facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-01-23
 

Festiwal Górnolotni: 23-25.01.15

GÓRNOLOTNI - Spotkania z Ludźmi Gór.

Trzydniowy festiwal organizowany w ramach cyklu “za horyzont domu”, oferujący pokazy najlepszych filmów górskich, spotkania z himalaistami i podróżnikami. Największe nazwiska w tym sporcie, niesamowite osobowości, fascynujące historie i piękne ujęcia z niezwykłych miejsc 

w górach na całym świecie. 

Spotkania te, to przede wszystkim okazja do prezentowania ludzi, którzy napędzani pasją wciąż przekraczają „horyzonty", podejmują trudy wypraw w odległe miejsca świata, aby tam poznawać nowych ludzi, badać ich kulturę, pomagać im, lub po to by pokonywać własne słabości. 

 
23 stycznia - piątek

Valley uprising film /g.20:00 

„Valley Uprising" - polska prapremiera filmu z serii Reel Rock Tour o początkach ruchu wspinaczkowego w dolinie Yosemite w Kaliforni. Pokazanie 50 lat wspinania, walki o styl wchodzenia na szczyty i kontrkultury, która urodziła się pod ścianami: picia wina, uciekania strażnikom i łojenia ekstremalnych dróg. Wciągający dokument nakręcony w bardzo specyficznym stylu i klimacie. Do obejrzenia - koniecznie! GRAND PRIX na festiwalach: Banff Mountain Film Festival-Canada, Kendal Mountain Film Festival-United Kingdom, Danish Adventure Film Festival-Denmark, Lądek Mountain Film Festival-Polska, Torelló Mountain Film Festival, Spain, Krakowski Festiwal Górski-Polska.

 


24 stycznia - sobota

Bartek Trela

Dolomity - ultramaraton /g.15:00 

Bartek Trela jest tarnowianinem i od dłuższego czasu stara się realizować swoje rozległe pasje. Jego głównym zamiłowaniem są góry i ich magnetyczne piękno. Jednak dwie bardzo niesympatyczne choroby przewlekłe, jakimi są astma oskrzelowa i migrenowe bóle głowy, uprzykrzały mu życie od młodych lat. Nie bacząc na to, że od ponad 19 lat pozostaje w ciągłym leczeniu, stara się amatorsko uprawiać różne sporty, głównie bieganie. 

W czerwcu 2014r ukończył North Face® Lavaredo Ultra Trail (119 km) z czasem 21:06:27. 

Bartek udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. 

Odwiedźcie jego stronę - www.pokonajastme.pl

 

Janusz Gołąb

K2 - a challenge to the sky /g.16:00

Janusz Gołąb - polski alpinista i himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I. Wspina się od 1985r. Wraz z Jackiem Fluderem i Staszkiem Piecuchem stworzyli zespół wspinaczkowy, który uzyskał przydomek „Dream Team". Później dołączył do nich Grzegorz Skorek. Ekipa ta w latach 90 XX w. i na początku XXI w. dokonała serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpej-skim w historii polskiego alpinizmu.

31 lipca 2014 Janusz Gołąb osiągnął kolejny ogromny sukces, zdobył drugi najwyższy szczyt Ziemi – K2, w dodatku dokładnie (31 lipca) w 60. rocznicę pierwszego w historii zdobycia tej góry.

 

Bogumił Słama - Tatry, Alpy /g.17:30

Przez wszystkie lata swojej działalności górskiej stanął na dziesiątkach szczytów i przeszedł wiele pięknych dróg prowadzących na nie. W Tatrach wszedł na większość szczytów i przeszedł chodź po jednej drodze na najsłynniejszych tatrzańskich ścianach, zarówno latem jak i zimą. W Alpach udało mu się pokonać piękne i słynne drogi na ścianach Mont Blanc, Les Droites czy Grandes Jorasses. 

Przez dwadzieścia lat był kierownikiem Centralnego Ośrodka Szkolenia PZA na Hali Gąsienicowej „Betlejemka". Jest instruktorem alpinizmu PZA, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich i przewodnikiem IVBV.

 

Jurek film /g.19:00

Jerzego Kukuczki nie trzeba nikomu przedstawiać. Wybitny himalaista. Najlepszy na świecie, jak twierdzą niektórzy. Drugi człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. W górach wytyczał nowe drogi lub zdobywał szczyty zimą. (...) 

Sceny z filmu Pawła Wysoczańskiego są przeplatane archiwalnymi nagraniami oraz współczesnymi wypowiedziami przyjaciół Jurka. Na ekranie pojawiają się wybitni polski himalaiści oraz Reinhold Messner, Carlos Carsolio i kilku Szerpów. 

Na udział w filmie zgodziła się również rodzina Kukuczki. Żona Celina przedstawia Jurka od tej „domowej" strony, jako kochającego męża i ojca. Syn Wojtek mówi smutną, ale jakże oczywistą prawdę, że tatę poznawał z książek.

 


25 stycznia - niedziela

Andrzej Muszyński

Himalaje Birmańskie /g.15:00

Andrzej Muszyński - pierwszy stypendysta Fundacji Herodot im. R. Kapuścińskiego. Wyróżniony w 2009 na Kolosach za udział w śmiałej przeprawie przez las równikowy w Gabonie. Laureat Kolosa 2013 za wyprawę w Himalaje Birmańskie oraz Nagrody im.    A. Zawady.

Jako jeden z niewielu białych przemierzył pieszo pół tysiąca kilometrów, docierając do „ostatniej wioski" w dolinie Nan Tamai, pokonał trzydzieści dwa wiszące mosty, spłynął tratwą dziewiczą rzeką Kassang i wspiął się na nienazwany szczyt z ostatnim żyjącym członkiem jedynego plemienia azjatyckich pigmejów.

 

Zdzisław Jan Ryn

Choroba Wysokogórska /g.16:30

Prof. Zdzisław Jan Ryn wprowadzi nas w świat ekstremalnych wysokości, w tzw. strefę śmierci,
w której ludzki organizm jest skazany na deteriorację, czyli wyniszczenie i śmierć. Tylko najlepiej przystosowani himalaiści mogę przebywać w tej strefie przez ograniczony czas. Około 25% osób, które na tych wysokościach uległy wysokościowemu obrzękowi mózgu/płuc i nie używały tlenu, ujawnia zaburzenia o cechach zespołu psychoorganicznego. Poznamy relacje alpinistów, którzy otarli się o śmierć. Prelekcja będzie ilustrowana zdjęciami z wypraw w Hindukusz i w Andy oraz fragmentami filmu "Bez Bakszyszu" w reż. Romualda Farata.

 

Krzysztof Wielicki

Mój wybór /g.19:00   *promocja książki

Krzysztof Wielicki to polski wspinacz, himalaista, alpinista, a także taternik. Jako piąty człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów oraz Karakorum. Jako pierwszy człowiek zimą wszedł na Lhotse, Kangczendzongę oraz Mount Everest. Samotnie zdobył też szczyt Gasherburm II oraz Nanga Parbat .W 2000 roku uhonorowany został prestiżową światową nagrodą Explorer, jest też członkiem The Explorers Club. W 2001 roku to blisko stuletnie stowarzyszenie nagrodziło alpinistę, jako pierwszego Polaka, prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. W latach 2005-2007 był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka"

 

Everest - poza krańcem świata film /g.20:30 

film w wersji 3D

Everest - poza krańcem świata to niepowtarzalny dokument o pierwszym wejściu na Mount Everest, łączący archiwalne materiały z legendarnej wyprawy, jej fabularyzowaną rekonstrukcję oraz rewelacyjne ujęcia samego szczytu w technologii 3D. To opowieść o jednej z najbardziej heroicznych wypraw w dziejach i historycznym zwycięstwie Sir Edmunda Hillary'ego i szerpy Tenzinga Norgaya nad najwyższą górą na Ziemi. (...) Film pozwala nie tylko poznać szczegóły tamtej historycznej podróży. Dzięki połączeniu materiałów archiwalnych, rekonstrukcji scen i ujęciom Mount Everestu w 3D przenosi nas w środek wyprawy i razem z nią na sam Dach Świata.

 

wystawy:

Krzysztof Wielicki - Mój wybór

krzysztof Wielicki swoje wyprawy wysokogórskie dokumentował za pomocą wspaniałych fotografii. Na Górnolotnych będzie można zobaczyć  najlepsze z nich w wielkim formacie. 


Maciej Obcowski - Korona Gór Polski

Korona Gór Polski to 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju w obiektywie Macieja Obcowskiego.

Maciej Obcowski - warszawiak ze śląskim pochodzeniem, miłośnik gór, podróżnik, zdobywca KGP, dyplomata. Autor bloga obrazy dnia (nie)codziennego, w którym opisuje ciekawe miejsca na świecie, ludzi, ich emocje i spostrzeżenia. Biegacz, maratończyk. Fan drogi krajowej nr 28.

 
Organizator: 

Centrum Sztuki Mościce

33-101 Tarnów

ul. Traugutta 1

tel. 14 633 46 00

 

Informacja, bilety:

http://www.csm.tarnow.pl/aktualnosci,732,gornolotni---spotkania-z-ludzmi-gor.htmlWięcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com