facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-10-11
 

I SPOTKANIA PODRÓŻNIKÓW I EKSPLORERÓW (24-25 listopada, Kraków)

Celem imprezy jest propagowanie niekomercyjnej działalności eksploracyjnej...

Spotkania Podróżników i Ekspolerów to nowa jakość w kalendarzu krakowskich imprez.

Celem imprezy jest propagowanie niekomercyjnej działalności eksploracyjnej i odkrywczej oraz przybliżenie szerokiej publiczności polskich, w szczególności zaś małopolskich, dokonań w poznawaniu i odkrywaniu świata. Biorą w nim udział ludzie pełni pasji, ciekawi świata, poszukujący przygód, przekraczający bariery. Są to zarówno osoby znane i cenione w podróżniczym środowisku – wśród nich autorzy najwybitniejszych przedsięwzięć eksploracyjnych XX wieku – jak i ich młodzi, zdolni następcy, również mający już w swoim dorobku ambitne dokonania, nierzadko światowej rangi. To właśnie oni, specjalnie na Spotkania, przygotowali prelekcje - bogato ilustrowane slajdami, zdjęciami i filmami – podczas których podzielą się z publicznością swoimi doświadczeniami i wrażeniami z wypraw. W ich relacjach usłyszymy o wszystkich możliwych formach podróżowania: od wspinaczki na szczyty górskie wszystkich kontynentów, przez eksplorację głębokich korytarzy mrocznych jaskiń i polarne rejsy, aż po trawersy pustyń. A i to nie wszystko.

Chcemy stworzyć międzypokoleniową płaszczyznę porozumienia, pokazać jak młodość i odwaga mogą współistnieć z rozwagą i doświadczeniem, a wreszcie „zarazić” pasją podróżowania słuchaczy w każdym wieku. Na spełnianie marzeń nigdy bowiem nie jest za późno. Spotkania Podróżników i Eksplorerów mają też pomóc w lepszej integracji lokalnego środowiska globtroterskiego – być forum wymiany doświadczeń i nawiązywania bezpośrednich kontaktów.

Wśród prelegentów obecnych na krakowskich Spotkaniach Podróżników i Eksplorerów znajdą się również laureaci Kolosów – najbardziej prestiżowej polskiej nagrody za dokonania eksploracyjne.

Program imprezy

SOBOTA 24 listopada 2007
17.00  Uroczyste otwarcie Spotkań

17.10-17.50
FITZ ROY - PATAGOŃSKIE REMINISCENCJE 
Pięciu Polaków – Piotr Lutyński (kierownik wyprawy), Wiesław Burzyński, Mirosław Falco-Dąsal, Jacekł Kozaczkiewicz i Michał Kochańczyk – w Wigilię 1984 roku weszli na wierzchołek Fitz Roya (3415 m) w Patagonii, jednego z najtrudniejszych do zdobycia szczytów świata. Opowieść o wyprawie zorganizowanej przez Klub Wysokogórski w Krakowie to pełna emocji i napięcia relacja z dwunastu dni zmagań, zakończonych przeprowadzeniem nowej drogi wspinaczkowej na północnej ścianie Fitz Roya. A wszystko to w najbardziej wietrznej krainie świata.

18.00-19.10
ZDOBYCIE AMAZONKI
Gość specjalny Spotkań - Piotr Chmieliński
Bohater kultowej już dziś książki Joe Kanea "Z nurtem Amazonki", wyróżniony w Krakowie w 2001 roku, wraz z pozostałymi członkami grupy Canoandes, Super Kolosem za zdobycie najgłębszego kanionu świata - kanionu Colca w Peru, opowie o "jednym z największych wyczynów XX wieku, porównywalnym ze zdobyciem bieguna północnego i Mount Everestu"(The New York Times): przepłynięciu kajakiem Amazonki.
Owa ekspedycja to sto siedemdziesiąt dni walki z żywiołem, andyjskimi rwącymi bystrzami, amazońską dżunglą, pokonywania własnych ograniczeń i nauki wytrwałości w dążeniu do celu. Z 10-osobowej grupy, w której było dwóch Polaków, tylko on jeden, jako pierwszy pokonał każdy z prawie 7000 kilometrów tej największej na świecie rzeki: od źródeł do ujścia.

19.20-20.10
PODRÓŻE W CZTERY STRONY ŚWIATA
Andrzej Urbanik
Kiedy zwiedziło się już ponad 100 krajów, jest z czego wybierać. Doskonale znany i ceniony propagator podróżowania tym razem opowie o tym, co w każdej z czterech stron świata wywarło na nim szczególne wrażenie. Usłyszymy zatem, jakie wyjątkowe rzeczy można odnaleźć na Islandii (północ),  w Namibii (południe),  w Japonii (wschód) i na Wyspie Wielkanocnej (zachód).  

20.20-22.00
POKAZ FILMÓW LAUREATÓW KOLOSÓW Z LAT 2005-2007 

ARKTYKA 2006

Film: 45’
Sto lat po Amundsenie jacht żaglowy „Nekton”, wraz z innym polską jednostką – jachtem „Stary”, przepłynął wśród lodów w ciągu jednego sezonu, ze wschodu na zachód,  Przejście Północno-Zachodnie. W świecie żeglarskim ten wyczyn od zawsze stanowił jedno z największych wyzwań. Wreszcie udało się go dokonać pod polską banderą. Załogę jachtu „Nekton” stanowili: kpt. Tadeusz Natanek, Gerard Natanek, Wiesław Natanek, Łukasz Natanek, Daniel Nogaś, Anna Cieślicka, Kazimierz Maucy. Rejs został nagrodzony KOLOSEM 2006 w kategorii  Żeglarstwo.

RIDERS ON THE STORM
Film: 15‘
Realizacja: Mikołaj Książek i Katarzyna Gembalik
Marzenie mieli proste: kupić pakistańską ciężarówkę i sprowadzić ją do Polski. Mikołaj i Katarzyna chcieli, by dzięki ich poczynaniom ludzie mogli z innej strony spojrzeć na kraje takie jak Pakistan i Afganistan. Na świat instynktowny i w jakiś niewypowiedziany sposób bliższy życia niż wszystko, co oferuje nam cywilizacja Zachodu. Przez ponad cztery  miesiące tułaczki przeżywali zarówno beztroskie chwile na pustynnych bezdrożach, jak i momenty siermiężnej walki z bezwzględną drogą i stanem technicznym 30-letniej ciężarówki.
Wyprawę nagrodzono KOLOSEM 2006 w kategorii Podróże.

CANNING STOCK ROUTE EXPEDITION 2005
Prezentacja z narracją: 40’
Realizacja: Jakub Postrzygacz
Nikt wcześniej w historii nie pokonał rowerem najdłuższego szlaku terenowego świata, Canning Stock Route, bez wsparcia z zewnątrz. Do czasu aż zmierzył się z nim Jakub Postrzygacz.Niewiarygodną wyprawę rozpoczął w osadzie Halls Creek na północy Australii. Stąd skierował się na południowy zachód, przecinając Pustynię Tanami, Pustynię Gibsona oraz Wielką i Małą Pustynię Piaszczystą. Po 33 dniach samotności i ponad 2100 przejechanych kilometrów dotarł do końca szlaku w miejscowości Wiluna, na przeciwległym krańcu kontynentu.
KOLOS 2005 w kategorii Wyczyn Roku.    

Niedziela 25 listopada 2007

16.00-16.40
35 LAT „BYSTRZA”, CZYLI Z KAJAKIEM PRZEZ ŚWIAT I ŻYCIE
Tomasz Jakubiec
Opowieść o przygodzie z kajakami kilkunastu pokoleń krakowskich studentów. Przez 35 lat istnienia Klubu Bystrze z Krakowa przewinęło się przez niego kilka tysięcy ludzi. Zostawili po sobie dorobek, którego nie powstydziły by się najzacniejsze organizacje – światowe rekordy, egzotyczne wyprawy, pierwsze przepłynięcia dziewiczych rzek, prestiżowe imprezy i wiele innych „Naj...”. Co roku do klubu przychodzą następni, tak samo zarażeni "białą wodą" lub "szuwarowo-błotnym" pływaniem. Przejmują pałeczkę i tak to trwa. Już czwartą dekadę. Końca ("dzięki Ci Panie Boże") nie widać.

16.50-17.30
WYPRAWA EKSPLORACYJNO - WSPINACZKOWA W HONBORO GROUP W KARAKORUM CENTRALNYM

Pomiędzy lipcem a wrześniem tego roku odbyła się wyprawa eksploracyjno-wspinaczkowa w mało znane rejony Honboro Group oraz Shigar (Mango Gusor) Mountains w Karakorum Centralnym w Pakistanie. Wzięli w niej udział krakowscy wspinacze: Łukasz Depta, Andrzej Głuszek i Wojciech Kozub. Podczas blisko półtoramiesięcznej działalności udało im się wyeksplorować trzy do tej pory nieznane doliny (Thalle Glacier, Bukma Glacier, Khasumik Glacier) oraz dokonać wejść  na trzy trudne, sześciotysięczne szczyty (w tym dwa dziewicze).
Częste przekraczanie rwących rzek, kluczenie między szczelinami lodowcowymi, czy w końcu uniki przed spadającymi serakami – w czasie tej wyprawy problemy sprawiała nie tylko wspinaczka (w stylu alpejskim), ale też wyszukiwanie dróg dojścia pod ściany zdobywanych szczytów. W trakcie całej działalności górskiej nie korzystano z pomocy tragarzy.

17.40-18.30
BHUTAN - OSTATNIE KRÓLESTWO W HIMALAJACH

Marek Kalmus
Bhutan to jeden z nielicznych na świecie krajów, który oparł się masowej turystyce. Rządzony przez światłego króla, a zamieszkany przez społeczeństwo o jednym z najwyższych na świecie poziomie zadowolenia z życia, „Kraj Grzmiącego Smoka” to enklawa nieskażonej przyrody i ludzi dumnych z własnej tradycji duchowej i państwowej. To ukryty w himalajskich dolinach świat malowniczych wiosek i monumentalnych dzongów – klasztornych fortec. To zarazem ostatnie buddyjskie królestwo, gdzie buddyzm tybetański jest oficjalną religią państwową. Najstarsze klasztory i górskie pustelnie powstały tu już w VII i VIII wieku.

Marek Kalmus przemierzył cały ten kraj z zachodu na wschód, nie zapominając o wypadach w ważniejsze boczne doliny. Poszukiwał dawnych rytuałów oraz zachowanych dzieł i miejsc związanych z Thangtongiem Gjalpo, tybetańskim odpowiednikiem Leonarda da Vinci. Był świadkiem m.in. kilku festiwali klasztornych, inicjacji Długiego Życia oraz pierwszego w historii Bhutanu publicznego pokazania najważniejszej relikwii – samopowstałego posążka Buddy.  

18.40-19.20
TAM, GDZIE NIE MA SŁOŃCA

Podczas siedmioletniego okresu działalności w słoweńskim masywie Kanin, leżącym w Alpach Julijskich członkowie Sekcji Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków osiągnęli ogromny sukces, jakim było doprowadzenie do wyeksplorowania drugiego pod względem głębokości trawersu jaskiniowego świata. System powstał w wyniku połączenia obu jaskiń w 2005 roku. Jego całkowita deniwelacja wynosi 1319 m, przy długości 8,2 km. Za tą eksplorację otrzymali w 2006 roku Kolosa. W 2006 roku uczestniczyli w międzynarodowej wyprawie w rejon Tian Xing, która doprowadziła do połączenia jaskiń Lan Mu Shu i Quikeng Dong. W ten sposób powstał najgłębszy system jaskiniowy Chin -983 m.

19.30-20.10
SUDAN 2007
Sławomir Kunc, Piotr Tomza
Blisko 7-tygodniowa siaha z wykorzystaniem najrozmaitszych środków i form lokomocji. Bardzo różnorodna również pod względem miejsc wybieranych na noclegi. Jej zasadniczą częścią był miesięczny pobyt w Sudanie – kraju, o którym pisze się i mówi mało, a jeśli już, to w bardzo złym świetle; kraju niewiarygodnie upalnym i suchym; kraju bardzo bezpiecznym i zamieszkanym przez nadzwyczaj otwartych, pogodnych i ciekawych ludzi; kraju, w którym gościnność mieszkańców sprawia, że nie trzeba się martwić o nocleg, ale biurokracja doskwiera niekiedy bardziej niż słońce; kraju, który jest jednym z najszybciej rozwijających się państw w Afryce, chociaż skłonność jego obywateli do palenia sziszy nie wpływa dodatnio na tempo wzrostu gospodarczego.

20.20-21.00
KARAIBY 78

Mieczysława Pawełczyk-Nowak, Aleksy Gałka
Żeglarsko-naukowa wyprawa "Karaiby 78" rozpoczęła się w listopadzie 1978 roku. Zorganizował ją Krakowski Yacht-Club, wspólnie z klubem płetwonurków AKP "Krab". Jej uczestnicy przez ponad osiem miesięcy przebyli na jachcie "Zew Morza" 15000 mil morskich zawijając po drodze do 24 portów. Trasa biegła wzdłuż wybrzeży Zachodniej Europy i Afryki, przez Wyspy Kanaryjskie, Małe Antyle, Wenezuelę, Jamajkę, Kajmany, Kubę, Florydę, Wyspy Bahama i słynny Trójkąt Bermudzki. Jak na owe czasy, było to przedsięwzięcie pionierskie. Rękami, a raczej płetwami, członków „Kraba”, podczas wyprawy realizowano program naukowy, którego kierownikiem był Aleksy Gałka.  

21.00-23.00
Fotoplastykon
Krótkie pokazy slajdów z całego świata. Forum otwarte.


Zgłoszenia do Fotoplastykonu na adres: mart@kolosy.pl

Miejsce: Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Zajazd Kościuszkowski, Kraków, ul. Białoprądnicka 3
 
Wstęp wolny

Więcej informacji: www.kolosy.pl

2007-10-11

(dg)
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com