele polskich nazw.
Prelegentami będą m.in. laureaci KOLOSÓW – wśród nich, Lech Flaczyński, który opowie o nietypowej wyprawie ojca i syna zakończonej pierwszym polskim spłynięciem trudno dostępną rzeką Kuskokwim na Alasce. Pokazane też zostaną prezentacje zarejestrowane podczas X Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni (Papua, rejs na Grenlandię oraz rowerowa podróż po Azji).

Organizatorem jest Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, zaś pomysłodawcą i jej siłą sprawczą – Janusz Janowski.

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Zajazd Kościuszkowski
Kraków, ul. Białoprądnicka 3

Program dostępny na: www.kolosy.pl

Wstęp wolny!

2008-10-27

(kg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com