facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Ekobieganie w Małopolsce – UTM Ultra Trail Małopolska

W najbliższy weekend, 17- 19 czerwca 2016 roku, zapraszamy na nową imprezę biegową - Regatta Ultra Trail Małopolska, w skrócie UTM. Skojarzenie z najsłynniejszym biegiem alpejskim wokół Mont Blanc – UTMB (Ultra-Trail du Mont-Blanc) jest nieprzypadkowe.

Biegacze będą mieli do czynienia z podobnym dystansem (170 km) i przewyższeniami (+/- 9 000).

 

„Trenuję w Małopolsce - tutaj są moje ulubione szlaki, miejsca i trasy biegowe. Najczęściej biegam w najbliżej położonych Beskidach: Makowskim i Wyspowym oraz Gorcach. Tutaj są dobrze oznaczone szlaki, piękne widoki i doskonały dojazd. Pół godziny samochodem z Krakowa i zapominam o smogu, korkach i natłoku obowiązków w pracy. Zależy mi na tym, żeby uroki tych miejsc poznało więcej osób” - przekonuje organizator, Paweł Derlatka z Fundacji 4 Alternatywy.

 

 

Trasa Ultra Trail Małopolska zaczyna się w Beskidzie Makowskim, przebiega przez Beskid Wyspowy i Gorce, aby powrócić do Beskidu Wyspowego i na metę w Makowskim. Po drodze zahacza o schroniska na Luboniu Wielkim, Starych Wierchach i Turbaczu, odwiedza także bazę namiotową Lubań. To typowo beskidzkie bieganie, jednak ze względu na długą trasę oraz kilometry do pokonania nie tylko w poziomie, ale także w pionie, będzie stanowić jedno z najpoważniejszych wyzwań biegowych w Polsce. Z tego względu organizatorzy zaplanowali także krótsze biegi: MSM na dystansie 48 km oraz dla początkujących biegaczy M10, czyli 10 km ze startem i metą w Myślenicach na Zarabiu. Wszystko po to, by każdy miał okazję poznać uroki tych terenów.

Regatta Ultra Trail Małopolska to impreza biegowa nie tylko dla dorosłych – przewidziane są także biegi dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w pięciu grupach wiekowych, na dystansach od 200 do 1300 metrów. Przewidziano nagrody dla zwycięzców, ale głównym celem nie jest rywalizacja, a popularyzacja aktywnego, zdrowego stylu życia oraz najprostszej formy ruchu, jaką jest bieganie już od najmłodszych lat.

 

 

Ponieważ nie samym bieganiem żyje człowiek, Ultra Trail Małopolska ma swoje drugie, bardzo ważne oblicze. W niedzielę, 19 czerwca, odbędzie się Eco Fest. Będzie on okazją do zabawy i nauki, a także ukoronowaniem trzech lokalnych konkursów: plastycznego, fotograficznego oraz filmowego – wszystkie dotyczące tematyki przyrodniczej i ekoturystycznej. Kim jest ekopodróżnik, co to jest questing i jak dbać o czystość powietrza – tego będzie można dowiedzieć się z prelekcji w Strefie Powietrza Eco Fest – oczywiście w plenerze! O godz. 11.30 odbędą się pod patronatem marki Regatta warsztaty „Projektujemy koszulki z motywem ziemi”, których celem będzie promocja mody na bycie „eko”. Podczas spotkania uczestnicy zaprojektują wakacyjne koszulki Regatta z nadrukami, symbolami i motywami związanymi z przyrodą i ochroną środowiska. Warsztaty poprowadzą wolontariusze z Fundacji Nowe Centrum i ARTzony Ośrodka im. C.K. Norwida w Krakowie, którzy przygotowali wiele ciekawych szablonów, stempli i inspirujących obrazków, wykorzystując materiały wtórne i zasoby przyrody. Wszystko po to, aby w te wakacje nosić się ekologicznie!

 

Podnoszenie świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska naturalnego i podjęcie odpowiedzialności za nie, to założenia przyświecające organizacji całej imprezy Ultra Trail Małopolska. Wyposażeniem obowiązkowym każdego biegacza powinien być osobisty kubek, by nie zanieczyszczać środowiska jednorazowymi pojemnikami. Śmieci nie można wyrzucać na trasie, dozwolone będzie jedynie składowanie na punktach odżywczych. By to ułatwić, organizator zapewnia uczestnikom biegu worki na śmieci i woreczki na środki higieniczne. Akceptując reguły zawarte w Zasadach Eco & Fair Play - załączniku do Regulaminu Ultra Trail Małopolska, każdy uczestnik biegu staje się Ambasadorem Środowiska Naturalnego. Swoją postawą chroni środowisko naturalne, dba o utrzymanie krajobrazu i ekosystem, mając świadomość, że człowiek, jak każdy żywy organizm, jest elementem środowiska przyrodniczego i podlega jego prawom.

 Województwo Małopolskie i Region Rhône-Alpes z Chamonix (miejsce startu UTMB) to regiony partnerskie. Małopolskie góry są więc odpowiednią areną do organizacji podobnego biegu w Polsce. Impreza odbywa się ze wsparciem programu Regatta RUSZ SIĘ!, który promuje imprezy, podczas których swoje aktywności mają nie tylko ambitni biegacze, ale także towarzyszące im rodziny. Warto wybrać się do Myślenic w najbliższy weekend!

Szczegóły wydarzenia na: www.ruszsie.org
Program „Regatta RUSZ SIĘ!” powstał z myślą o ludziach, którzy lubią wychodzić z inicjatywą i chcą zachęcać innych do aktywnego spędzania czasu. Każdy, kto chciałby zorganizować imprezę lub cykl wydarzeń, których celem jest zachęcanie do aktywnego wypoczynku, może zgłosić swój projekt poprzez formularz na stronie programu www.ruszsie.org. Ciekawe inicjatywy mają szansę uzyskać wsparcie produktowe od marki odzieży outdoorowej Regatta. Więcej informacji o wspieranych przez program imprezach w kalendarium na stronie www.ruszsie.org.

 Twórcą programu „RUSZ SIĘ!” jest Regatta, brytyjska marka odzieży outdoorowej, stworzona zarówno dla sportowców, jak i wszystkich miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu. Regatta to rodzinna firma istniejąca na rynku od ponad 30 lat, która swoją popularność zdobyła, oferując ubrania o wysokich parametrach, ale w przystępnych cenach. Więcej: www.regatta.pl.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-02-18
BIEGI GÓRSKIE
 

Rudawy Zimowy Festiwal Biegowy

Komentarze
0
 
 
Kinga Pachura
 
2021-10-27
BIEGI GÓRSKIE
 

Ultramaraton Babia Góra 2022 - start zapisów

Komentarze
0
 
 
Kinga Pachura
 
2021-07-27
BIEGI GÓRSKIE
 

Weekend biegowy na Babiej Górze!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com