facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Golden Trail Series 2019 z Wielkim Finałem w Nepalu

Po bardzo udanym sezonie inauguracyjnym zawodów cyklu Golden Trail Series, organizatorzy postanowili pójść za ciosem i jeszcze bardziej uatrakcyjnić imprezę. Do pięciu bardzo prestiżowych wyscigów z 2018, dołożono bieg we włoskich Dolomitach, a cały finał imprezy odbędzie sie w Nepalu gdzie zostanie rozegrany Annapurna Marathon. Tym samym cały cykl obejmie już czwarty kontynent i przybierze nazwę Golden Trail World Series.

 

Golden Trail Series to cykl biegów, który zadebiutował w 2018 roku. Można pokusić się o stwierdzenie, że GTS to swego rodzaju biegowa Liga Mistrzów, która została stworzona przez markę Salomon i jest przez nią wspierana. Każdy z pięciu biegów wchodzących w skład cyklu został wybrany bardzo staranie. Biegi charakteryzuje zbliżony do siebie dystans, ale każdy z biegów ma w sobie jakąś wyróżniającą się cechę. Zegama-Aizkorii, Mont Blanc Marathon, Sierre-Zinal, Pikes Peak Marathon, Ring of Steall Skyrace, zostały wybrane do serii nieprzypadkowo. Majowa Zegama Aizkorii – to bieg z bez wątpienia najlepszymi kibicami na świecie. Odbywający się w lipcu Mont Blanc Marathon – organizowany jest w najpiękniejszej górskiej scenerii. Sierpniowy Sierre-Zinal - jest najszybszym biegiem z serii i jednocześnie jednym z najstarszych górskich biegów na świecie. Amerykański Pikes Pik jest biegiem rozgrywanym najwyżej, a szkocki, rozgrywany we wrześniu Ring of Steall – jest najbardziej technicznym. W przyszłym roku do elitarnego grona zawodów dołączy włoski Dolomyths Run Skyrace, który rozegranie zostanie w przedostatni weekend lipca.

 

 

Przypomnijmy, że w 2018 roku najlepsi biegacze na krótkim dystansie spotkali się w finale cyklu podczas Otter African Trail Run w RPA. To był bieg na dystansie 42 km/+2600, a Polscy kibice mieli wiele powodów do radości za sprawą niesamowitego zwycięstwa Bartka Przedwojewskiego, który w wielkim  stylu poprawił rekord trasy. W przyszłym roku Wielki Finał cyklu, który każdego roku będzie rozgrywany w nowym miejscu, zostanie rozegrany w Himalajach w ramach Annapurna Marathon w Nepalu. Zawodnicy pokonają 42 km i 3560 metrów przewyzszeń, biegnąc w pewnych odcinkach biegu na wysokosci ponad 4100 metrów!

 

 

Cały cykl oprócz swojego prestiżu i poziomu sportowego zapewnia również zawodnikom wymierne korzyści finansowe, co z pewnością przełoży się na jeszcze większe zainteresowanie zawodami najlepszych zawodników świata. Przypomnijmy, że poza Bartkiem Przedwojewski, który w cały cyklu zajął piąte miejsce, w GTS uczestniczył z Polski jeszcze tylko Marcin Rzeszótko, który z pewnością zebrał wielkie doświadczenie w walce z najlepszymi.

 

Tegoroczną edycję wygrał Norweg Stian Angermund-Vik oraz Ruth Croft z Nowej Zelandii. Z pewnością miniony cykl zapamiętamy również z niesamowitych trzech zwycięstw Kiliana Jorneta, który wrócił po kontuzji w wielkim stylu. W amerykańskiej odsłonie cyklu – Pikes Peakw Kolordo, Amerykanka Megan Kimmel złamała 37-letni rekord trasy wygrywając wyścig kobiet. Finał cyklu w RPA to z kolei wspomniany juz popis biegania Bartka Przedwojewskiego i Holly Page, która triumfowała wśród kobiet.

 

 

W skład Golden Trail World Series 2019 wchodzą:

 

- Zegama - Aizkorri (Hiszpania) - 42,195m/+2736

- Mont Blanc Marathon (Francja) - 42km/+2780

- Dolomyths Run Skyrace (Włochy) – 22 km/+1700

- Sierre-Zinal (Szwajcaria) - 31 km/+2200

- Pikes Peak Marathon (USA) - 42 km/+2382

- Ring of Steall Skyrace (Szkocja) - 29 km/+2382

- Annapurna Marathon (Nepal) – 42 km/+3560

 

Poniżej możecie zobaczyć oficjalny, filmowy zwiastun nowego cyklu GTWS:

 

 

Sześć biegów, z których połowa będzie rozegrana na dystansie maratońskim, a druga połowa będzie nieco krótsza (około 20-30km), ma pozwolić również na włączenie sie do rywalizacji specjalistów od dystansów najkrótszych. Bardziej dojrzali biegacze mogą skupić się na trzech dystansach maratońskich. Najlepsi spotkają się w finale w Nepalu.

 

Warto również nadmienić, że Pikes Peak Marathon odbędzie się w weekend 24-25 sierpnia, tydzień później niż normalnie. To spore ułatwienie dla uczestników cyklu, którzy mogą tym samym mysleć o udziale zarówno w Sierre-Zinal, jak i Pikes Peak, które odbywały się tylko w odstępie siedmiu dni w poprzednich latach.

 

Aby zostać sklasyfikowanym w cyklu, zawodnicy będą musieli wziąć udział w trzech z sześciu wyścigów podczas serii. Najlepszych 10 mężczyzn i kobiet z największą liczbą punktów w trzech najlepszych wyścigach otrzyma bilet do Nepalu wraz z osobą towarzyszącą. Klasyfikacja końcowa  zostanie ustalona dzięki trzem najlepszym wynikom biegaczy w serii GTWS, a także ich wynikowi w Wielkim Finale.

 

Seria Golden Trail wyróżnia się w nowoczesnym świecie sportu i jest przeprowadzana z poszanowaniem wyjątkowych wartości, takich jak parytet, sprawiedliwość, przejrzystość i uczciwość. Wyścigi zostały wybrane, aby podkreślić najbardziej charakterystyczne wydarzenia w tej dyscyplinie sportu. Seria ma na celu promowanie profesjonalnych biegaczy jako światowej klasy sportowców. Każdy z sześciu wyścigów z serii został specjalnie wybrany ze względu na scenerię, wyzwanie, historię i atmosferę, które oferowane są zarówno biegaczom, jak i publiczności. Mamy nadzieję, że podobnie jak w tym roku, będziemy mogli się emocjonować cyklem również ze względu na udział Polaków.

 

 

Tekst: Przemysław Ząbecki

Foto: Jordi Saragossa

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-02-06
BIEGI GÓRSKIE
 

Poczuj magię Babiej Góry! – 11. Ultramaraton Babia Góra

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-13
BIEGI GÓRSKIE
 

NNormal – The Shoe, reinvented

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-15
BIEGI GÓRSKIE
 

Zimowe bieganie? Tak, ale na nartach!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-21
BIEGI GÓRSKIE
 

Ciemno, zimno, do mety daleko

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com