facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich częścią Golden Trail National Series!

Niepełna dwa tygodnie minęły od ogłoszenia kolejnej, trzeciej już odsłony Golden Trail World Series, w której najlepsi biegacze górscy na świecie będą rywalizować o sławę, prestiż i spore - jak na te dyscyplinę sportu - pieniądze. Kto uważnie śledzi projekt marki Salomon, która stoi za stworzeniem tej "Ligi Mistrzów Biegaczy Górskich", ten wie, że w tym roku na fali sukcesu organizacyjnego pierwszej edycji GTWS powstały edycje narodowe cyklu, czyli Golden Trail National Series. W mijającym roku cykle narodowe odbywały się we Włoszech, oraz w połączonych formułach we Francji/Belgi, Hiszpanii/Portugalii oraz Czechach/Słowacji. W przyszłym roku do kalendarza czesko-słowackiej GTNS dołączy jeden z największych polskich festiwali biegów górskich - DFBG, który na potrzeby cyklu stworzył nowy bieg Golden Mountains Trail.

Fot. Łukasz Buszka

 

Jakiś czas temu informowaliśmy, że światowa edycja GTS stanie się w przyszłym roku jeszcze bardziej atrakcyjna. Dosypano do puli więcej pieniędzy, zmieniono regulamin cyklu w taki sposób, aby zwiększyć rywalizację wśród biegaczy, zapowiedziano bardziej rygorystyczne kontrole antydopingowe. Wszystko zakończy się Wielkim Finałem w Argentynie, gdzie każde zdobywane punkty będą podwojone. Podobna rewolucja czeka edycje narodowe. Golden Trail National Series również będą rozgrywane według nowych zasad, a Wielki Finał będzie równie atrakcyjny jak finał światowy.

 

W roku 2020 edycje narodowe będą rozgrywane tak samo jak w poprzednim roku we Włoszech,  a na wspólną organizację serii zdecydowały się Belgia z Francją, Hiszpania z Portugalią oraz Czechy ze Słowacją, do której dołączy Polska. Polskie zawody odbędą się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich – jednej z największych imprez w naszym kraju. Najlepsi zawodnicy z Polski, Czech i Słowacji będą rywalizować na trasie nowego biegu Golden Mountains Trail na dystansie 33 km/+1500.

 

Na potrzeby GNTS została stworzona niezwykle malownicza trasa, wiodącą głównie przez Złote Góry, przechodząca przez ruiny zamku Karpień i charakterystyczny Trojak. Zawody odbędą się w piątek o godzinie 15, a na ich ukończenie przewidziany jest limit czasowy wynoszący 7 godzin. Najlepsi zawodnicy otrzymają nagrody pieniężne, a dekoracja będzie miał miejsce w sobotę, tuż przed wieczornym koncertem.

 

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2019; fot. Piotr Dymus

 

W ramach czesko-słowackiej-polsko GTNS w przyszłym roku rywalizacja toczyła się w następujących zawodach:

 

26.04 Salomon Baba Kamzik - 26 km/+800

02.05 Czech Energy Perun Skymarathon – 41 km/+3400

30.05 Salomon Valassky HRB – 30 km/+110

06.06 Poludnica Run- 23km/+1500

17.07 Golden Mountains Trail – 33km/+1500

22.08 Salomon Jesenicky Marathon – 42 km/+1800

 

Biegaczom rywalizującym w GTNS w ogólnym rankingu będą uwzględnione ich trzy najlepsze wyniki w wyścigach kwalifikacyjnych  (Salomon Baba - Kamzík / Czech Energy Perun Skymaraton / Salomon Valašský Hrb / Poludnica Run / Golden Mountains Trail) plus wynik finału edycji narodowej, która tak jak w tym roku odbędzie się w ramach Salomon Jesenicky Maraton.

 

Top 3 najlepszych kobiet i mężczyzn każdej narodowej edycji GTNS otrzyma zaproszenia na Wielki Finał, który odbędzie się w ramach Volcanoes Trail na Azorach. Oczywiście wszelkie koszty logistyczne oraz pobytu leżą po stronie organizatora cyklu. W Wielkim Finale na Azorach zawodnicy będą z kolei rywalizowali o udział w światowej edycji Golden Trail Series w roku 2021. Najlepsza trójka zawodników i zawodniczek będzie miała zapewniony udział oraz pokryte koszty uczestnictwa w trzech wybranych przez siebie zawodach cyklu GTWS 2021.

 

Dynamiczny rozwój światowej jak i narodowych edycji Golden Trail Series powoduje, że do organizatorów cyklu zgłaszają się coraz to nowe kraje gotowe tworzyć narodowe serie w swoich krajach. Kierunek rozwoju wydaje się więc wyznaczony. Z jednej strony mamy zapewnienia, że kolejne kraje będą tworzyć swoje narodowe serie, z drugiej głośno mówi się, że formuła światowego GTS będzie w 2021 roku poszerzana o nowe zawody, pochodzące właśnie z cyklów narodowych. Prowadzi to również do wewnętrznej rywalizacji między zawodami w danym cyklu. Organizacja, poziom sportowy, frekwencja to główne czynniki, które będą brane pod uwagę w kontekście dołączenia do światowego GTS.

 

Mówi Przemysław Ząbecki - Community Manager Running/Outdoor Amer Sports Polska:

 

Bardzo się cieszymy, że w przyszłym roku dołączymy do czesko-słowackiego cyklu Golden Trail National Series. Póki co trzy imprezy będą się odbywały w Czechach, dwie na Słowacji i jedna w Polsce. Formuła rywalizowania w trzech sąsiadujących ze sobą krajach wydaje nam się atrakcyjna, tym bardziej, że poziom sportowy reprezentowany przez naszych sąsiadów jest naprawdę wysoki. Konfrontacja naszych zawodników z Czechami i Słowakami zawsze jest bardzo zacięta. Dla nas naturalnym wyborem miejsca na polską odsłonę GNTS był Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju, który jest wspierany przez markę Salomon od początku swojego istnienia.


Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2019; fot. Jacek Deneka

 

DFBG to jedna z największych imprez biegowych w naszym kraju. Świetna organizacja, atmosfera, klimat i sprawdzony partner po drugiej stronie to wszystko powoduje, że zdecydowaliśmy się tworzyć GTNS właśnie w Lądku-Zdroju. Dla potrzeb GTNS powstaje specjalna trasa, wyznaczona przez Piotrka Hercoga o długości 33 km i przewyższeniach +1500 metrów. Golden Mountains Trail odbędzie się w piątek 17 lipca o godzinie 15, a biegowi będzie towarzyszył specjalny branding strefy startu i mety. Mamy nadzieje, że formuła GTNS będzie atrakcyjna dla naszych czołowych biegaczy i pojawią się oni nie tylko w Lądku-Zdroju, ale też na czeskich i słowackich trasach. Sama uczestnictwo w Golden Trail National Series powinno być dla biegaczy świetną przygodą”.

 

W tegorocznej edycji GTNS CZ-SK bardzo dobrze radziła sobie Natalia Tomasiak, która do samego końca rywalizowała o zwycięstwo w całym cyklu z Czeszką Magdą Horką. Na skutek uchybień regulaminu, Polka zajęła ostatecznie drugie miejsce, mimo, że zgromadziła taką samą liczbę punktów jak zwyciężczyni cyklu oraz wygrała finałowe zawody – Jesenicky Marathon, wyprzedzając Czeszkę o dobrych kilka minut. Marnym, ale zawsze pocieszeniem jest fakt, że przypadek Natalii Tomasiak pociągnął za sobą spore zmiany w regulaminie Golden Trail Series w roku 2020.

 

Więcej o całym cyklu Golden Trail Series przeczytacie na:

https://www.goldentrailseries.com/ oraz https://www.goldentrailseries.com/series/cze/


Natomiast więcej o biegu Golden Mountains Trail tutaj: http://dfbg.pl/

 

Źródło: informacja prasowa

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-21
BIEGI GÓRSKIE
 

11. Ultramaraton Babia Góra przeszedł do historii!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-02-06
BIEGI GÓRSKIE
 

Poczuj magię Babiej Góry! – 11. Ultramaraton Babia Góra

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com