facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-03-27
 

II Festiwal Polarny - relacja

14 marca 2009 roku odbyła się druga edycja festiwalu, związana z zakończeniem IV Międzynarodowego Roku Polarnego. W trakcie II Festiwalu Polarnego zaprezentowano główne kierunki polskich badań i eksploracji w rejonie Arktyki z ostatnich kilku lat.
W II Festiwalu Polarnym wzięli udział naukowcy prof. Jacek Jania, (przewodniczący Komitetu Badań Polarnych PAN, specjalizuje się w badaniach dynamiki lodowców i ich interakcji z klimatem), prof. Jan Marcin Węsławski (kierownik Zakładu Ekologii Morza IO PAN, prowadzi badania w dziedzinie ekologii morskich wód przybrzeżnych), docent dr hab. Piotr Głowacki (kierownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich IGF PAN, prowadzi szeroko pojęte badania abiotycznego środowiska polarnego), dr Tomasz Janecki (zastępca dyrektora Zakładu Biologii Antarktyki PAN, hydrobiolog i płetwonurek). Dr T. Janecki i docent P. Głowacki opowiedzieli o całorocznych stacjach polarnych – im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego oraz im. Stanisława Siedleckiego w fiordzie Hornsund na Spitsbergenie. Docent P. Głowacki zaznaczył także rolę uniwersyteckich sezonowych stacji badawczych na Spitsbergenie jak i polskich statków naukowych. Profesorowie J. Jania i J.M. Węsławski skupili się w swoich wykładach na problemach związanych z globalnym ociepleniem, jego wpływie na lodowce w rejonach polarnych oraz różnorodność biologiczną w Arktyce. Prof. Jania zwrócił uwagę na to, że nie da się już zatrzymać coraz szybszego ruchu lodowców, zwiększonego ich cielenia się do fiordów oraz podnoszenia się światowego poziomu wód w oceanach. Prof. Węsławski wskazał, że wraz ze wzrostem temperatury w wodach Atlantyku w okolicy Spitsbergenu zmieniła się także fauna morska. Organizmy zimnolubne zastępowane są liczniejszymi organizmami z cieplejszych rejonów. Z pozoru pozytywny wzrost różnorodności biologicznej może mieć jednak negatywny skutek dla tak dobrze znanych zwierząt rejonów Arktyki – ptaków, fok i niedźwiedzi polarnych, które połączone są łańcuchem pokarmowych z organizmami zimnolubnymi. Wszyscy naukowcy w swoich wykładach opierali się na wynikach badań z ostatnich kilku lat i wskazali na udział polskich badaczy w ich uzyskaniu.

W tej edycji festiwalu udział wzięli goście z zagranicy. Josef (Pipan) Řehák jun., przedstawiciel czesko-polskiej grupy glacjospeleologicznej, opowiedział o czeskich wyprawach na Spitsbergen w latach 1988-2007. Prezentacja ta była dedykowana pamięci Josefa (Pepa) Řeháka sen., jednego z bardziej znanych speleologów w Czechach i w Polsce, który zmarł pod koniec zeszłego roku po długiej walce z rakiem. Choroba ta nie przeszkodziła mu w organizacji i kierowaniu wyprawami na Spitsbergen. Jego działalność na Spitsbergenie miała dwa cele – łączyła eksploracje lodowców i ich wnętrz z badaniami glacjologicznymi i biologicznymi.

Część eksploracyjna festiwalu tworzyła jedną zamkniętą całość. Na początku dwójka śmiałków przypływa na kajakach po morzu pod wielką skalną ścianę i wspina się na nią. To jednak ciągle za nisko dla uczestników festiwalu. Tak więc kolejna dwójka śmiałków nie zważając na niepogodę zdobywa najwyższy szczyt na Alasce. W Arktyce wyżej się już nie da. Na tym jednak oni nie kończą i spływają na canoe pobliską rzeką aż do jej ujścia do morza. No i skoro dotarliśmy już nad morze to uczestnicy festiwalu mogli się spodziewać tylko jednego – opowieści o żeglowaniu po zalodzonych wodach mórz i oceanów polarnych.
David Kaszlikowski, który wraz z Elizą Kubarską stanowią jeden z bardziej skutecznych polskich teamów specjalizujących się we wspinaczce wielkościanowej, zapoznał nas z problematyką zdobywania morskich klifów z jakimi napotkali się podczas wyprawy Hannah Greenland Expedition 2007. Wytyczyli wtedy nową drogę na najwyższym klifie świata Thumbnali w rejonie fiordu Torssukatak w południowej Grenlandii.

O swoich wyczynach na Alasce opowiedzieli Lech i Wojciech Flaczyńscy, którzy w 2007 roku odbyli nietypową wyprawę – najpierw zdobyli najwyższy szczyt Ameryki Północnej – McKinley, a następnie spłynęli rzeką Kuskokwim.

Jednym z najważniejszych osiągnięć w eksploracji Arktyki było pokonanie przejścia Północno-Zachodniego przez Amundsena w latach 1903-1906. W roku 2006 młoda załoga jachtu s/y „Stary” powtórzyła ten wyczyn w trakcie wyprawy QNT Northwest Passage podczas której został zrealizowany film „W poszukiwaniu Legendy”. O tym rejsie, jak i filmie opowiedział Dominik Bac i Claudia Cardenas.

Podczas festiwalu odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej „Ptaki Spitsbergenu” autorstwa Mateusza Moskalika. Na terenie Centrum Edukacji KPN prezentowane były także inne przyrodnicze prace fotograficzne autorstwa: Piotra Angiela, Kasi Huzarskiej, Tomasza Janeckiego, Mateusza Moskalika, Grześka Okołowa, Romana Rogozińskiego. Jedną z atrakcji fotograficznej części festiwalu była wystawa prac Włodzimierza Puchalskiego z Arktyki (wyprawy z lat 1957 i 1958) oraz Antarktyki (wyprawa z przełomu 1978 i 1979 roku). Ten element festiwalu związany był z obchodami 100-lecia urodzin naszego znamienitego fotoprzyrodnika.

Oprócz prelekcji i prezentacji zdjęć zaprezentowano także sprzęt używany przez badaczy i eksploratorów rejonów polarnych jak i pamiątki z nimi związane. Można było zobaczyć ubiory stosowane przez naukowców w latach 70-tych zeszłego stulecia jak i współcześnie, kombinezon nurkowy i suchy kombinezon do eksploracji jaskiń w lodowcach z pełnymi wyposażeniami, zabytkowe rakiety śnieżne, wypchane pingwiny, żebra i kręgi wielorybie, ostrze harpuna wielorybniczego, pazury niedźwiedzia polarnego.
Festiwal ściągnął do Izabelina miłośników rejonów polarnych z całej Polski. Wszystkie elementy festiwalu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dla tych którzy wytrwali do samego końca mogli ogrzać się przy ognisku i porozmawiać z prelegentami. Po dniu pełnym wrażeń pozostaje nam czekać na kolejną edycje festiwalu polarnego wiosną 2011 roku.

Organizatorzy:

Arktyka – wyprawy przyrodniczo-fotograficzne, Kampinoski Park Narodowy, Wydawnictwo Epograf
Sponsorzy:
F-system, Lowepro, Giotto’s, K-consult, SIGMA, Lexar, PELI, GRAFF
Patroni medialni:
National Geographic Traveler, n.p.m., Góry, Extremium, Globtroter, Geozeta.pl, onet.pl
Patroni:
Komitet Badań Polarnych PAN, Zakład Badań Polarnych i Morskich IGF PAN, Zakład Ekologii Morza IO PAN, Zakład Biologii Antarktyki PAN, Związek Polskich Fotografów Przyrody, Polski Związek Alpinizmu

 II Festiwal Polarny, Izabelin 2009, fot. I.Graff
 II Festiwal Polarny, Izabelin 2009, fot. I.Graff
 II Festiwal Polarny, Izabelin 2009, fot. M.Moskalik
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com