Rok 2020 był rokiem bezprecedensowym dla wszystkich ludzi, nie tylko sportowców. Oczywiście z powodu pandemii ucierpiało również środowisko biegów górskich włączając w to największe i najbardziej prestiżowe imprezy na świecie. Aby uratować sezon 2020, cykl Golden Trail World Series, będący swoistą Ligą Mistrzów biegaczy górskich, musiała również się dostosować do obowiązujących zasad i stworzyć nowy format - Golden Trail Championship. Wszyscy wierzymy, że rok 2021 będzie powrotem do normalności, dlatego ogłaszamy powrót GTWS z 6 kultowymi wyścigami i wielkim finałem w Patagonii!
Fot. Jordi Saragossa
W 2020 roku zostały właściwie odwołane prawie wszystkie wyścigi z cyklu GTWS, ponieważ pandemia pochłaniała każdy kraj jeden po drugim. Odbyły się tylko dwa wyścigi z cyklu - Pikes Peak (USA) i Sierre-Zinal (Szwajcaria) - które zmieniły swój format na jednomiesięczną rywalizacje. Organizatorzy GTWS stanęli przed wielkim dylematem. Widmo odwołania całego cyklu było bardzo duże, ale zdecydowano, że „the show must go on”. Organizatorzy GTS dostosowali się do panującego kryzysu i stworzyli coś nowego: Golden Trail Championship.
Te Mistrzostwa przyciągnęły nie tylko najlepszych biegaczy na świecie specjalizujących się na krótszych dystansach, ale także biegaczy długodystansowych, takich jak Jim Walmsley i Audrey Tanguy (Hoka One One), oraz specjalistów od biegów na orientację, takich jak Frédéric Tranchand (NVII) i Tove Alexandersson (Icebug). Wszyscy zebrali się na Azorach, aby w tym dziwnym sezonie stanąć na starcie i móc wreszcie rywalizować z najlepszymi na świecie. Innowacyjny format wyścigu, zainspirowany kultowym wyścigiem kolarskim Tour de France, zmusił wszystkich do sięgnięcia w głąb swoich umiejętności i wytrzymałości, aby przekonać się, kto może walczyć przez cztery wyczerpujące dni i zgarnąć zwycięstwo. Ten format Mistrzostw był takim sukcesem, że organizatorzy GTS postanowili go zatrzymać! Będzie odbywał się co drugi rok, aby urozmaicić bieganie w górach.
Fot. Mickael Mussard
MEDIA
Pomimo specyficznych okoliczności organizowania zawodów GTC umożliwiło aktywację 30 różnych krajów za pośrednictwem systemu Golden Ticket. A 4-dniowy format wyścigów etapowych zapewnił tydzień znakomitej komunikacji medialnej na żywo. Zawody miały świetny odbiór na świecie i do tej pory są szeroko komentowane.
Harmonogram GTWS 2021
W odpowiedzi na ankietę sportowców dotyczącą GTC 2020 i GTWS 2019 oraz aby zadowolić wszystkich kibiców związanych z biegami górskimi, organizatorzy GTS podjęli decyzję o zorganizowaniu GTWS i GTC co drugi rok.
GTWS powstał na bazie 6 kultowych wyścigów, ze względu na ich specyficzne różnice, kraje i ekstremalne wyzwania techniczne. W ciągu zaledwie kilku lat cykl zawodów organizowanych przez markę Salomon stał się najbardziej prestiżowy na świecie. Do kultowych wyścigów kwalifikacyjnych należą:
- Zegama - Aizkorri (Hiszpania) - 42,195m/+2736
- Mont Blanc Marathon (Francja) - 42km/+2780
- Dolomyths Run Skyrace (Włochy) – 22 km/+1700
- Sierre-Zinal (Szwajcaria) - 31 km/+2200
- Pikes Peak Marathon (USA) - 42 km/+2382
- Ring of Steall Skyrace (Szkocja) - 29 km/+2382
Po ostatnim wyścigu serii ranking ogólny wyłoni TOP 11 mężczyzn i kobiet. Tych 11 najlepszych mężczyzn i kobiet zostanie zaproszonych do udziału w Wielkim Finale.
Wielki Finał odbędzie się 6 listopada 2021 w ramach Marathon K42 Adventure w Patagonii w Argentynie. Kolejna edycja GTWS bez wątpienia przyciągnie jeszcze większą liczbę elitarnych sportowców ze względu na tegoroczny brak możliwości rywalizacji. Co więcej popularyzacja biegów górskich oraz wysokie gratyfikacje finansowe sprawiają, że biegami górskimi interesują się już biegowe elity z różnych środowisk sportowych, a także wschodzące gwiazdy nowych międzynarodowych drużyn! Ta edycja z pewnością będzie fascynująca!
Fot. Jordi Saragossa
NAGRODY PIENIĘŻNE
W 2021 roku wprowadzono kilka zmian:
W wielkim finale w Argentynie zwycięzcy otrzymają 10 000 euro, miejsca od 2. do 5. otrzymają 6000 euro, miejsca od 6. do 10. nadal otrzymają 3000 euro, a na 11. miejscu 1000 euro. Punkty z finału będą podwajane co jeszcze bardziej wzmaga rywalizacje.
Aby zakwalifikować się do Wielkiego Finału, biegacze muszą wziąć udział w co najmniej 3 z 6 wyścigów kwalifikacyjnych i dotrzeć do pierwszej 11. Jeśli biegacz nie dotarł do pierwszej jedenastki, ale wziął udział w 3 z 6 wyścigów kwalifikacyjnych, nadal może udać się na Wielki Finał, ale na własny koszt i nadal ma szansę na wygranie wyścigu i nagrody pieniężne!
Ostateczny ranking Golden Trail World Series zostanie ustalony na podstawie 3 najlepszych wyników biegaczy w sezonie oraz ich wyniku w Wielkim Finale.
Golden Trail National Series
Podczas gdy celem GTWS jest zgromadzenie najlepszych sportowców z całego świata, celem GTNS jest zaproszenie do rywalizacji najlepszych sportowców krajowych i umożliwienie im wejścia do elity poprzez start w GTC i zmierzenie się z najlepszymi sportowcami świata. Każda seria krajowa przedstawia najlepsze wyścigi i najlepszych sportowców z każdego kraju + finał krajowy.
Edycje narodowe będą rozgrywane między innymi: we Francji i Belgii, Hiszpanii i Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii oraz Czechach-Słowacji-Polsce (wspólna edycja). W Polsce wyścig GTNS odbędzie się podobnie jak w ubiegłym roku w Lądku -Zdroju w ramach DFBG. Zawodnicy będą rywalizować na trasie zawodów Golden Mountains Trail na dystansie 33 km /+1500 metrów.
Trzech najlepszych mężczyzn i kobiet z Wielkiego Finału GTNS, który ma odbyć się na Azorach, zostanie zaproszonych do udziału w Mistrzostwach Świata Golden Trail w następnym roku. W roku, w którym odbędzie się GTC, nie będzie wielkiego finału GTNS, 3 najlepszych mężczyzn i kobiet z każdego finału GTNS otrzyma złoty bilet na Mistrzostwa Golden Trail.
Oczywiście GTWS 2021 będzie przebiegać zgodnie z planem, zakładając, że warunki sanitarne są bezpieczne i że wszyscy możemy wyjechać za granicę.
Tekst: Salomon Polska
Foto: materiały organizatora