facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-03-25
 

Dobór butów wspinaczkowych wg Rock Pillars

Przedstawiamy poradnikową część WorkBooka Rock Pillars w polskiej wersji językowej.
Cholewka i wykończenie wewnętrzne buta

Buty Rock Pillars wykonywane są ze skóry naturalnej, syntetycznej bądź połączenia obu tych materiałów. Tradycyjnie stosowanym materiałem używanym przy produkcji cholewki jest skóra zamszowa. Zapewnia ona komfort, odpowiedni poziom higieny oraz oddychalność. Aby zredukować jej rozciągliwość, od środka wzmacniana jest bawełnianą podszewką. Nowocześniejszym i bardziej zaawansowanym technologicznie materiałem jest syntetyczna imitacja skóry wykonana z mikrowłókien PES. Materiał ten cechuje się wyższymi parametrami giętkości oraz wymiarowej stabilności. Zapewnia to częściową elastyczność obuwia (wygoda bez nadmiernego zdefasonowania). Syntetyczne materiały pozostają w tyle za naturalną skórą, jeśli chodzi o parametry higieniczne, jednak ich mocną stroną jest możliwość prania, bez utraty właściwości.





Wyściełany język

Miękki, oddychający język składa się z 3 warstw: chłonnej podszewki, perforowanej pianki i siateczki 3D. Takie rozwiązanie zapewnia idealną wentylację buta; nagromadzona wilgoć wydalana jest do warstw zewnętrznych, skąd może swobodnie odparować.

Bezszwowa pięta

Od 1994 roku Rock Pillars stosuje specjalną konstrukcję cholewki, która pozbawiona jest szwu w obrębie pięty. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa wygodę użytkowania; nie powoduje nieprzyjemnych podrażnień czy otarć. Ma to kluczowe znaczenie szczególnie w modelach z bardzo mocnym naciągiem pięty.

Śródpodeszwa

Jest to jedna z ważniejszych części konstrukcji buta wspinaczkowego, która nadaje im sztywność. W znaczącym stopniu wpływa na wzmocnienie konstrukcji i stabilność kształtu. W zależności od użytego tworzywa, jego grubości i zastosowanej technologii, śródpodeszwa definiuje wrażliwość czucia oraz stabilność na krawądkach. Nowoczesne technologie wykorzystują termo-formowanie elastycznych materiałów, które cechują się swego rodzaju „pamięcią” pierwotnego kształtu. Rock Pillars stosuje w produkcji 3D Fit System.

Śródpodeszwa 3D Fit

Konstrukcja termo-formowanej śródpodeszwy o wypukłym kształcie, zapewniająca wsparcie palcom oraz nadająca konstrukcyjnej sztywności dla jak najlepszego przeniesienia sił. Wykonana została z aktywnych termicznie, elastycznych, zachowujących kształt materiałów.

Brzeg, gumowe wstawki i przeniesienie sił

Wszelakie elementy gumowe, zarówno te chroniące cholewkę, jak i cała podeszwa, to jedne z najważniejszych elementów w konstrukcji buta (obok kształtu kopyta i materiału cholewki). Owe panele nie tylko kryją i zabezpieczają cholewkę / stopę przy intensywnym użytkowaniu w skałach, ale są także ważnym punktem konstrukcji i wnoszą istotny wkład w funkcję buta wspinaczkowego – nadania stopie odpowiedniej stabilności. Poprawny rozkład sił bazuje na znajomości anatomii stopy i wymogów stawianych przez poszczególne techniki wspinaczkowe. Ta wiedza właśnie definiuje prawidłowy kształt i umiejscowienie elementów gumowych jak również dobór samej gumy. Ręczne wykonanie i prawidłowe naciągnięcie wszystkich elementów to alchemia tego rzemiosła. Nowo opatentowany system 3-Force jest przykładem niekończącego się trudu wkładanego w „inżynierię wspinaczkową”.

Naciąg pięty

Słabszy czy mocniejszy naciąg pięty zapewnia właściwe ułożenie stopy i przekazanie sił w kierunku palców. Optymalna siła naciągu jest zdefiniowana konstrukcyjnie. Część ta jest wykonana ze specjalnej gumy Durarand, która zachowuje idealnie zachowuje pierwotne naprężenie i przenosi siły ku przodowi.

Perforowana pięta

Dzięki perforacji pięta jest bardziej elastyczna i zapewnia lepsze tarcie podczas haczenia. Dla zapewnienia tych właściwości pięta wykonana została z bardzo giętkiej, zapewniającej świetną przyczepność gumy STICKYRAND.

Gumowy panel na przodzie


Z przodu na wysokości palców, szczególnie w okolicach dużego palca, materiał cholewki bywa chroniony przez niewielki kawałek bardzo przyczepnej, specjalnej gumy o grubości około 0,9 mm. Taka konstrukcja zabezpiecza but przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz pozwala skuteczniej przenieść siłę na palce podczas podhaczania w dachu czy na technicznie wymagających drogach.

Opatentowany System 3-Force®


Wzmocnienia gumowe w okolicach palców stosowane są w butach RP już od 1994 roku. Najnowszy system 3-Force® to wielki krok naprzód - unikalna, opatentowana konstrukcja opiera się na zastosowaniu w okolicy przedstopia specjalnie formowanego płata gumy, napiętego w trzech punktach, tak aby aktywnie stabilizował front stopy. Patent ten pozwala na redukcję skręceń stopy oraz zmniejsza ilość siły, jaką musimy przyłożyć podczas stawania na małych krawądkach. Rozwiązanie bardzo przydatne podczas trudnych technicznie i długich dróg, gdzie nasza stopa szybciej ulega zmęczeniu.

Opatentowany system 3-Force®:

- stabilizuje wewnętrzną krawędź podeszwy (przy dużym palcu), przenosząc naprężenia z rejonu podbicia;
- stabilizuje przednią część cholewki (w okolicach nasady palców);
- stabilizuje ułożenie palucha, zabezpiecza przed przemieszczaniem się w pionie.

Systemy zapinania butów

System zapinania buta wspinaczkowego jest ważnym elementem konstrukcyjnym. Wpływa zarówno na komfort jak i stabilność górnej części stopy, a także niejednokrotnie na technikę wspinania. Rock Pillars oferuje 4 różne systemy: klasyczny wiązany oraz szybki wiązany (oznaczane skrótem literowym – LU Lace-Up i Quick Lace-up), zapinany na rzepy (QC Quick Closure) oraz wciągany (Slipper).



Wciągane – Slipper
Wyposażone są w wysokiej jakości elastyczną gumę na wysokości śródstopia. Są idealnym rozwiązaniem dla wspinaczy, którzy nie chcą zawracać sobie głowy żadnego rodzaju wiązaniem. Buty wciągane nie pozwalają regulować dopasowania, są jednak bezkonkurencyjnie szybkie w zakładaniu.



Szybkie wiązanie – Quick Lace-up

W systemie tym sznurowadła przechodzą przez specjalne szlufki skórzane, które sprawiają, że jedno pociągnięcie wystarczy, aby idealnie dopasować but.


 
Rzepy Quick Closure (QC)
Dzięki zastosowaniu bardzo wytrzymałych rzepów Velcro gwarantuje wysoki komfort oraz szybkie i łatwe dopasowanie. To idealnie rozwiązanie w sytuacjach, gdy co chwilę musisz ściągać i zakładać buty.


 
Lace-up (LU)
Klasyczny system wiązania może wydać się niektórym mniej wygodny, jednakże jest polecany dla wszystkich osób, które nie mają typowego kształtu stopy. Sznurowanie pozwala na bardzo dokładne i precyzyjne dopasowanie buta. System ten może jest mniej praktyczny od pozostałych, lecz dobrze związane buty będą idealnie leżały przez długi czas bez konieczności ponownego wiązania.
 
Teoria tarcia i przenoszenie siły


Jak powszechnie wiadomo z tarciem mamy do czynienia w momencie, gdy dwa materiały (ciała) są przesuwane względem siebie. Zależy ono od powierzchni styku obydwu obiektów. We wspinaczce na tarcie wpływa kilka istotnych czynników:    
 

Pogoda

Temperatura – dotyczy parametrów fizycznych tworzyw; uogólniając, najlepszą przyczepność guma osiąga w temperaturach z zakresu 5 – 15°C. Firmy specjalizujące się w produkcji obuwia wspinaczkowego tak dobierają mieszanki gum, aby najlepsze osiągi miała ona przy 0-5°C; poniżej tego zakresu guma staje się zbyt twarda i nie dopasowuje się tak dobrze do faktury skały, z kolei powyżej staje się za miękka, co wiąże się z szybszym zdeformowaniem i zużyciem. Dlatego też buty wspinaczkowe najlepiej pracują w stosunkowo niskich temperaturach. Ww. zakres jest najlepszym kompromisem pomiędzy najlepszą przyczepnością a trwałością.

Wilgotność – wilgotność powietrza, tak samo jak wilgotność skały, redukuje przyczepność gumy.

Skały


Kąt nachylenia/przewieszenia – współczynnik tarcia zależy od kąta nachylenia skały; mniejszy stopień nachylenia przekłada się na większe tarcie.

Struktura powierzchni – faktura i ziarnistość skał mają bezpośrednie przełożenie na tarcie. Ostra tekstura zapewnia najlepsze tarcie, z kolei gładka jest mniej korzystna dla „przyczepności”.

Wspinacz

Nacisk – specyficzny nacisk wytwarzany przez wspinacza na skale sprawia, że rzeczywista powierzchnia styku gumy i skały jest większa (guma pod ciśnieniem odkształca się).

Powierzchnia styku – większa powierzchnia przekłada się bezpośrednio na zwiększenie tarcia. Odpowiednia technika ułożenia stopy i balans ciałem pozwalają skutecznie zwiększać powierzchnię kontaktową i tym samym wpływać na tarcie.

 


Buty

Sztywność – musi być odpowiednio wypośrodkowana. Miękka podeszwa doskonale współgrać będzie z każdą nierównością skały (maksymalizując tarcie), jednakże konstrukcyjna sztywność jest niezbędna dla prawidłowego podtrzymania i wzmocnienia stopy na małych krawądkach.

Guma
– ta stosowana do produkcji podeszew w butach wspinaczkowych to wielka alchemia. Jej parametry są określone przez szereg składników. Musi mieć odpowiednią twardość i przyczepność, ale przede wszystkim odpowiednie właściwości wysoko elastyczne umożliwiające dobrą współpracę między gumą i skałą. Mieszanka musi być odpowiednio miękka, aby dobrze przylegać do struktury skały, penetrować wszelakie nierówności w jej strukturze, a zarazem nie odkształcać się trwale i nie ślizgać się bezwładnie.

Miękkość gumy jest również determinowana przez temperaturę. „Lepka” guma, która łatwo przenika do mikrostruktur skały, pozostając przy tym wystarczająco twardą, aby gwarantować stabilność na krawądkach, to najbardziej odpowiednia mieszkanka dla butów wspinaczkowych. Ważnym czynnikiem jest ponadto odporność na zużycie, która wpływa bezpośrednio na trwałość naszych butów.

Ciągłe prace nad ulepszaniem mieszanek gumowych i modyfikacje w ich właściwościach są tak samo istotne we wspinaczce, jak w przypadku Formuły 1. Aby zapewnić idealne tarcie, potrzebny jest szereg badań z dziedzin fizyki i chemii. Rock Pillars od ponad 20 lat inwestuje w rozwój, na bieżąco konfrontując najnowsze osiągnięcia z realiami w warunkach bojowych, w skałach – gdyż nauka i warunki laboratoryjne muszą iść w parze z testami w środowisku docelowym produktu. RP współpracuje ponadto z laboratorium Vibram.

    Vibram XS Grip to najnowsza propozycja VIBRAM®, stosowana w najbardziej zaawansowanych modelach z serii 8c i 9a. Działa stabilnie na wszelakich krawądkach i w najmniejszych dziurkach, zapewniając maksimum tarcia w każdej temperaturze. Miękka mieszanka skierowana przede wszystkim dla ekstremalnie trudnych odmian wspinaczki, gdzie każdy detal ma znaczenie.

      Grippin Edge opracowana przez laboratorium RP, w celu połączenia świetnego tarcia i przyczepności z dużą stabilnością na krawędziach. Zachowuje swój kształt nawet podczas wielogodzinnego użytkowania i zapewnia doskonałą trwałość. Doskonały wybór dla serii 7b.

      Grippin Dura zaprojektowana dla maksymalnej trwałości. Cechuje się dobrym tarciem i stabilnością, nieźle spisuje się podczas krawądkowania. Ta zrównoważona mieszanka gwarantuje uniwersalność i doskonałą żywotność. Idealny wybór do zróżnicowanych zastosowań i dla osób, którym bardzo zależy na długotrwałym użytkowaniu buta. Zastosowana w serii 6a oraz linii Explorer.
 
      Durarand – specjalna mieszanka zaprojektowana na potrzeby otoku i specjalnych naciągów na cholewce. Cechuje ją duża odporność na ścieranie i elastyczność. Bardzo trwała, zapewnia odpowiednie przenoszenie sił.
 
      Stickyrand – ta wyjątkowo przyczepna mieszanka, o zredukowanej sztywności, zapewnia fantastyczne tarcie i czucie. Stosowana głównie na pięcie i nad palcami, czyli w miejscach najbardziej przydatnych podczas podhaczania.

Kopyto szewskie i anatomia

Użycie kopyt nadaje butom wspinaczkowym kształt i odpowiednią objętość. Stopa ludzka jest formą przestrzenną – trójwymiarową, aby obuwie (tworzone z dwuwymiarowych materiałów) spełniało określone wymagania niezbędne jest zastosowanie odpowiednich zabiegów technologicznych. Projektowanie kopyt i ich modelowanie to procesy złożone i długofalowe, które opierają się na dużej wiedzy i nowych wiadomościach z dziedziny wspinaczki sportowej. Musi być to konstrukcja idealnie precyzyjna, która daje prawidłowe podparcie stopie i redukuje napięcia mięśniowe. Twórcy butów wspinaczkowych muszą być ekspertami w dziedzinie anatomii stopy ludzkiej, ponieważ każdy jej kształt potrzebuje odpowiednio dopasowanego buta. Aby móc połączyć cechy anatomiczne z technikami wspinaczkowymi, które musi spełniać but, Rock Pillars przez wiele lat tworzył nowe kopyta, także dla „prostszych” modeli mających zapewnić komfort i wygodę przy rekreacyjnym wspinaniu. W chwili obecnej Rock Pillars używa 7 różnych kopyt, które pasują do różnych rodzajów stóp i spełniają inne wymagania dotyczące działania.



Excentric - Radykalnie zakrzywione i wklęsłe, aby wspomóc palce. Ekstremalnie asymetryczny kształt skupia się na dwóch największych palcach, zachowuje jednak wystarczająco dużo przestrzeni dla pozostałych. Przeznaczone dla stóp o standardowej szerokości oraz szerszych; posiada średnio głęboką piętę. Zaprojektowane dla najbardziej wyczynowych zastosowań.
Modele: Diamond.



Optimal
– Delikatnie zakrzywione i średnio asymetryczne. Przeznaczone dla stóp o standardowej szerokości oraz szerszych; posiada dosyć obszerną piętę. Przód modelowany tak, aby wygodnie pomieścił lekko zgięte palce. Kopyto to jest najbliższe „przeciętnej” stopie, zoptymalizowane dla wyczynowej wspinaczki.
Modele: Top Gun LU, Top Gun QC, Stream.


 
Asymmetrix – Lekko wygięte kopyto z radykalnie zakrzywionym i wklęsłym przodem celem wsparcia stłoczonych palców. Bardzo asymetryczny kształt skupia się na paluchu. Przód modelowany anatomicznie, z uwzględnieniem potrzeby mocnego zgięcia wszystkich palców. Przeznaczone dla stóp o standardowej szerokości oraz szerszych; posiada średnio głęboką piętę. Rekomendowane dla wyczynowych zastosowań w przewieszeniu.
Modele: Ozone QC, Ozone Slipper.


 
Radical – Radykalnie zakrzywione z przodu, średnio asymetryczne. Przestrzeń na palce uwzględnia konieczność lekkiego ich zgięcia, nie powoduje jednak znacznego dyskomfortu. Przeznaczone dla stóp o standardowej szerokości oraz wąskich; posiada płytką piętę o zmniejszonej objętości. Zaprojektowane na podstawie studiów stopy chudej i wyraźnie kościstej, charakterystycznej dla wielu zaawansowanych wspinaczy.
Modele: Pearl LU, Pearl QC, Zeal.



Basic
– Płaskie i delikatnie asymetryczne. Przód modelowany dla wysokiego komfortu, z zachowaniem technicznych walorów buta. Przeznaczone dla stóp o standardowej szerokości oraz szerszych; posiada średnio głęboką piętę. Kopyto to zaprojektowano z myślą o osobach, które nie wykorzystują radykalnie zakrzywionych kształtów.
Modele: Strike LU, Strike QC, Summit, Rental.


 
Anatomic – Kopyto średnio wygięte, średnio asymetryczne, skonstruowane, aby umiarkowanie wyginać palce w okolicach czubka. W pełni anatomiczne, przeznaczone dla stóp o standardowej szerokości. Pięta średnio głęboka.
Modele: Pearl Slipper, Zerocks, Zion.


 
Baby – Płaskie i delikatnie asymetryczne. Przód modelowany dla wysokiego komfortu, z zachowaniem technicznych walorów buta. Szerokość cholewki oraz samej okolicy pięty uwzględnia ortopedyczne wymagania stawiane butom dziecięcym.
Modele: Hero, Hero QC.

Rozmiary i optymalne dopasowanie

Prawidłowy wybór symetrii buta to nie jedyny parametr istotny przy wyborze obuwia wspinaczkowego. Każdy z nas ma inną, unikalna stopę o danej objętości. Dobór rozmiaru determinowany jest więc zarówno przez sztywność konstrukcji jak i wspinaczkowe doświadczenie i umiejętności. Najogólniej rzecz ujmując, optymalny rozmiar dla wspinaczki czysto sportowej (na zaawansowanym poziomie) będzie mniejszy, aniżeli ten polecany na wielowyciągowe drogi czy do zastosowań stricte rekreacyjnych. Posługując się rekomendowaną tabelą rozmiarów koniecznym jest, abyś znał Twój standardowy rozmiar obuwia, w jakim chodzisz na co dzień oraz dokładną długość stopy wyrażoną w milimetrach...

Dokończenie artykułu na www.ceneria.pl.



Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-22
BIZNES
 

Hanwag Rotpunkt Low GTX wraca na dobre

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-02
BIZNES
 

Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com