facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-12-03
 

Gorąca jesień w Naszych Skałach

W skałkach mieliśmy w tym roku suchą „złotą polską jesień”, której ostatnie tchnienie trwa jeszcze teraz, w pierwszych dniach grudnia. Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” również nie zapadła w sen zimowy i intensywnie działa, finalizując porozumienia w sprawie dostępu do rejonów, o których rozmowy zaczęły się (w niektórych przypadkach) wiele lat temu.
Najważniejszą informację, na którą na pewno oczekują zarówno wspinacze skałkowi, jak i drytoolowcy, przyjdzie nam ogłosić w pełni za kilka dni, ponieważ z powodu intensywnych konsultacji prawnych podpisanie porozumienia regulującego dostęp wspinaczy do krakowskiego Zakrzówka przesunęło się na jutro, sobotę 3 grudnia br., na godzinę 12.00. Ponieważ będzie to nietypowe porozumienie, bo po pierwsze trójstronne (z właścicielem terenu i jego zarządcą), po drugie obwarowane wieloma dodatkowymi obowiązkami wspinaczy, obszerną informację postaramy się opublikować jak najszybciej.

Podpisaliśmy natomiast w dniu 28 listopada br. porozumienie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach i Nadleśnictwem Złoty Potok (również mające wieloletnią „historię negocjacyjną”), dzięki któremu udostępniono do wspinania skały rezerwatu przyrody „Parkowe”, czyli popularne Diabelskie Mosty. Mimo że drogi powstawały w tym miejscu od lat i przyciągały tłumy wspinaczy, warto pamiętać, że w świetle prawa wspinanie nigdy nie było w tym miejscu dozwolone. Niewiele rund negocjacyjnych dzieli nas od podpisania takich samych porozumień dotyczących rezerwatów „Ostrężnik” i „Sokole Gór”. W tym ostatnim obowiązuje wciąż porozumienie, które podpisałem jeszcze przed formalnym powstaniem IŚW „Nasze Skały”, jako przedstawiciel PZA, jednak zostanie ono zastąpione nowym porozumieniem, które utoruje drogę do wydania rozporządzenia regulującego zasady wspinania w tym miejscu na najbliższe 20 lat. Podobna procedura będzie miała miejsce również w rezerwatach „Ostrężnik” i „Parkowe”.

W ostatnich tygodniach reagowałem także na niepokojące wieści z terenu. Dzięki informacjom o trudnościach w dostępie do Kuropatwy w Kusiętach podpisałem w dniu 22 listopada z właścicielami stosowne porozumienie. Uczestniczyłem w wizjach lokalnych dotyczących dewastacji w Zimnym Dole i robót budowlanych pod Pochylcami w Ojcowskim Parku Narodowym. W Ciężkowicach, mimo nieudanej zeszłorocznej próby negocjacji z władzami gminy dostępu do głazów w „Skamieniałym mieście”, znaleźliśmy nieoczekiwanego sojusznika w Centrum Kultury i Muzeum Przyrodniczego i przystąpimy wkrótce do wspólnego działania.

Jeśli chodzi o tematy, które drążymy już od dłuższego czasu, to jesteśmy bliżej porozumienia regulującego udostępnienie wspinaczkowe kolejnego krakowskiego rejonu. Nasz wniosek o udostępnienie Krzemionek został pozytywnie zaopiniowany przez Zakład Infrastruktury Komunalnej i Transportu i zostanie przekazany przedstawicielom Skarbu Państwa (który wspólnie z ZIKiT zarządza terenem, na którym znajdują się skały). Jesteśmy umówieni na uszczegółowienie procedur związanych z dostępem do terenów udostępnionych do wspinaczki zimowej w Śnieżnych Kotłach i Kotle Małego Stawu w Karkonoszach – spotkanie z dyrekcją Karkonoskiego Parku Narodowego zaplanowane jest na połowę grudnia.

Zapraszamy na tradycyjne podsumowanie działań Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” w minionym roku, które również tradycyjnie odbędzie się w ramach Krakowskiego Festiwalu Górskiego, w sobotę 3 grudnia br., o godzinie 15.00 w sali numer 9.

Włodzimierz „Jacooś” Porębski

IŚW „Nasze Skały”

tel. 662 149 400
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com