facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

FOTO-VIDEO Filmy

2018-05-28   FOTO-VIDEO
 

Wadi Rum - wielkościanowy raj?

Głęboko ukryty w pustynnym krajobrazie rejon Wadi Rum to jedyne takie miejsce na ziemi. To tutaj kręcono między innymi Marsjanina czy Star Wars: Rogue One. Nas jednak wielkie ściany wprost proszą o nowe drogi:-) Zobaczcie bardzo ciekawy film pokazujący nie tylko wspinaczkowe aspekty tego rejonu w Jordanii, ale także (a może przede wszystkim) odkrywającego kulturę i styl życia miejscowych Beduinów.

 
 
 
2018-05-25   FOTO-VIDEO
 

Trekking (i nie tylko) w Słowenii

Triglav National Park to miejsce wprost stworzone dla fanów sportów przestrzeni! Tym razem mocno wytatuowana zawodniczka Teamu Salomon, Kalen Thorien dołączyła do Romaina Raisson aby pokonać aż 260 kilometrów górskich tras. Jednak oprócz własnych nóg zdecydowali się używać również rowerów, kajaków a nawet „latającego skrzydła”:-)

 
 
 
2018-05-23   FOTO-VIDEO
 

Jak zdobyć Everest i Lhotse w dwa dni

Dla większości z nas zdobycie choćby jednego z tych szczytów było by spełnieniem marzeń. Jednak jak pokazuje zespół Steve Plain i Jon Gupta, da się zdobyć obie góry niemalże za jednym zamachem. Po co marnować dobrą aklimatyzację:-)

 
 
 
2018-05-18   FOTO-VIDEO
 

Tak było na K2 zimą

Przenieśmy się jeszcze na chwilę na zimowe K2. Zobaczcie bardzo fajny klip pokazujący w dużym skrócie, jak wygląda walka z zimowymi warunkami na tym gigantycznym szczycie. W rolach głównych Marek Chmielarski i Artur Małek.

 
 
 
2018-05-17   FOTO-VIDEO
 

Nowa Zelandia - miejscówki mniej znane

Zapraszamy na kolejny odcinek serii "A World Less Traveled". Tym razem Charlotte Durif i Josh Larson podczas swojej podróży dookoła świata postanowili spędzić trochę czasu odkrywając uroki wspinania w Nowej Zelandii. Trzeba przyznać że miejsca odwiedzili przepiękne:-). Zobaczcie sami.

 
 
 
2018-05-16   FOTO-VIDEO
 

Sherpas Cinema oraz Thule zapowiadają film “Loved by All - The Story of Apa Sherpa”

28 maja 2018 Sherpas Cinema udostępni oszałamiający wizualnie film krótkometrażowy „Loved by All – The Story of Apa Sherpa”. Historia jednego z najsłynniejszych szerpów w historii, Apy Sherpy, zostanie udostępniona online po serii prezentacji na najważniejszych festiwalach firmowych (od premiery na Banff Mountain Film Festival po projekcję na MountainFilm Festival w Telluride). Już teraz dostępny jest jego zwiastun.

 
 
 
2018-05-14   FOTO-VIDEO
 

Meteory - najpiękniejszy rejon na świecie?

Nie wiemy czy najpiękniejszy ale na pewno jeden z najbardziej malowniczych:-) Greckie Meteory to jedyny w swoim rodzaju rejon oferujący wspinanie w niewiarygodnej scenerii. Kiedyś, z uwagi na ogromne odległości miedzy przelotami, znany głównie jako mekka wspinaczy o mocnej psychice, teraz pomału przekształca się w miejscówkę dla zwykłych „zjadaczy magnezji”. Zobaczcie ciekawą produkcję mocno zachęcająca do wizyty w tym miejscu.

 
 
 
2018-05-14   FOTO-VIDEO
 

Dave Macleod w końcu odhacza swój wieloletni projekt

Dumbarton Rock to kolebka szkockiego bulderingu. To też miejscówka z bardzo specyficznym klimatem;-). Dave Macleod powrócił tam jakiś czas temu aby wyrównać porachunki z projektem który zrzucał go wielokrotnie na przestrzeni kilkunastu lat. Zobaczcie historię przejścia Gutbuster 8B+.

 
 
 
2018-05-11   FOTO-VIDEO
 

Atak na Annapurna III 7555 m n.p.m.

Przenieśmy się na chwilę w Himalaje Nepalu. To właśnie tutaj doborowy zespół w składzie David Lama, Hansjörg Auer i Alex Blümel podjął się w 2016 roku próby pierwszego przejścia niepokonanej południowo-wschodniej grani Annapurna III. Zobaczcie nagradzaną produkcję filmową pokazującą 5 tygodni walki ze zmęczeniem, pogodą i wysokością w ogromnej ekspozycji.

 
 
 
2018-05-10   FOTO-VIDEO
 

Od poważnej operacji do poprowadzenia 8c

Od poprowadzenia przez Hazel Findlay drogi Mind Control 8c minęło już sporo czasu. Jednak teraz mamy pretekst, aby powrócić na chwilę do historii stojącej za tym przejściem. Wszytko dzięki produkcji filmowej Jena Randalla pokazującej trudną drogę Hazel od poważnej operacji barku do powrotu na szczyt! Film ten pokazuje, że mimo załamania, kontuzji i kompletnego spadku formy można powrócić jeszcze silniejszym. Wymaga to oczywiście mnóstwo pracy i silnej woli. Zapraszamy na seans.

 
 
 
2018-05-10   FOTO-VIDEO
 

Deklaracja nieśmiertelności za darmo w sieci

Legendarna produkcja Marcina Koszałki jest już dostępna za darmo w sieci na serwisie ninateka.pl. Deklaracja nieśmiertelności opowiada historię  Piotra „Szalonego” Korczaka, człowieka który przez wiele lat podnosił poprzeczkę wspinaczki sportowej w Polsce. 1988 roku otworzył drogę która była wtedy jedynie pół stopnia łatwiejsza niż najtrudniejsza droga na świecie.

 
 
 
2018-05-08   FOTO-VIDEO
 

Górska droga Liv Sansoz

Odkąd po raz pierwszy, jeszcze jako nastolatka, zdobyła Mont Blanc, Liv Sansoz wiedziała, że chce związać swoje życie z górami. Dwukrotnie została mistrzynią świata w wspinaczce sportowej, a następnie poszerzyła swoje horyzonty o wspinaczkę mikstową, ski-alpinizm a nawet skoki base. W roku 2017, mając 40 lat, Liv wyruszyła ze swojego domu w Chamonix, aby w ciągu jednego roku zdobyć wszystkie osiemdziesiąt dwa alpejskie czterotysięczniki. Jak się okazało, nie wszytko poszło zgodnie z planem…

 
 
 
2018-05-07   FOTO-VIDEO
 

Omiš - konkurencja dla Paklenicy

Rejon Omiš leży nieco na południe od mega popularnej wśród polskich wspinaczy Paklenicy. Ten chorwacki rejon oferuje jednak nieskończone wprost możliwości wspinaczki w bardzo estetycznych formacjach tuż nad Adriatykim:-) 

 
 
 
2018-05-04   FOTO-VIDEO
 

Alex Honnold w Japonii

W marcu tego roku Alex Honnold odkrywał rejony wspinaczkowe Kraju Kwitnącej Wiśni. W podróży towarzyszyło mu dwóch znanych samurajów: Yuji Hirayama i Toru Nakajima. Patrząc na to ile ukrytych, wspinaczkowych perełek czeka na nas w tym wyspiarskim kraju, warto by rozejrzeć się za niedrogimi biletami i wpisać Japonię na listę tegorocznych celów wakacyjnych:-)

 
 
 
2018-05-02   FOTO-VIDEO
 

The Black Hole - dokument o wspinaczce w Chinach

Zapraszamy na drugi odcinek serii przybliżającej nam scenę wspinaczkową w Chinach. Tym razem poznamy „big crazy Spanish climbing guy”, czyli Raula Sauco i jego przygody ze zgłębianiem tajników chińskiego języka i kultury. Zobaczymy również jego próby pierwszego przejścia linii The Black Hole 5.13 w rejonie Liming, w prowincji Yunnan. 

 
 
 
2018-05-02   FOTO-VIDEO
 

Hazel Findlay i pierwsze przejście tradowego zacięcia za 8a+

Tainted Love o trudnościach 8a+ to nowa droga wytyczona przez Hazel Findlay. Zacięcie z rysą pokonane na własnej protekcji w niesamowitej ekspozycji dostarczyło Brytyjce niezłej dawki adrenaliny.

 
 
 
2018-04-30   FOTO-VIDEO
 

Gondo Crack czyli 8c na własnej

Obijać czy nie obijać? To pytanie pojawia się od wielu lat w społeczności wspinaczkowej i dotyczy trudnego problemy ubezpieczanie dróg które są możliwe do przejścia tradowo, czyli z zakładaniem własnej, „ruchomej” asekuracji.

 
 
 
2018-04-19   FOTO-VIDEO
 

Najtrudniejsza droga sportowa Wielkiej Brytanii

Jeszcze w zeszłym roku Steve McClure pokonał swój najtrudniejszy projekt w Malhalm Cove. 

 
 
 
2018-04-18   FOTO-VIDEO
 

Na nartach z Rysów

Zastanawialiście się jak wygląda wspinaczka na Rysy w warunkach zimowych i późniejszy zjazd żlebem? Zobaczcie ciekawy film z niedawnej akcji na najwyższym szczycie polskiej części Tatr.

 
 
 
2018-04-09   FOTO-VIDEO
 

Anna Stöhr na New Base Line 8B+

Odkąd czołowa zawodniczka bulderowego pucharu świata, Anna Stöhr zrezygnowała z walki o rankingowe punkty, dość często możemy spotkać ja w skałach! I oczywiście jej legendarna moc ładnie przekłada się na pokonywanie problematów wymyślonych przez naturę. Zobaczcie jak poradziła sobie, jeszcze w 2017 roku, z dwoma bardzo trudnymi klasykami w Magic Wood -New Base Line 8B+ i Steppenwolf 8B.

 
 
 
 
...
9
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com