facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-07-09
 

Ekspedycja przez bezdroża Rosji

Magadan, rosyjski port nad Morzem Ochockim, odległy od granic Polski o 12 tysięcy kilometrów, stał się celem ekspedycji samochodami terenowymi.
Mercedes G/Allegro Syberia Expedition 2009, to wyprawa pięciu Polaków: aktora Mateusza Damięckiego, organizatora wielu wypraw Dominika Kopczyńskiego, podróżnika Tomasza Torunia i towarzyszących im dwóch operatorów filmowych. Wyrusza z nimi również Bergson.

Samochody terenowe opuszczą Warszawę 16 sierpnia. Celem wyprawy jest osiągnięcie ostatniego punktu trasy – Magadanu, miasta związanego z historią tysięcy Polaków wywiezionych do syberyjskich obozów pracy i na Kołymę. Zanim wyprawa dotrze na kraniec Rosji, ważnym miejscem na trasie przejazdu będzie zamieszkana przez polskie rodziny syberyjska wieś Wierszyna, położona nad rzeką Idą. Jej ludność to potomkowie polskich zesłańców z końca XIX w. Uczestnicy ekspedycji zawiozą wszelkie przybory szkolne potrzebne dla tamtejszych dzieci wraz z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym.

12 tysięcy km bezkresnej podróży

Wyprawa w tak odległy zakątek Rosji, nie mogłaby się odbyć, gdyby nie zapalczywość uczestników, ich odwaga, ale także zaplecze wielkiej ilości potrzebnego sprzętu. Przejechanie 8500 km do polskiej osady Wierszyna i kolejne niemal 5000 km do portu w Magadanie to podróż, w której uczestnicy będą zdani wyłącznie na siebie. Surowym warunkom pogodowym, które zastaną podróżników oraz bezkresnym bezdrożom tajgi i tundry można stawić czoła, mając do dyspozycji sprzęt najwyższej klasy. Outdoorowa marka Bergson zapewnia globtroterom sprzęt potrzebny do komfortowego spania – wodoodporne namioty, termiczne śpiwory oraz pojemne i wytrzymałe plecaki do przechowywania odzieży i niezbędnych na wyprawie przedmiotów.

Trasa pełna wyzwań
Dotarcie na kraniec kontynentu wymaga od załogi Mercedes G/Allegro Syberia Expedition 2009, pokonania setek kilometrów w terenie, gdzie nie ma utwardzonych dróg, a jedynie kamieniste, często leśne szlaki, które przy opadach deszczu zamieniają się w błotniste bagna. Wyprawa narażona jest na wiele niebezpieczeństw, ale także na zmęczenie, zmiany temperatur i awarie pojazdów. Ze wszystkimi przeciwnościami losu podróżnicy będą musieli zmierzyć się sami. Ta wielka przygoda o szczytnym celu – misji humanitarnej dla biednych uczniów z Wierszyny, musi zakończyć się sukcesem. Uczestnicy wyprawy zamierzają pokonać całą trasę w dwa miesiące.

Ekipa Mercedes/Allegro Syberia Expedition 2009
Mateusz Damięcki – pomysłodawca wyprawy, aktor, znany z ról w ekranizacji „Przedwiośnia”, uczestnik „Tańca z Gwiazdami” i znanej produkcji telewizyjnej „Teraz albo nigdy”. Właściciel samochodu terenowego Mercedes G 230 z 1982 roku, który po specjalnym przygotowaniu wyrusza na wyprawę.
Dominik Kopczyński – kierownik ekspedycji, reżyser i podróżnik, doświadczony uczestnik wypraw off-roadowych, m.in. w północno-zachodniej Afryce oraz Transsyberii z 2003 roku, podczas której wytyczył po raz pierwszy trasę przez Syberię i dotarł do Magadanu.
Paweł  Długołęcki
– montażysta, operator filmowy, prywatnie przyjaciel Mateusza Damięckiego od najmłodszych lat.
Piotr Racinowski
– operator filmowy i producent telewizyjny, współtwórca programów o m.in. tematyce off-roadowej.
Tomasz Toruń
– podróżnik, biznesmen.

Źródło: BERGSON
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-14
BIZNES
 

Apidura – nowa marka dla bikepackerów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-13
BIZNES
 

Fjallraven Classic 2024

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com