facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-06-22
 

Fjallraven - impregnowane woskiem

Kiruna to najdalej na północ wysunięte miasto Szwecji. Położone jest w Laponii, ok. 150 km na północ od kręgu polarnego. Z czym się kojarzy? Z białymi nocami w lipcu i zorzą polarną zimą, szlakami pobliskiego parku narodowego Abisko oraz linią produktów outdoorowych marki Fjällräven.

W 1960 roku pewien Szwed w swojej piwnicy w szwedzkim mieście Örnsköldsvik skonstruował pierwszy plecak ze stelażem. Datę tę uznaje się za początek marki Fjällräven, której produkty powstają nie tylko z myślą o wygodzie ludzi, którzy ukochali przebywanie na łonie natury, ale także z poczucia odpowiedzialności za świat, który nas otacza. Fjällräven to funkcjonalny i wytrzymały sprzęt wyprodukowany z poszanowaniem ludzi, zwierząt, środowiska. Wrażenie, jakie sprawiają produkty Fjällräven, jest takie, że marka konsekwentnie realizuje plan podążania swoją ścieżką, nieco na uboczu głównych nurtów modowych odzieży outdoorowej. Fjällräven to czyste i ascetyczne wzory oraz kolory stworzone do użytku zarówno codziennego, w mieście, a także w terenie, od łatwego do najbardziej wymagającego trekkingu.

 Spodnie Kiruna Fjällräven przeznaczone są na niby zwyczajne użytkowanie, ale zwyczajne nie są. Wykonane są bowiem z tkaniny G-1000 o bardzo gęstym splocie (65 % poliestru i 35 % bawełny), pokrytym warstwą wosku Greenland Wax, oryginalnym wynalazkiem do zastosowań outdoorowych marki Fjällräven.

 

Materiał G-1000 jest trwały, oddychający, a także wiatro- i wodoodporny, chroni przed komarami, a także przed promieniowaniem słonecznym UVA i UVB. Z takimi spodniami można od razu ruszyć w plener.

 

Nałożenie wosku powoduje, że spodnie nabierają sztywności i pancerności. Jeśli komuś owe cechy nie odpowiadają (mam na myśli szczególnie ową sztywność) można się łatwo tego pozbyć poprzez wypranie odzieży w temperaturze 40 stopni w pralce. Jeśli ponownie potrzebujemy dostosować odzież do cięższych warunków pogodowych, można po raz kolejny nałożyć wosk. Jest to możliwe do wykonania samodzielnie w domu za pomocą kostki Greenland Wax dostępnej w sklepach sprzedających odzież Fjällräven.

 

Warto zapamiętać, że temperatura topnienia wosku to 55-60 st. C. Jeśli nałoży się większą ilość wosku, zyskamy większą odporność na temperaturę, wodę i wiatr. Mniej zapewni odczucie chłodu i oddychalność. Dzięki woskowaniu zwiększamy trwałość i żywotność odzieży.

 

 

Nie sposób opisać odzieży Fjällräven bez wstępu dotyczącego materiału G-1000, woskowania i idei czerpania przyjemności z przebywania na łonie natury z jednoczesnym poszanowaniem otoczenia. Tylko wtedy można zrozumieć fascynację, jaka otacza poszczególne produkty tej marki. Bo spodnie same w sobie, jeśli chodzi o krój, kolorystykę czy techniczne rozwiązania nie wyróżnia nic odkrywczego.

 

Kiruna posiadają prosty krój. Zapinane są na zamek i guzik. Mają szlufki, przez które można przepleść pasek. Są nieco zwężane ku dołowi. Dwie ukośne kieszenie z przodu pozwalają na schowanie rąk lub potrzebnych drobiazgów. Z tyłu dwie dodatkowe kieszenie są niezapinane. Kiruna wyglądają tak naprawdę jak normalne spodnie, które by można kupić w pierwszym lepszym sklepie z odzieżą. Ich siła tkwi jednak z zastosowanym materiale i pokryciu woskiem. To sprawia, że nie łapią brudu, krople deszczu spływają po nich nie wchłaniając się, nie straszne jest im tarcie o skały, nie pozwolą przeniknąć wiatrowi, dzięki czemu nie grozi nam wychłodzenie.

 

Są naprawdę pancerne, dla niektórych pewnie nieco nawet za sztywne. Chyba to jedynie poczytywałabym jako jakąś wadę – nie zawsze są wygodne, jeśli chodzi o mocne rozciągnięcie członków. Jednak mam gwarancję, że pędząc po dzieci do szkoły w ulewie, nie przemokną.


Ostatnio bardzo cenię odzież, która wygląda jak codzienna, a jednocześnie ma właściwości najlepszej odzieży outdoorowej. Takie są spodnie Kiruna marki Fjällräven.

Tekst: Kamila Gruszka


Pełna wersja recenzji sprzętu na

http://www.ceneria.pl/Fjallraven_spodnie_spod_znaku_lisa_polarnego,11449,444,0,1,I,informacje.html


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-03-28
SPRZĘT
 

Ostatnie buty trekkingowe, jakie kupisz

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com