facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-12-01
 

Goście 6. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Wybitne indywidualności świata wspinaczki, miłośnicy ekstremalnych podróży i uznani autorzy górskiego obrazu będą gośćmi specjalnymi 6. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.


5-7 grudnia 2008 r. już po raz szósty z wizytą w Krakowie pojawią się wybitne indywidualności świata wspinaczki, miłośnicy ekstremalnych podróży i uznani autorzy górskiego obrazu – filmu i fotografii. Będą gośćmi specjalnymi 6. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Sylwetki zaproszonych gości:

Ines Papert
– jedna z najwszechstronniej wspinających się kobiet na świecie, wybitna specjalistka od wspinaczki lodowej i mikstowej, wielokrotna Mistrzyni Świata, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata we wspinaczce lodowej.
Jako pierwsza kobieta pokonała mikstowe trudności M13, prowadząc 40-metrowy Law and Order M13 autorstwa Markusa Bendlera (Diebshöhle, Austria). Ma na swoim koncie m.in. Musashi M12 (Panthercave), Mission Impossible M11 (Courmajeur), Vertical Limit M11 (Ueschinen) i Redbull M11 (Vail, Colorado). Na początku tego roku dokonała pierwszego kobiecego przejścia mikstowego klasyka The Flying Circus M10 Roberta Jaspera na Breitwangfluh (Bernese Oberland, Szwajcaria).
Niemka ma na swoim koncie również najwyższej klasy przejścia skalne dróg wielowyciągowych, m.in.; Camilotto-Pellisier 8b na Wielkiej Cimie, Letzte Ausfahrt Titlis 8a+ w Titlis i pierwsze jednodniowe przejście Symphonie 8a na Eigerze.

John Bachar - żywa legenda światowego free climbingu, autor niesamowitych solówek na drogach wielowyciągowych i sportowych (do stopnia 5.12), wyznawca czystego stylu tworzenia nowych dróg "od dołu" - kwintesencją tego stylu było przejście 170-metrowej drogi Bachar/Yerian 5.11c, która zyskała mrożącą krew w żyłach asekurację - jedynie 3 spity (wbijane ze sky hooka) na 40 metrów!
Amerykanin jest także autorem pierwszych klasycznych przejść w Yosemitach, m.in. Astromana 5.11c oraz współautorem pierwszych szybkich wspinaczek w Dolinie – wspólnie z Peterem Croftem, jako pierwsi w ciągu jednego dnia pokonali Nosa na El Capie i Regular Route na Half Dome.
Warto również zaznaczyć, że do Johna należy drugie przejście najsłynniejszego boulderu świata czyli Midnight Lightning V8 (7B+) na Columbia Boulder w Yosemite.
To wreszcie jeden z prekursorów wspinaczkowego treningu, któremu zawdzięczamy słynny treningowy przyrząd - drabinę Bachara.

Obok gości zagranicznych na scenie festiwalowej wystąpi cała plejada najwyższej klasy polskich wspinaczy sportowych, wielkościanowych i himalaistów. Z prelekcjami i pokazami slajdów w Krakowie wystąpią m.in.; Kinga Baranowska, Piotr Morawski, Leszek Cichy, Marek Kamiński, Maciej Ciesielski, Wawrzyniec Wawa Zakrzewski, Jerzy Stefański, Sławomir Cyndecki, Wojciech Kozub, Michał Król, Andrzej Sokołowski, Przemysław Wójcik, Mateusz Haładaj, Jacek Kudłaty, Piotr Sztaba, Robert Szymczak, Tomasz Walkiewicz.

Sylwetki polskich gości:

Kinga Baranowska
Czołowa polska himalaistka młodego pokolenia. W swoim bogatym dorobku górskim ma m.in. Cho Oyu (8201 m) – 2003 r. (tym samym jako 9 Polka w historii stanęła na ośmiotysięczniku), Broad Peak (8047 m) – 2006 r. oraz Nanga Parbat (8125 m) – 2007 r. W 2008 roku jako pierwsza Polka zdobyła kolejne dwa ośmiotysięczniki, Dhaulagiri (8167 m) i Manaslu (8163 m).

Piotr Morawski
Obecnie jeden z najlepszych polskich himalaistów. Zdobywca Piku Pobiedy (7439 m), Shisha Pangmy (8027 m) – pierwsze w historii wejście zimowe, Cho Oyu (8201 m), Annapurny Wschodniej (8010 m), Broad Peaka (8047 m) – tzw. Tryptyk Himalajski i Nanga Parbat (8125 m). W 2008 roku wszedł na dwa ośmiotysięczniki, Gasherbrum I (8068 m) i Gasherbrum II (8035 m).

Leszek Cichy
Himalaista. 17 lutego 1980 roku wspólnie z Krzysztofem Wielickim wszedł zimą od strony nepalskiej na Mount Everest (8848). Było to pierwsze w historii himalaizmu zimowe wejście na ośmiotysięcznik. Na swoim koncie ma również wejście na Gasherbrum II (8035 m) w 1975 rok oraz próby zdobycia K2 i Makalu. Jest pierwszym Polakiem, który skompletował Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. W latach 1995-1999 był prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. Jest współautorem książki „Rozmowy o Evereście”. W tym roku kierował wyprawą HiFlyer Polar Ice Expedition, która zakończyła się zdobyciem najwyższego szczytu Arktyki, Gunnbjorns Fjeld (3694 m n.p.m.).

Marek Kamiński
Polarnik i podróżnik. Jako pierwszy człowiek na świecie zdobył dwa bieguny w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz (1995 r.). Wśród innych dokonań ma na koncie m.in. trawers Grenlandii, trawers Gór Ellswortha, przejście Pustyni Gibsona. Od 12 lat prowadzi fundację propagującą rozwój polarystyki i ekologii oraz wspomagającą osoby niepełnosprawne. Członek The Explorers Club w Nowym Jorku.  Autor wielu książek, w tym Moje bieguny. Dzienniki z wypraw 1990–1998 (Nagrody Artusa dla Najlepszej Książki Roku 1998). W tym roku wraz z wyprawą HiFlyer Polar Ice Expedition zdobył najwyższy szczyt Arktyki, Gunnbjorns Fjeld (3694 m n.p.m.).

Tomasz Walkiewicz
Wspinacz, podróżnik, student Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podróżował po Ameryce Południowej, Afryce i Europie. Ma za sobą wspinaczki w Tatrach i na Islandii. Jest współzałożycielem Magazynu Podróżników „Globtroter”. W czerwcu tego roku uczestniczył w wyprawie HiFlyer Polar Ice Expedition 2008. Wspólnie z Leszkiem Cichym, Markiem Kamińskim, Mirosławem Polowcem i Ryszardem Rusinkiem zdobyli najwyższy szczyt Arktyki, Gunnbjorns Fjeld (3694 m n.p.m.).

Robert Szymczak
Lekarz specjalizujący się w medycynie ratunkowej (Katedra i Klinika Medycyny Ratunkowej Akademii Medycznej w Gdańsku), taternik, lekarz eksploracyjnych oraz komercyjnych wypraw wysokogórskich: 2006/2007 - Nanga Parbat, 2006 - Passu Sar, 2005 - Lobuche East, Pik Lenina, Chan Tengri, członek International Society for Mountain Medicine oraz Wilderness Medical Society. Prowadzi firmę MedEverest.

Sławomir Cyndecki
Mówi, że we wspinaniu woli podróże od przechwytów. Ma za sobą wyjazdy na Hejszowinę, w Alpy, Czeskie Piachy, do Terradets, Riglos, Fontainebleau, Gorge du Tarn, Montserrat, Ceuse, Peak District. W 2006 roku brał udział w wyprawie Akademickiego Klubu Górskiego  do doliny Ak-Su w Kirgistanie. Owocem tegorocznej wspinaczki z Karoliną Adamowską w górach Cordiliera Blanca (Peru) są dwa klasyczne przejścia na ścianie Sphinxa (5325 m); Welcome to the Slabs of Koricancha 5.13a OS (650 m, 2 dni) oraz Cruz del Sur 5.12c RP (650 m, 3 dni). W tym samym stylu zdobył turnie Hatun Ulloc, robiąc drogę Karma de los Condores.

Maciej Ciesielski, Wawrzyniec Wawa Zakrzewski, Jerzy Stefański
Alpiniści, wspinacze lodowi i mikstowi, eksploratorzy. Mają za sobą wspinaczki w górach Alaski, Kanady, Patagonii, w Dolinie Yosemite (USA), Alpach i Tatrach.  
W 2007 roku Maciek Ciesielski i Wawrzyniec Wawa Zakrzewski uczestniczyli w wyprawie do fiordu Tasermiut na Grenlandii. Ich celem (niezrealizowanym z powodu pogody) były pierwsze przejścia klasyczne dróg znajdujących się na ścianach Nalumasortoq i Ulamertorsuaq. W tym roku wspinacze powrócili na Grenlandię. Razem z Jurkiem Stefańskim pokonali na Ulamertorsuaq  drogi; Geneva Diedre  (VI.12c 31 wyciągów) i White Stupid Man (6b A1, 18 wyciągów, 640 m).

Michał Król, Andrzej Sokołowski, Przemysław Wójcik
Doświadczeni alpiniści, wspinacze skałkowi, eksploratorzy.
Maja za sobą wiele wspólnych wspinaczek. W 2006 roku Michał Król wspólnie z Przemkiem Wójcikiem zdobyli dwa dziewicze wierzchołki Doliny Miyar: Tama Donog (pn.- zach. ściana) drogą Skazani na Miyar (1000 m, VIII-) i Geruda Peak 900-metrową linią o trudnościach VII+, 1 x A0 - Powrót do Miyar. W tym roku zespół M. Król, A. Sokołowski, P. Wójcik wytyczył nową drogę na północnej ścianie Pharilapcha (6012 m), Khumbu - Dzień Niepodległości (WI5+ M7, 1300 m, 4 dni), dokonując tym samym jednego z najlepszych polskich przejść w stylu alpejskim w Himalajach ostatniej dekady. Wszyscy zresztą zgodnie przyznali, że była to najtrudniejsza droga, jaką udało im się dotychczas pokonać.

Wojciech Kozub, Piotr Sztaba
Wspinacze górscy, eksploratorzy.
W 2006 roku Wojtek Kozub uczestniczył w wyprawie do Doliny Kara-su w Kirgistanie, gdzie z Łukaszem Deptą wytyczył nową drogę w masywie Karasu – Opposite to Asan (6a OS, 17 wyciągów, długość 650 m + 150 m łatwym terenem do szczytu). W 2007 roku z Andrzejem Głuszkiem zdobył dziewiczy, zachodni wierzchołek Honboro (ok. 6430 m) w centralnym Karakorum, wytyczając mikstową drogę od strony pd.-zach. (M5, ED, deniwelacja 1200 m).
Piotr Sztaba wspina się od 1991 roku. Ma za sobą letnie i zimowe wspinaczki w Tatrach, Alpach, Górach Skalistych, Pamro-Ałaju. Jest współautorem dróg na Młynarczyku; Kastrator IX-, VO2max IX+, Szewska Pasja VII+.
W tym roku Wojtek Kozub i Piotrek Sztaba wspólnie z A. Głuszkiem i Ł. Deptą pokonali na Asanie 4230 m (Kara-Su) drogę Free Aussie Route 5.11d (1200m - styl 4xAF, 1 wyc. A2, 8 dni).

Mateusz Haładaj
Jeden z najlepszych wspinaczy sportowych w Polsce. W ubiegłym roku poprowadził słynną Biographie 8c+ we francuskim rejonie Céüse, dołączając do wąskiego jeszcze grona Polaków, którzy pokonali w skałach takie trudności. W tym roku powiększył swój dorobek „ósemek c+” o dwie kolejne linie; Minas Tirith 8c+ i Los Borrachos del Mascun 8c+ w Rodellar.

Jacek Kudłaty
Jeden z najbardziej aktywnych polskich wspinaczy sportowych. Uczestniczył w eksploratorskich wyprawach Campus Explorers, podczas których odwiedził m.in. RPA, Indie, Madagaskar, Laos, gromadząc na swoim koncie nowe, ekstremalne linie, na czele z autorską Full Moon 8b+ w Chinach. W tym roku razem z Mateuszem Kilarskim odbył niesamowitą  podróż do Australii, celem znalezienia dziewiczych ścian i wytyczenia na nich nowych linii wspinaczkowych.

2008-12-01

(kg)

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com