facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-02-17
 

II Festiwal Polarny - zaproszenie

W trakcie II Festiwalu Polarnego przedstawione zostaną główne kierunki polskich badań i eksploracji w rejonie Arktyki z ostatnich kilku lat.
Oblicza Arktyki – opowieść o krajach polarnych tworzona przez pasjonatów – zimowników stacji podbiegunowych, naukowców, alpinistów, speleologów, po prostu polarników. Opowieść o Arktyce, do której ciągle wracają....

Tak był zapowiadany I Festiwal Polarny, który odbył się w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie 24 marca 2007 roku. Festiwal ten był zorganizowany na rozpoczęcie  IV Międzynarodowego Roku Polarnego. W przeszło 10-godzinnym programie nie zabrakło wspomnień o początkach polskiego polarnictwa, informacji o polskich całorocznych stacjach badawczych w rejonach polarnych, jak i opowieści o eksploracji wnętrz lodowców, głębin morskich, bezkresnych pustyń śnieżno-lodowych oraz żegludze po morzach i oceanach Arktyki i Antarktydy. Gośćmi festiwalu byli: Ryszard Czajkowski, Piotr Głowacki, Tomasz Janecki, Marek Kamiński, Szymon Kostka, Andrzej Tatur, Krzysztof Zubek oraz kapitanowie i załogi jachtów Eltanin, Gedania, Panorama i Stary.

W tym samym miejscu w dniu 14 marca 2009 roku odbędzie się druga edycja tego festiwalu. Wiąże się ona z zakończeniem IV Międzynarodowego Roku Polarnego. W trakcie II Festiwalu Polarnego przedstawimy główne kierunki polskich badań i eksploracji w rejonie Arktyki z ostatnich kilku lat.

W programie festiwalu między innymi:

popularno-naukowe opowieści o badaniach w rejonie Spitsbergenu i na Antarktydzie
zdobywanie szczytów najwyższych gór Arktyki
wspinanie na klify fiordów Grenlandii
pływanie po rzekach Alaski
żeglowanie po arktycznych morzach i oceanach
wystawy przyrodniczej i krajobrazowej fotografii polarnej

Swój udział w II Festiwalu Polarnym zapowiedzieli między innymi tacy naukowcy jak prof. Jacek Jania (przewodniczący Komitetu Badań Polarnych PAN, specjalizuje się w badaniach dynamiki lodowców i ich interakcji z klimatem), prof. Jan Marcin Węsławski (kierownik Zakładu Ekologii Morza IO PAN, prowadzi badania w dziedzinie ekologii morskich wód przybrzeżnych), docent dr hab. Piotr Głowacki (kierownik Zakładu Badań Polarnych IGF PAN, prowadzi szeroko pojęte badaniach abiotycznego środowiska polarnego), dr Tomasz Janecki (zastępca dyrektora Zakładu Biologii Antarktyki PAN, hydrobiolog i płetwonurek). Przybliżą oni nam główne cele i osiągnięcia w badaniach rejonów polarnych.

Jednym z najważniejszych osiągnięć w eksploracji Arktyki było pokonanie przejścia Północno-Zachodniego przez Amundsena w latach 1903-1906. W roku 2006 młoda załoga jachtu s/y „Stary” powtórzyła ten wyczyn w trakcie wyprawy QNT Northwest Passage podczas której został zrealizowany film „W poszukiwaniu Legendy”. O tym rejsie, jak i filmie opowie Dominik Bac, Jacek Wacławski oraz Sławek Skalmierski.
O swoich wyczynach na Alasce opowie Lech Flaczyński, który wraz z synem Wojciechem Flaczyńskim w 2007 roku odbył nietypową wyprawę – najpierw zdobyli najwyższy szczyt Ameryki Północnej – McKinley, a następnie spłynęli rzeką Kuskokwim.
Eliza Kubarska i David Kaszlikowski, jeden z bardziej skutecznych polskich teamów specjalizujących się we wspinaczce wielkościanowej, zapoznają nas z problematyką zdobywania morskich klifów. Podczas wyprawy Hannah Greenland Expedition w 2007 roku wytyczyli oni nową drogę na najwyższym klifie świata Thumbnali w rejonie fiordu Torssukatak w południowej Grenlandii.
W tej edycji festiwalu swój udział zapowiedzieli także goście z zagranicy. Josef (Pipan) Řehák jun. ze swoim bratem Stanislavem Řehákiem opowie o czeskich glacjospeleologicznych wyprawach na Spitsbergen w latach 1988-2007. Prezentacja ta będzie dedykowana pamięci Josefa (Pepa) Řeháka sen., jednego z bardziej znanych glacjospeleologów w Czechach i w Polsce.

Podczas festiwalu zostanie otwarta wystawa fotograficzna o ptakach Spitsbergenu autorstwa Mateusza Moskalika. Oprócz tej wystawy na terenie Centrum Edukacji KPN prezentowane będą także inne przyrodnicze prace fotograficzne autorstwa między innymi: Piotra Angiela, Kasi Huzarskiej, Tomasza Janeckiego, Mateusza Moskalika, Grześka Okołowa, Romana Rogozińskiego. Jedną z atrakcji w tej części festiwalu będzie wystawa prac Włodzimierza Puchalskiego z Arktyki (wyprawy z lat 1957 i 1958) oraz Antarktyki ( wyprawa z przełomu 1978 i 1979 roku). Ten element festiwalu związany jest z obchodami 100-lecia urodzin naszego znamienitego fotoprzyrodnika.
Oprócz prelekcji i prezentacji zdjęć planowana jest też ekspozycja przedmiotów związanych z rejonami polarnymi oraz ekwipunek używany przez badaczy i eksploratorów.
Więcej informacji o festiwalu na stronie internetowej www.polarne-klimaty.art.pl lub poprzez www.arktyka.org.pl w zakładce festiwale.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny.


Festiwal organizowany w ramach obchodów 4th International Polar Year.

Organizatorzy:
Arktyka – wyprawy przyrodniczo-fotograficzne, Kampinoski Park Narodowy, Wydawnictwo Epograf
Sponsorzy:
F-system, Lowepro, Giotto’s, K-consult, SIGMA, Lexar, PELI, GRAFF
Patroni medialni
National Geographic Traveler, n.p.m., Góry, Extremium, Globtroter, Geozeta.pl, onet.pl
Patroni
Komitet Badań Polarnych PAN, Zakład Badań Polarnych IGF PAN, Zakład Ekologii IO PAN,
Zakład Biologii Antarktyki PAN, Związek Polskich Fotografów Przyrody, Polski Związek Alpinizmu

Program dostępny jest w dziale Co gdzie kiedy
 Plakat
 fot. Mateusz Moskalik
 fot. Mateusz Moskalik
 fot. Mateusz Moskalik
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com