facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-07-05
 

Fantasia - trzecia polska droga w Taghii

Eliza Kubarska i David Kaszlikowski zgodnie z zapowiedziami tej wiosny ponownie zjawili się w marokańskiej wiosce Taghia.


Eliza Kubarska na FantasiiEliza Kubarska i David Kaszlikowski zgodnie z zapowiedziami tej wiosny ponownie zjawili się w marokańskiej wiosce Taghia, znajdującej się u wylotu trzech kanionów.
Egzotyczne miejsce, hektary dziewiczej skały i napalony na eksplorację zespół wytrawnych wspinaczy, który powrócił, by realizować marzenia i plany zrodzone jeszcze w czasie ubiegłorocznego wyjazdu. Eliza i David (tym razem bez Borka) już wtedy wypatrzyli bowiem drugą z największych ścian kanionu, w którym leży ząb Oujdad, a mianowicie Tagouimmt N’Tsouiannt (2977m). Po przeprowadzonych dochodzeniach okazało się, że kilka istniejących dróg hakowych i łatwiejszych klasycznych biegło narzucającymi się, najbardziej oczywistymi formacjami, natomiast najatrakcyjniejsze płyty pozostawały nietknięte.
Po zasięgnięciu opinii bywalców rejonu o swym poprzednim dokonaniu, Barracudzie 7c+ okazało się, że jeśli nowootwarta drogę ma być popularna (a o stworzeniu takiej linii myślał zespół), musi prezentować trudności bardziej dostępne „przeciętnym wspinaczom”. Ta myśl przyświecała ekipie przy nowej realizacji. Okazało się jednak, że wspomniane płyty są trudniejsze, aniżeli można to było ocenić z dołu. Najlepszą charakterystykę drogi, przedstawi sam David: „Szara skała wydawała się przyjemniejsza i bardziej gładka niż np. na Barracudzie. I rzeczywiście tak jest. Fantasia przypomina najlepsze wspinaczki Verdon... tyle tylko, że jest sporo dłuższa. Niesamowita ekspozycja, ciekawe wyciągi, przy tym nie tak jednorodne jak na Barracudzie (tam były głównie płyty). Najtrudniejsza część jest płytowa z czujnymi miejscami przypominającymi nieco Verdon, ale także polską Jurę. Na  Fantasii jest wszystko: zacięcia, rysy, oblaki, przewieszenia. Skalne wspinanie i wielka ściana. Można by powiedzieć że to skałki, tylko prawie na 3000 m. Mimo wszystko Fantasia jest poważną górską linią – z wszystkimi tego konsekwencjami”. 

Mimo wielu przeciwności, zapalenia błędnika u Davida i odwodnienia w drugim dniu finalnego ataku, w dniach 23-24 maja udało się w ciągu poprowadzić całą 700-metrową wspinaczkę w stylu RP. Fantasia 7b+/c jest osiemnastowyciągową drogą poprowadzoną na najwyższej ścianie w całym Atlasie Wysokim. To już trzecia polska realizacja w tym rejonie i bez wątpienia jedna z ciekawszych polskich realizacji na dużych skalnych ścianach w ostatnim czasie.6 (133) 2005

(kb)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com